Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. júna 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zdobenie tela piercingom

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.05.2012

Dnes sa ním skrášľujeme bežne a nezáleží do akej spoločenskej vrstvy patríme a ani koľko máme rokov. Piercing sa stal súčasťou nášho života a formou sebareprezentácie.
Zdobenie tela piercingom
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Korene piercingu siahajú až do čias kmeňovej spoločnosti. Bol označením spoločenského postavenia. S piercingami sa spájajú rôzne praktiky, náboženské rituály.
 
Nástup katolíckej cirkvi priniesol úpadok, pretože takéto skrášľovanie sa považovalo sa neprípustné. Ten kto mal piercing bol považovaný za pohana a hriešnika. Až nápadne to pripomínalo prenasledovanie bosoriek v stredoveku. Najskôr bol bodypiercing považovaný za bizarný a stal sa súčasťou izolovaných sexuálnych experimentov a hral významnú úlohu ako aspekt v sadomasochistickej komunite.

V období hippies sa objavili prvé piercingy ušných lalôčikov i u mužov, avšak stali sa nadlho jedinými. Samozrejme myšlienka bodypiercingu, ako možného alternatívneho štýlu postupne prenikala do povedomia západného sveta.

Prvým výbuchom bola punková vlna. Punk vtrhol do verejnosti života v roku 1975. zatváracie špendlíky boli v obľube a zdobili sa nimi odevy, obuv. V tej dobe sa začala éra piercingu, ktorý sa považoval za šperk. V 80. tych rokoch piercing prenikol aj medzi hudobníkov a hercov a toto bol začiatok záujmu oň bez ohľadu na status, ktorý jeho nositeľ zastáva.

Dnes sa ním skrášľujeme bežne a nezáleží do akej spoločenskej vrstvy patríme a ani koľko máme rokov. Stal sa súčasťou nášho života a formou sebareprezentácie. Dôvody sú rôzne. Niektorí chcú vynikať z davu, líšiť sa od ostatnej populácie, ale tak isto to môže byť aj príjemný pocit zo samotného zákroku, snaha zapadnúť do určitej skupiny, nesúhlas voči pomerom v spoločnosti, alebo zvedavosť.

Piercing v okolí pery, v pere

piercing
Piersingy v okolí pery patria medzi najčastejšie, pretože pery ponúkajú široký priestor a mnohé možnosti.
zdroj: SXC/free

Kovové šperky sa v tejto lokalite nepoužívajú takmer vôbec a nahradili ich rôzne bioplasty. Pri kove hrozí väčšie riziko poranenia zubov, pretože pri rozprávaní, konzumácii jedla, bozkávaní... dochádza často ku kontaktu so zubami. Je to individuálne a skúsený piercer by mal brať do úvahy aj dispozičné riešenie pier, vzdialenosť od zubov atď. Aj toto sú dôvody, preto prepichovanie patrí výlučne do rúk odborníka. Ak máme pocit, že nám robí v neplechu, treba ho dať jednoducho preč. Nie každý organizmus má schopnosť prijať cudzie teleso za svoje.

Piercing nad hornou perou (medusa)

Práve k nej sa viaže mýtus. Údajne práve tu sa nachádza bod smrti a po prepichnutí môže človek zomrieť. Nie je známe, že by sa niečo takéto stalo avšak je pravda, že práve tu sa nachádza nerv a pri jeho porušení môže dôjsť k inervácii a následnému poklesu hornej pery. Prepichnutie nad hornou perou po stranách – tzv madonna, madonka. Ide o dekoratívny piercing a inšpirovala ho historická „peha krásy“. Robili si ju slečny z vyššej spoločnosti, aby ukázali svoj vznešený pôvod, spoločenské postavenie a dali vyniknúť svojej kráse. V tej dobe si ju slečny lepili prípadne maľovali. Dnes sa toto miesto prepichuje a tak isto treba dať pozor na nerv, pretože ak by bol porušený, tak isto môže prísť k miernemu ochrnutiu a poklesu hornej pery. To platí takmer pri všetkých piercingoch, pretože nervy máme po celom tele a prepichovanie patrí výlučne do rúk osoby, ktorá sa tomu venuje a má aj patričné teoretické vedomosti z oblasti akupunktúrnych bodov.

Ďalšie tvárové piercingy

Do tejto kategórie patria tvárové piercingy v lícach – tzv. Cheeky. Takmer vždy sa prepichuje párovo na oboch stranách a počas hojenia dokáže majiteľa doslova trápiť a týrať. Narozdiel od ostatných tvárových piercingov sa hojí aj niekoľko mesiacov a zvykne veľmi opuchnúť. Neodporúča sa prepichovať v lete. V lícach máme viac tkaniva a viac ho dráždime pri rozprávaní, jedení. Počas hojenia je bolestivý aj úsmev a smiech je takmer vylúčený. K tomuto druhu piercingu sa viaže jedna zaujímavosť. Po jeho zavedení sa vytvárajú jamky v lícach a práve toto je často motivácia k prepichnutiu. Jamky v lícach sa vytvoria samovoľne aj keď sme ich predtým nemali vôbec.

Piercing jazyka

piercing jazyka
Aj keď sa môže zdať strašidelný, patrí medzi najmenej bolestivé.
zdroj: SXC/free

Niektorí jeho prepichovanie necítia vôbec. Horšie je to po samotnom zákroku. Jazyk opuchne a zostane v takomto stave niekoľko dní. Je to veľmi individuálne a záleží od organizmu a jeho schopnosti prijímať cudzie telesá, imunity. Najlepšie je nechať si prepichnúť jazyk v piatok a tým sa vyhneme nutnosti komunikovať v práci, škole. Piercing jazyka je obľúbený hlavne medzi mladými ľuďmi a môžeme si ho nechať aplikovať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie môžeme vidieť vertikálny piercing v strede jazyka. Zahojí sa asi do mesiaca a nemal by robiť žiadne problémy s výslovnosťou. O niečo problematickejší je tzv. Venom piercing – dva vpichy umiestnené vertikálne po stranách jazyka. Doba hojenia sa predlžuje a tým pádom sú s ním aj väčšie problémy. Najnepraktickejší a medzi najhoršie sa hojacie piercingy patrí horizontálny piercing jazyka. Okrem problémov s hojením sú s ním aj praktické problémy, pretože jeho nosenie si vyžaduje skúsenosti a spôsobuje viac problémov ako radosti.

Microdermal

piercing microdermal
Ženy berú piercing microdermal ako šperk.
zdroj: Internet

Mikrodermálny implantát (v skratke mikrodermal, dermal alebo MD) je na Slovensku relatívne nová metóda umiestňovania šperku. Neodporúča sa umiestňovať na miesta, kde dochádza k dráždeniu kože ohýbaním. Microdermal sa skladá z dvoch častí. Prvá je akási kotva, ktorá sa zavedie pod kožu. To, čo vidíte na jej povrchu sa do kotvy skrutkuje. Ženy ho berú ako šperk a umiestnenie je najčastejšie vo výstrihu, medzi kľúčne kosti, ruka a prsty, tvár, krk. Aplikácia microdermalu je odlišná ako sme zvyknutí pri piercingu. Pri ňom sa prepichuje, microdermal treba dostať pod kožu. Robí sa to s prístrojom podobným skalpelu, ktorý nápadne pripomína vykrajovátko používané pri biopsii. Tento zákrok vyzerá bolestivo a šialene, ale nebolí o nič viac ako aplikácia klasického piercingu.

Piercing obočia

piercing obočia
Piercing obočia je jeden z najčastejších piercingov mužov aj žien.
zdroj: SXC/free

Vyniknú pri ňom oči, ale tak isto dokáže aj riadne potrápiť. Veľmi ľahko sa zachytí o oblečenie a preto si vyžaduje opatrnosť. Patrí medzi menej bolestivé piercingy, avšak treba sa venovať starostlivosti počas hojenia aj po zahojení. Už pri najmenších problémoch ho telo vie vylúčiť a vtedy hovoríme o migrácii piercingu. Šperk jednoducho začne vyrastať smerom von, prípadne vyhnisá. Toto sú už nepríjemné situácie kedy nie je iná možnosť, iba dať šperk von. Ako pamiatka nám zostane jazvička.

Piercing nosa

piercing
Piercing nosa je považovaný za najmenej bolestivú formu zdobenie tela piercingom.
zdroj: Internet

Piercing do nosa je obľúbený v našich končinách najmä u nežného pohlavia. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, vystačíte si napríklad aj s detským olejčekom. Doba hojenie piercingu nosa je cca 6-8 týždňov. Mnohí ľudia ho ani nepovažujú za piercing. Je braný skôr ako náušnica v nose – tj. „obyčajný šperk“.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Peter
pred 5 rokmi
Dnes sa ním skrášľujeme bežne a nezáleží do akej spoločenskej vrstvy patríme a ani koľko máme rokov. Piercing sa stal súčasťou nášho života a formou sebareprezentácie. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/zdobenie-tela-piercingom/

Aká móda? Veď sebapoškodzovanie sa považuje všeobecne za psychickú poruchu, ktorú treba liečiť.

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
erika
pred 5 rokmi
100% súhlas s Petrom. Každému, kto si takto poškodzuje kožu a nervy v nej či pod kožou , by som v budúcností dala každé následné ošetrenie u dermatologa a neurologa plne uhradiť - aj s pokutou /lebo nemôže liečiť ľudí, ktorí si neprivodili chorobu vlastnou hlúposťou/ ..Len nechápem, že v rámci vzdelávania mládeže a ochrany jej zdravia sa nerobia prísne zdravotné a vekové cenzúry v piercingových stúdiách. Veď dnes si piercing dajú potajomky aj 15-násť ročné deti nevediac o dôsledkoch absolútne nič. Táto demokracia ide zlým smerom .
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
taky piercing nie je sice "zdravy",ale je rozhodne menej zdraviu škodlivy ako prejedanie sa,malo pohybu,znečisteny vzduch v mestach,alkohol,cigarety a MILION dalsich veci.. a kazdy,kto hovori o "sebaposkodzovani" by si mal spomenut,ci dal svojej dcere (popr. synovi) prepichnut uši.. alebo ci sam/a nema prepichnute uši..pretože to je to iste,iba je to "kulturne akceptovane"
Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Internetový obchod s originálnym oblečením pre ...
spoločnosť poskytuje predaj spoločností (ready-...Predám kvalitnú športovú používanú strunovú tra...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...
Máme k dispozícii všetkým (najmä pestúnky, obch...

Prijmeme do prac.pomeru zdravotníckeho asistent...
Prijmeme na HPP zdravotnú sestru/brata do Domu ...
Do novej stylovej kancelarie v Galante hladame ...

27 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 85 m2, b...
31 990.00 €
Na predaj poľnohospodársky pozemok, rozloha 650 m2
60 990.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 98 m2, balkón, l...24 000.00 €
7 290.00 €
14 790.00 €


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Vždy som sa bál tohto momentu. Chvíle, kedy budem musieť nasadnúť do toho pomyselného stroja času a musieť zrekapitulovať tvorbu zjavu...
pred 4 rokmi
Nová kniha Čierna žena, biela krajina rozpráva o živote Waris Dirieovej v jej novej, bielej vlasti – o jej túžbe po Afrike a hlbokom želaní pomôcť svojmu rodnému kontinentu oslobodiť sa od biedy, zdedených tradícií a závislosti.
pred 5 rokmi
Infiniti LE Concept využíva induktívny systém nabíjania akumulátorov
pred 6 rokmi
Značka Morgan sa preslávila výrobou trojkoliek (ThreeWheeler), ktorých v rokoch 1909 až 1953 dodala na trh približne 30.000 kusov.
pred 4 rokmi
Svoj tretí sólový album s názvom „Diamant“ dnes vydáva raper Vladis. Spolu s novou doskou predstavuje i nový singel, skladbu s kontroverzným názvom „J*bem na to“.
pred 4 rokmi
Letnú sezónu na Zlatých pieskoch otvorí päťnásobný najlepší svetový DJ Holanďan Armin van Buuren.
pred 6 rokmi
Passat CC je nahradený samostatným typovým radom CC

 
 
 

Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Ak milujete skvelú hudbu, tak máme pre vás super novinku.
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Ak milujete skvelú hudbu, tak máme pre vás super novinku.
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Nový album IVANA MER Early Works
Prečítajte si viac o tomto albume.
Nový album IVANA MER Early Works
Jedna z najúspešnejších českých skupín Chinaski vydáva nový albumNení nám do pláče.
Produkcie sa opäť ujal Greg Haver, ktorý stojí i za mimoriadne úspešnou poslednou nahrávkou Rockfield.
Jedna z najúspešnejších českých skupín Chinaski vydáva nový albumNení nám do pláče.
Nový album PENTATONIX už čoskoro!
Už 7.apríla sa môžeme tešiť na novinku skupiny Pentatonix - PTX VOL.4-CLASSICS!
Nový album PENTATONIX už čoskoro!