Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zabúdanie

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 13.03.2014

Je zabúdanie prirodzené pre človeka alebo je to niečo neprirodzené a zlé ? Podľa odborníkov je život bez zabúdania nemysliteľný.
Zabúdanie
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Ľudský mozog neprestajne zaplavujú tisícky informácií, ktoré vnímame všetkými zmyslami. Mozog si ich filtruje určitým spôsobom. Zapamätá si všetko, no nie všetko si je schopný uvedomiť. Napríklad, istý dospelý muž po úraze hlavy začal hovoriť hebrejsky, hoci sa túto reč nikdy nenaučil. Po pátraní v minulosti vysvitlo, že jeho matka slúžila v židovskej rodine, keď mal dva roky, a tam sa hovorilo hebrejsky. V patologickom poúrazovom stave došlo k motivácii tých oblastí mozgu, kde bola táto reč uložená. Akým spôsobom, nie je celkom známe. Mozog je veľmi zložitý a tajomný mechanizmus. Takže v mozgu sú uložené aj také informácie, na ktoré si človek možno nikdy v živote nespomenie, ale sú tam.

Ale ako je možné, že niekedy si už večer nepamätáme, čo sme sa dozvedeli počas dňa?
Z funkčného hľadiska existuje niekoľko typov pamäte: chvíľková (pracovná), krátkodobá a dlhodobá pamäť. Pri pracovnej pamäti mozgové okruhy pracujú len chvíľku a iba dočasne, napr. na krátky čas na zapamätanie si povedzme telefónneho čísla. To platí aj napríklad pre zatlčenie klinca – po zatlčení mozog informáciu z hlavy vypustí.

Pri krátkodobej pamäti si už pamätáme dlhšie, aj celý deň. Ale ked určitú symboliku nejaký čas nepoužívame, zasa to zabudneme.

Dlhodobá pamäť funguje dlho, niekoľko mesiacov, rokov a niekedy aj celý život, pretože obhospodaruje špecifické mozgové systémy. Do systému dlhodobej pamäte sa musí informácia uložiť, čo je dosť náročné a komplikované. Vyžaduje si to nielen prácu mozgu, ale aj ostatných častí tela.

Otázka, prečo sa mozog niektorých informácií zbavuje, súvisí s emóciou. Jestvujú také silné emócie, že keby sme si ich stále pripomínali, niesli by sme to ťažko. A môžu to byť aj pozitívne emócie, napríklad láska. Je to aká silná emócia, že keby sme ju prežívali stále rovnako hlboko každý deň, tak by nás to vyčerpalo. Silné a intenzívne emócie sú na škodu organizmu, preto sa emócia posúva do takých vrstiev, kde sú k dispozícií, ale sú „upratané“.

Zabúdanie je prirodzený proces a často je to aj obranný proces.

Zabúdame na isté veľmi negatívne zážitky, ale napríklad aj malá násobilka sa vytratí z pamäte. Keď ju nepoužívame. Keď ju je treba, opäť sa vynorí. Množstvo všetkých informácií je také obrovské, že ich neustále držanie v pamäti by nás strašne zaťažovalo. Existuje ekonomický a obranný mechanizmus, ktorý sa dotýka najmä chorobných a príliš zraňujúcich vecí, ktoré radšej potláčame, ako by sme si ich mali uvedomovať. Napríklad po hádke si často nepamätáme, čo sme presne povedali.

A čo genetika a tréning?

Nikto nie je rád, keď je zábudlivý, aj keď tento stav je možno zapríčinený skôr roztržitosťou, s ktorou sa niekedy zamieňa. Čo sa genetiky týka, nie vždy sa niečo, čo je dedičné, musí zákonite prejaviť a nie vždy, keď niečo v genetike nemáme, neznamená, že sa to u nás nemôže prejaviť. Všetko potrebuje najmä podnet na to, aby sa to prejavilo.

Čo sa týka rozvíjania a trénovania pamäte, dá sa to

Napríklad hranie šachov rozvíja kombinačné schopnosti, ale aj lúštenie krížoviek, kombinačných hier, komunikácia s ľuďmi udržiava mozog v dobrej kondícii. Je dokázané, že ľudia, keď sa začnú na starosť šetriť, rýchlejšie upadajú. A aj správna životospráva vytvára predpoklady aj na optimalizáciu činnosti mozgu. Ale sama osebe, aj keď je správna, nevyprodukuje mimoriadne výkony. Na to potrebuje mimoriadnu motiváciu. Ale napríklad alkohol a nikotín pamäti určite nepomáhajú, skôr naopak.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Konečne bývate vo svojom! Kúpili ste si starší byt a chystáte sa na jeho rekonštrukciu a neviete, odkiaľ začať. Chcete vymeniť podlahu v obývačke, kúpeľňu obliecť do nových kachličiek, kuchynská linka sa už rozpadá, cez staré okná prefukuje vietor a
pred 4 rokmi
Horúčavy, extrémnu vlhkosť, piesok aj divoké zvieratá! To všetko zažil spevák a muzikálový herec Thomas Puskailer pri nakrúcaní videoklipu k skladbe „Live for the Moment“!
pred 3 rokmi
Veľké filmové prekvapenie minulého roku sa presunulo z kín na DVD a Blu ray a pokračuje v tendencií veľkých prekvapení.
pred 7 rokmi
Francúz alžírskeho pôvodu sa aj po viac než 27-hodinovom obkľúčení stále odmieta vzdať.
pred 6 rokmi
Už budúci týždeň – v utorok 6. augusta si diváci v kinách Cinemax Poprad a Trenčín vychutnajú záznam jedinečného predstavenia svetovej premiéry operety Proso českého génia Járy Cimrmana.
pred 8 rokmi
Dva Lotusy Evory S Carabinieri budú slúžiť na rýchle zásahy v Ríme a Miláne.
pred 7 rokmi
Vláda dnes bude mať výjazdové zasadnutie v Nových Sadoch v Nitrianskom okrese.
pred 6 rokmi
Spoločnosť už skôr ohlásila, že vo Francúzsku zruší 8 tis. pracovných pozícií.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT