Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zdobenie tela piercingom

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.05.2012

Dnes sa ním skrášľujeme bežne a nezáleží do akej spoločenskej vrstvy patríme a ani koľko máme rokov. Piercing sa stal súčasťou nášho života a formou sebareprezentácie.
Zdobenie tela piercingom
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Korene piercingu siahajú až do čias kmeňovej spoločnosti. Bol označením spoločenského postavenia. S piercingami sa spájajú rôzne praktiky, náboženské rituály.
 
Nástup katolíckej cirkvi priniesol úpadok, pretože takéto skrášľovanie sa považovalo sa neprípustné. Ten kto mal piercing bol považovaný za pohana a hriešnika. Až nápadne to pripomínalo prenasledovanie bosoriek v stredoveku. Najskôr bol bodypiercing považovaný za bizarný a stal sa súčasťou izolovaných sexuálnych experimentov a hral významnú úlohu ako aspekt v sadomasochistickej komunite.

V období hippies sa objavili prvé piercingy ušných lalôčikov i u mužov, avšak stali sa nadlho jedinými. Samozrejme myšlienka bodypiercingu, ako možného alternatívneho štýlu postupne prenikala do povedomia západného sveta.

Prvým výbuchom bola punková vlna. Punk vtrhol do verejnosti života v roku 1975. zatváracie špendlíky boli v obľube a zdobili sa nimi odevy, obuv. V tej dobe sa začala éra piercingu, ktorý sa považoval za šperk. V 80. tych rokoch piercing prenikol aj medzi hudobníkov a hercov a toto bol začiatok záujmu oň bez ohľadu na status, ktorý jeho nositeľ zastáva.

Dnes sa ním skrášľujeme bežne a nezáleží do akej spoločenskej vrstvy patríme a ani koľko máme rokov. Stal sa súčasťou nášho života a formou sebareprezentácie. Dôvody sú rôzne. Niektorí chcú vynikať z davu, líšiť sa od ostatnej populácie, ale tak isto to môže byť aj príjemný pocit zo samotného zákroku, snaha zapadnúť do určitej skupiny, nesúhlas voči pomerom v spoločnosti, alebo zvedavosť.

Piercing v okolí pery, v pere

piercing
Piersingy v okolí pery patria medzi najčastejšie, pretože pery ponúkajú široký priestor a mnohé možnosti.
zdroj: SXC/free

Kovové šperky sa v tejto lokalite nepoužívajú takmer vôbec a nahradili ich rôzne bioplasty. Pri kove hrozí väčšie riziko poranenia zubov, pretože pri rozprávaní, konzumácii jedla, bozkávaní... dochádza často ku kontaktu so zubami. Je to individuálne a skúsený piercer by mal brať do úvahy aj dispozičné riešenie pier, vzdialenosť od zubov atď. Aj toto sú dôvody, preto prepichovanie patrí výlučne do rúk odborníka. Ak máme pocit, že nám robí v neplechu, treba ho dať jednoducho preč. Nie každý organizmus má schopnosť prijať cudzie teleso za svoje.

Piercing nad hornou perou (medusa)

Práve k nej sa viaže mýtus. Údajne práve tu sa nachádza bod smrti a po prepichnutí môže človek zomrieť. Nie je známe, že by sa niečo takéto stalo avšak je pravda, že práve tu sa nachádza nerv a pri jeho porušení môže dôjsť k inervácii a následnému poklesu hornej pery. Prepichnutie nad hornou perou po stranách – tzv madonna, madonka. Ide o dekoratívny piercing a inšpirovala ho historická „peha krásy“. Robili si ju slečny z vyššej spoločnosti, aby ukázali svoj vznešený pôvod, spoločenské postavenie a dali vyniknúť svojej kráse. V tej dobe si ju slečny lepili prípadne maľovali. Dnes sa toto miesto prepichuje a tak isto treba dať pozor na nerv, pretože ak by bol porušený, tak isto môže prísť k miernemu ochrnutiu a poklesu hornej pery. To platí takmer pri všetkých piercingoch, pretože nervy máme po celom tele a prepichovanie patrí výlučne do rúk osoby, ktorá sa tomu venuje a má aj patričné teoretické vedomosti z oblasti akupunktúrnych bodov.

Ďalšie tvárové piercingy

Do tejto kategórie patria tvárové piercingy v lícach – tzv. Cheeky. Takmer vždy sa prepichuje párovo na oboch stranách a počas hojenia dokáže majiteľa doslova trápiť a týrať. Narozdiel od ostatných tvárových piercingov sa hojí aj niekoľko mesiacov a zvykne veľmi opuchnúť. Neodporúča sa prepichovať v lete. V lícach máme viac tkaniva a viac ho dráždime pri rozprávaní, jedení. Počas hojenia je bolestivý aj úsmev a smiech je takmer vylúčený. K tomuto druhu piercingu sa viaže jedna zaujímavosť. Po jeho zavedení sa vytvárajú jamky v lícach a práve toto je často motivácia k prepichnutiu. Jamky v lícach sa vytvoria samovoľne aj keď sme ich predtým nemali vôbec.

Piercing jazyka

piercing jazyka
Aj keď sa môže zdať strašidelný, patrí medzi najmenej bolestivé.
zdroj: SXC/free

Niektorí jeho prepichovanie necítia vôbec. Horšie je to po samotnom zákroku. Jazyk opuchne a zostane v takomto stave niekoľko dní. Je to veľmi individuálne a záleží od organizmu a jeho schopnosti prijímať cudzie telesá, imunity. Najlepšie je nechať si prepichnúť jazyk v piatok a tým sa vyhneme nutnosti komunikovať v práci, škole. Piercing jazyka je obľúbený hlavne medzi mladými ľuďmi a môžeme si ho nechať aplikovať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie môžeme vidieť vertikálny piercing v strede jazyka. Zahojí sa asi do mesiaca a nemal by robiť žiadne problémy s výslovnosťou. O niečo problematickejší je tzv. Venom piercing – dva vpichy umiestnené vertikálne po stranách jazyka. Doba hojenia sa predlžuje a tým pádom sú s ním aj väčšie problémy. Najnepraktickejší a medzi najhoršie sa hojacie piercingy patrí horizontálny piercing jazyka. Okrem problémov s hojením sú s ním aj praktické problémy, pretože jeho nosenie si vyžaduje skúsenosti a spôsobuje viac problémov ako radosti.

Microdermal

piercing microdermal
Ženy berú piercing microdermal ako šperk.
zdroj: Internet

Mikrodermálny implantát (v skratke mikrodermal, dermal alebo MD) je na Slovensku relatívne nová metóda umiestňovania šperku. Neodporúča sa umiestňovať na miesta, kde dochádza k dráždeniu kože ohýbaním. Microdermal sa skladá z dvoch častí. Prvá je akási kotva, ktorá sa zavedie pod kožu. To, čo vidíte na jej povrchu sa do kotvy skrutkuje. Ženy ho berú ako šperk a umiestnenie je najčastejšie vo výstrihu, medzi kľúčne kosti, ruka a prsty, tvár, krk. Aplikácia microdermalu je odlišná ako sme zvyknutí pri piercingu. Pri ňom sa prepichuje, microdermal treba dostať pod kožu. Robí sa to s prístrojom podobným skalpelu, ktorý nápadne pripomína vykrajovátko používané pri biopsii. Tento zákrok vyzerá bolestivo a šialene, ale nebolí o nič viac ako aplikácia klasického piercingu.

Piercing obočia

piercing obočia
Piercing obočia je jeden z najčastejších piercingov mužov aj žien.
zdroj: SXC/free

Vyniknú pri ňom oči, ale tak isto dokáže aj riadne potrápiť. Veľmi ľahko sa zachytí o oblečenie a preto si vyžaduje opatrnosť. Patrí medzi menej bolestivé piercingy, avšak treba sa venovať starostlivosti počas hojenia aj po zahojení. Už pri najmenších problémoch ho telo vie vylúčiť a vtedy hovoríme o migrácii piercingu. Šperk jednoducho začne vyrastať smerom von, prípadne vyhnisá. Toto sú už nepríjemné situácie kedy nie je iná možnosť, iba dať šperk von. Ako pamiatka nám zostane jazvička.

Piercing nosa

piercing
Piercing nosa je považovaný za najmenej bolestivú formu zdobenie tela piercingom.
zdroj: Internet

Piercing do nosa je obľúbený v našich končinách najmä u nežného pohlavia. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, vystačíte si napríklad aj s detským olejčekom. Doba hojenie piercingu nosa je cca 6-8 týždňov. Mnohí ľudia ho ani nepovažujú za piercing. Je braný skôr ako náušnica v nose – tj. „obyčajný šperk“.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Peter
pred 5 rokmi
Dnes sa ním skrášľujeme bežne a nezáleží do akej spoločenskej vrstvy patríme a ani koľko máme rokov. Piercing sa stal súčasťou nášho života a formou sebareprezentácie. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/zdobenie-tela-piercingom/

Aká móda? Veď sebapoškodzovanie sa považuje všeobecne za psychickú poruchu, ktorú treba liečiť.

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
erika
pred 5 rokmi
100% súhlas s Petrom. Každému, kto si takto poškodzuje kožu a nervy v nej či pod kožou , by som v budúcností dala každé následné ošetrenie u dermatologa a neurologa plne uhradiť - aj s pokutou /lebo nemôže liečiť ľudí, ktorí si neprivodili chorobu vlastnou hlúposťou/ ..Len nechápem, že v rámci vzdelávania mládeže a ochrany jej zdravia sa nerobia prísne zdravotné a vekové cenzúry v piercingových stúdiách. Veď dnes si piercing dajú potajomky aj 15-násť ročné deti nevediac o dôsledkoch absolútne nič. Táto demokracia ide zlým smerom .
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
taky piercing nie je sice "zdravy",ale je rozhodne menej zdraviu škodlivy ako prejedanie sa,malo pohybu,znečisteny vzduch v mestach,alkohol,cigarety a MILION dalsich veci.. a kazdy,kto hovori o "sebaposkodzovani" by si mal spomenut,ci dal svojej dcere (popr. synovi) prepichnut uši.. alebo ci sam/a nema prepichnute uši..pretože to je to iste,iba je to "kulturne akceptovane"
Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Vytvárame a spravujeme webstránky, e-shopy a po...
Internetové zoznámenie, zdieľanie fotografií a ...Máme k dispozícii všetkým (najmä pestúnky, obch...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...
Predám nový,nevybalený troj úrovňový čierny TV ...

Prijmeme na HPP zdravotnú sestru/brata do Domu ...
V spolupráci s nemeckou spoločnosťou prevádzkuj...
Ide o prácu v hoteli, kde majiteľ hotela zárove...

16 700.00 €
Na predaj poľnohospodársky pozemok, rozloha 1 1...
109.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 26 m2...
1.00 €
Na predaj poľnohospodársky pozemok, rozloha 3 4...3 999.00 €
1 490.00 €
23 000.00 €


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Multi-platinová kapela Red Hot Chilli Peppers sa rozhodla osláviť svoj vstup do slávnej Rock and Roll Hall of Fame and Museum vydaním nového EP We Salute You.
pred 8 rokmi
Bezpochyby najočakávanejšia domáca filmová premiéra sa nezadržateľne blíži.
pred 3 rokmi
Dokument z expedície na juh Etiópie, do národných parkov na dolnom toku rieky Omo, na hraniciach s Keňou.
pred 6 rokmi
Aston Martin V12 Zagato, ktorý bol oficiálne predstavený na Villa D’Este Concours d'Elegance vznikne v sérii 150 kusov.
pred 3 rokmi
Bratislavský tím spravodajstva a aktuálnej publicistiky verejnoprávneho rozhlasu zmenil šéfeditora, na miesto Braňa Dobšinského prišla z košického štúdia RTVS Ingrid Blichová.
pred 5 rokmi
Snom väčšiny rodín je mať kombi s poriadnou dávkou výkonu, kombi, s ktorým si dopraje kvalitnú reprodukciu hudby a ktoré vyzerá k svetu.
pred 6 rokmi
No Doubt pracujú na šiestom štúdiovom albume aj so známym tímom Major Lazer, ktorý tvoria producenti Diplo a Switch.
pred 3 rokmi
HARIBO pripravila jedinečnú súťaž o tablety od firmy Lenovo.

 
 
 

Nový album PENTATONIX už čoskoro!
Už 7.apríla sa môžeme tešiť na novinku skupiny Pentatonix - PTX VOL.4-CLASSICS!
Nový album PENTATONIX už čoskoro!
Spoločnosť Synology® vydáva oficiálne DiskStation Manager 6.1
Spoločnosť Synology® Inc. dnes oznámila oficiálne vydanie operačného systému DiskStation Manager (DSM) 6.1 a komplexných balíčkov zabezpečujúcich produktívnejšiu, bezpečnejšiu a jednotnejšiu prácu s NAS zariadeniami.
Spoločnosť Synology® vydáva oficiálne DiskStation Manager 6.1
Umelé svetlo môže výrazne narušiť naše biologické hodiny
V dnešnej dobe čoraz intenzívnejšie osvetľujeme vonkajšie prostredie okolo našich obydlí a v mestách. Intenzita osvetlenia v noci v globálnom meradle rastie, čo však môže mať negatívny účinok na zdravie ľudí.
Umelé svetlo môže výrazne narušiť naše biologické hodiny
Spoločnosť Synology® vydáva oficiálne DiskStation Manager 6.1
Spoločnosť Synology® Inc. dnes oznámila oficiálne vydanie operačného systému DiskStation Manager (DSM) 6.1 a komplexných balíčkov zabezpečujúcich produktívnejšiu, bezpečnejšiu a jednotnejšiu prácu s NAS zariadeniami.
Spoločnosť Synology® vydáva oficiálne DiskStation Manager 6.1