Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žiarlivosť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 28.07.2011

Zrejme každý z nás niekedy pocítil ostne žiarlivosti, pocit, že vzťah je ohrozený, že sa našej polovičke môže páčiť niekto iný, alebo že niekomu venuje väčšiu pozornosť, než sa nám pozdáva.
Žiarlivosť
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Zrejme každý z nás niekedy pocítil ostne žiarlivosti, pocit, že vzťah je ohrozený, že sa našej polovičke môže páčiť niekto iný, alebo že niekomu venuje väčšiu pozornosť, než sa nám pozdáva.

Možno sú aj takí, ktorí tvrdia, že nikdy nežiarlili, ale podľa viacerých psychologických výskumov žiarli každý, závisí však od miery v akej ju pociťujeme alebo prejavujeme. Je možne, že dotyčný „nežiarlivý“ človek si tieto pocity neuvedomuje alebo im nepripisuje žiadnu vážnosť. Sú však aj takí, ktorí si tieto pocity uvedomujú vo zvýšenej miere. Nie je to práve vlastnosť, ktorá by sa vo všeobecnosti radila k tým pozitívnym a to z viacerých dôvodov, ktoré si určite viete predstaviť.

Žiarlivosť patrí k trýznivým, silným afektívnym pocitom a v jej dôsledku dochádza k viacerým rozchodom medzi partnermi.

U dospelých osôb sa rozlišuje normálna a patologická žiarlivosť. Samozrejme to závisí aj od toho, či je žiarlivosť opodstatnená alebo bezdôvodná. Žiarlivostné prejavy sú u každého iné, na čo môže mať vplyv predchádzajúca skúsenosť, vplyv výchovy a temperamentu, ale aj aktuálny psychický stav. Žiarlivý človek prežíva rôzne pocity z tejto škály: hnev a zlosť, nenávisť a pohŕdanie, hanbu, strach a beznádej, smútok.

Psychológovia sa dosť často stretávajú s tým, že žiarlivý človek trpí pocitom menejcennosti, negatívne sa porovnáva s inými, má negatívne pocity a aj tendencie k alkoholizmu. Žiarlivosť nie je výsadou len jedného pohlavia, postihuje rovnako mužov i ženy a údajne sa vyskytuje u všetkých kultúr. Na osobu, ktorá je neustále atakovaná prejavmi žiarlivosti od partnera vplýva táto situácia veľmi stresovo, vzbudzuje pocity krivdy a bezmocnosti spojenej s potrebou brániť sa.
 

Ako vplýva na vzťah?

V patologickej rovine vplýva negatívne, pretože zasieva do vzťahu nedôveru a konflikty. Patologická žiarlivosť má trvalý charakter a lieči sa na psychiatrických klinikách, efekt liečenia je ale veľmi slabý. Vyskytuje sa najmä u alkoholikov, ktorí vplyvom alkoholu nedokážu ovládať svoje správanie a neraz reagujú impulzívne a bez predvídania dôsledkov. Môžu to byť verbálne alebo fyzické agresívne prejavy so stupňujúcou sa intenzitou. Normálna žiarlivosť sa prejavuje drobnými prejavmi, ktoré sú prirodzené a po vzájomnej diskusii a častých rozhovoroch pozitívne vplývajú na vzťah partnerov. Môže ho upevňovať a ozvláštňovať. Niekedy sa osoba, na ktorú partner v rozumnej miere žiarli cíti aj oceňovaná.

Ako si so žiarlivosťou poradiť?

Jednou z rád, ako možno zabrániť týmto neprimeraným prejavom je začať tiež žiarliť v rovnakej intenzite ako partner a tak mu ukázať, aké sú jeho prejavy nepríjemné a ako zraňujú. Nie vždy však má táto metóda želaný efekt a skôr môže fungovať na začiatku vzťahu. U alkoholika má na stopnutie žiarlivostných reakcií vplyv protialkoholické liečenie.

Pri viacerých a opakovaných problémoch by žiarliví ľudia mali rešpektovať dané rady:

- skúste svoje problémy riešiť sami alebo s odborníkom
- neskrývajte svoje pocity, ale snažte sa ich ovládať a prezentovať tak, aby to partnerovi neublížilo a snažte sa najskôr sami objektívne posúdiť, či je vaša žiarlivosť v konkrétnych situáciách opodstatnená. Nie je správne potláčať hnev, ale ovládať jeho prejavy, vedie to k lepšej komunikácii a k úprimnosti
- neprispôsobujte sa zo strachu z opustenia prianiam a potrebám partnera, nekontrolujte sústavne jeho činnosť a osobné veci a snažte sa nebyť pomstychtiví.

Nie je nič horšie ako neprimerané žiarlivostné a agresívne prejavy od partnera, ktorého ľúbime.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nesledujte susedov, zvlášť keď u nich vyčíňajú temné sily. Slávna hororová séria Paranormal Activity naberá druhý dych a za pomoci záberov amatérskej digitálnej kamery opäť uvádza divákov do hororového neba.
pred 7 rokmi
Sponad sveta, v ktorom žijú Autá, prináša štúdio Disney animovanú rodinnú 3D komédiu Lietadlá.
pred 6 rokmi
Pri analýze kostier troch pôvodných obyvateľov Peru vedci objavili stopy DNA tuberkulóznych baktérií, ktoré sa vyskytujú u tuleňov.
pred 4 rokmi
Najväčší slovenský rockový festival ohlásil ďalšie mená.
pred 8 rokmi
Leopoldovo múzeum vo Viedni prinesie v jesennej prezentácii po prvý raz výstavu venovanú obrazom a sochám nahých mužov.
pred 8 rokmi
Gučík prisľúbil, že aj keby vysúdil 750-tisíc eur, ktoré žiada ako odškodné, nenechá si ani cent.
pred 9 rokmi
Minimalistický dizajn a maximalistické funkcie – to je nový fotoaparát Sony NEX-C3.
pred 7 rokmi
Svetová banka v rámci Young Professionals Program (YPP) oslovuje nádejných kandidátov z tohto regiónu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT