Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zvládnete pracovný pohovor?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 29.01.2012

Firmám nezáleží už až tak len na dobrej práci jednotlivca, ale aj na tímovej práci a kooperácii. Na pracovný pohovor sa preto dostatočne pripravte.
Zvládnete pracovný pohovor?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Pracovný trh u nás je presýtený absolventmi vysokých škôl bez praxe, podniky chcú skúsenosti alebo kreativitu a najlepšie všetko skĺbené do jedného balíčka a previazané mašľou s anglickým, nemeckým alebo iným cudzím jazykom. Ale aj keď vlastníte všetky tieto komodity nemusíte získať miesto, o ktoré sa uchádzate, pretože neuspejete v prijímacích pohovoroch alebo testoch.

Firmám nezáleží už až tak len na dobrej práci jednotlivca, ale aj na tímovej práci, kooperácii a dobrej pracovnej atmosfére, ktorú nevytvárajú len nadriadení a pracovné podmienky, ale aj sami zamestnanci. Jednotlivé podniky nevyberajú len dobrých pracovníkov, ale snažia pomocou svojich „ľudí“ reprezentovať celú firmu.

V čom spočíva výberové konanie?

Prihliada sa na vzdelanie a skúsenosti, ale aj na iné schopnosti, ktoré sa skúmajú pomocou ústnych pohovorov, dotazníkov, ale aj v komunikačných skupinových aktivitách s prítomnými „pozorovateľmi“. Pozorovatelia môžu byť prizvaní alebo interní psychológovia, či dlhodobí a skúsení zamestnanci, ktorí vedia aké schopnosti a prednosti by mal uchádzač o prácu mať. V jednotlivých interakciách sa skúma napr. schopnosť sebapresadenia a jej miera. Či je človek schopný ísť cez mŕtvoly za svojím cieľom, alebo zohľadňuje aj potreby iných. Či dokáže vhodne formulovať svoje predstavy a požiadavky, či je samostatný, kreatívny, priateľský.... uchádzači komunikujú, presviedčajú, budujú, tvoria, maľujú, vypĺňajú...
 

A ako sa na pohovor pripraviť?

Všetky tieto vlastnosti môžu byť dôležité. Hlavné je, aby ste boli úprimní, komunikatívni a snažili sa byť aj uvoľnení a spontánni. Na pohovor sa treba vopred dobre pripraviť. Ak máte možnosť, získajte si o firme, v ktorej sa uchádzate o miesto, informácie napr. na internete a naučte sa oporné body, ich podnikovú filozofiu, ciele, atď.

Ak neviete dobre formulovať svoje názory, nie ste asertívni, alebo ste nesmelí a strnulí, nájdite si vhodný kurz na rozvoj sociálnych a komunikačných zručností.

Ak zistíte, že máte problémy v sociálnej oblasti a tušíte, že by to mohlo znížiť vaše šance na úspech, snažte sa ich odstrániť. Napr. problémy so sebaovládaním, cvičte sa v trpezlivosti. Ak neviete dobre formulovať svoje názory, nie ste asertívni, alebo ste nesmelí a strnulí, nájdite si vhodný kurz na rozvoj sociálnych a komunikačných zručností. Snažte sa vyzdvihnúť svoje prednosti, buďte zdravo sebavedomí a práca sa bude hľadať ľahšie.

Skúste si pripraviť základné informácie o sebe, o svojich záujmoch, trávení voľného času, slabých a silných stránkach. Tieto otázky bývajú štandardne v repertoári zamestnávateľov a je dobre ak odpovede na ne nelovíte v pamäti. Hlavne nestrácajte ani pri odmietnutí optimizmus, zrejme to nebolo miesto pre vás a čaká vás niečo lepšie.
sebadôvera práca úsmev
Dobrá nálada je dôležitá, ovplyvňuje nielen sebavedomie, ale aj postoj, komunikáciu a to ako pôsobiť na iných. Každý má radšej spokojného a vyrovnaného zamestnanca s úsmevom na tvári.

Podniky alebo firmy sú háklivé aj na zdvorilostné správanie. V prípade, že nestíhate prísť na pohovor včas z objektívnych príčin, zavolajte, ospravedlňte sa a skúste si rezervovať iný termín, ak je to možné. Aj v prípade, že už o miesto záujem nemáte, je vhodné, aby ste to zamestnávateľovi bezprostredne oznámili a dali mu tak možnosť hľadať iného kandidáta.

Dôležité je sa pred pohovorom dobre vyspať, pretože každý, nielen tento typ pohovoru je psychicky náročný, vyvoláva stres a trému. Nie je od veci si pripraviť dopredu vhodné oblečenie, odporúča sa decentné, čisté oblečenie, nie vyzývavé ani príliš ležérne.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Jedno z najočakávanejších a najlepších hudobných DVD sezóny prišlo v marci tohto roku konečne na trh. Spevácka (a tiež herecká) legenda Barbra Streisand prináša svojim fanúšikom dávku fantastického materiálu na 3DVD nosičoch a jej priaznivci musia by
pred 4 rokmi
Raz za dva roky, vždy na dvanásť hodín sa americké ulice premenia na peklo. Nepracuje ani jedna zo zložiek záchranného systému a všetky zločiny, vrátane tých najťažších, sú legálne. Táto brutálna noc sa volá Očista.
pred 7 rokmi
Múzeum obchodu prináša, v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“ do Bratislavy špičku súčasného svetového blues, gitaristku a speváčku Anu Popovic s kapelou.
pred 7 rokmi
Toto je presne ten prípad, kedy nemusíte nutne vidieť film, aby ste si vychutnali vydarený soundtrack.
pred 4 rokmi
K nedožitým narodeninám Ivety Bartošovej a súčasne k prvému výročiu jej tragickej smrti vychádza absolútne Best Of s názvom Nekonečná, ktoré vyjde 24. apríla 2015.
pred 5 rokmi
Zo Slovenskej televízie sa stáva slúžka Smeru, ktorú podľa našich kuloárnych informácií riadi Erik Tomáš, šéf tlačového odboru na úrade vlády, vraví Lucia Nicholsonová.
pred 5 rokmi
Sviatok svätých Cyrila a Metoda si pripomenú cez víkend na Slovensku na viacerých miestach.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT