Stretnutie s klimatizáciou nemusí byť vždy príjemné. Stačí, ak vojdete z rozpálenej ulice v šortkách do klimatizovaného obchodu a po chvíli vás začne striasať zima.
Zdroj obrázku: SXC/free
V súčasnosti sa stretu s klimatizáciou nedá vyhnúť. Ak ju aj nemáte doma alebo na pracovisku, stretnete sa s ňou v rôznych obchodoch, administratívnych budovách, je bežnou súčasťou nákupných centier, supermarketov, hotelov a podobne. Toto stretnutie nemusí byť vždy príjemné.
Stačí, ak vojdete z rozpálenej ulice v tenkých šatách, tričku alebo šortkách do klimatizovaného obchodu a po chvíli vás začne striasať zima. A je dosť pravdepodobné, že to pokračuje rozbolením hlavy, kašľom, dostanete nádchu, rozbolí vás chrbtica. To všetko sú následky prechladnutia. Príznaky môžu byť rôzne, závisia od človeka, jeho citlivosti, veku, imunitného systému či chronických ochorení, ktorými trpí. Keďže každý z nás je iný a klimatizácia len jedna, chce to veľkú toleranciu a zodpovednosť zo strany zamestnávateľov a správcov budov, aby boli všetci spokojní.
Útok na zdravie
Ak v lete ochorieme, málokedy to dávame do súvisu s klimatizáciou. Najmä ak patríme medzi ľudí, ktorí zdanlivo nemajú problém s chladom. Ale je dokázané, že v posledných rokoch nastal asi 50% nárast ochorení dýchacích ciest, ktoré sú skôr typické pre jesenné obdobie. Dokázalo sa v laboratóriach, že baktérie a vírusy pochádzali z klimatizačného zariadenia, ktoré sa pravidelne nečistilo. Takže nevýhodou klimatizácie je, že sa ňou môže šíriť množstvo choroboplodných zárodkov po celej budove ako po dopravnom prostriedku. Stačí, že je infikovaný jeden človek a môže nakaziť kolegu na opačnom konci budovy. Ak človek opakovane ochorie, môže sa z toho časom vyvinúť
priedušková astma – celoživotný problém. Škála ochorení je však oveľa širšia –
zápaly ucha,
močových ciest,
vaječníkov,
prínosových dutín,
očných spojoviek,
bolesti chrbtice,
kĺbov,
zubov,
stuhnutá šija atď.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia patria bolesti hlavy, hrdla, nachladnutie, oslabenie organizmu, poruchy imunity. Pri dlhodobejšom užívaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba, teda pociťujeme únavu, malátnosť. Je to reakcia na neprirodzené zmeny teploty. Príliš nízka teplota v interiéri prináša pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia môže znamenať riziko pre zdravie.
Rozumný rozdiel teplôt medzi vonkajším prostredím a vnútorným je maximálne cca 5 0C. Pri takomto rozdiele teplôt by ste nemali trpieť niektorými z následkov prudkých teplotných výkyvov. To isté platí pre klimatizáciu v aute. Aj keď by ste sa cítili príjemne pri 20 0C, ak je vonku 300C, mali by ste teplotu v aute tomu prispôsobiť. Inak pri vystúpení z auta budete mať pocit, akoby ste dostali úder do hlavy. A to bude iba začiatok.
Zodpovedné užívanie
Výrobcovia klimatizačných zariadení argumentujú, že klimatizačné filtre vzduch čistia a zabraňujú tvorbe plesní a vírusov. Odporcovia zasa tvrdia, že klimatizácia tieto neplechy rozviruje a rozširuje. Aká je skutočnosť ? Klimatizáciu môžeme definovať ako proces úpravy teploty, vlhkosti , čistoty a distribúcie vzduchu. Princíp fungovania klimatizačného zariadenia spočíva v tom, že nasáva vzduch z vonkajšieho prostredia, ktorý sa ďalej filtruje a podľa potreby ohrieva alebo ochladzuje, prípadne vysušuje alebo zvlhčuje a potom sa rozvádza. Moderné zariadenia majú rôzne filtre, ktoré pri správnej údržbe pomôžu dosiahnuť v klimatizovanom priestore zdravú a kvalitnú klímu. Aby nedochádzalo k vzniku zdravotných problémov, treba ju udržiavať v čistote. Ak klimatizácie nefunguje správne, je to jednoznačne zlyhanie ľudského faktora. Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o pravidelné čistenie a výmenu filtrov. Pri nedostatočnej údržbe sa prístroje na úpravu vzduchu môžu stať semenišťom plesní a baktérií. Mikroorganizmy sa môžu kumulovať v potrubí vzduchotechniky, na filtroch čistiacich zariadení, v nádržkách zvlhčovačov a pri vhodných podmienkach sa môžu rozmnožovať. Z mikroorganizmov sú baktérie a mikroskopické vláknité huby – plesne – uvádzané ako významné alergény. Ľudia, ktorí sú alergickí na plesne, môžu trpieť nádchou, vyrážkami, ekzémami, astmu.