Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vznik Vianoc

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 05.12.2010

Mnohí sa ani nezamýšľame nad významom Vianoc.
Vznik Vianoc
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Mnohí sa ani nezamýšľame nad významom Vianoc. Jednoducho s blížiacim sa dátumom zháňame darčeky a pripravujeme sa, aby sme ich prežili v šťastí, spokojnosti a blahobyte. Patria automaticky do nášho života, je to prirodzené ukončenie roka. Majú prívlastok mieru a pokoja, ale či sú pokojné, o tom by sa dalo polemizovať. Pomaly zabúdame, čo tieto sviatky znamenajú a symbolizujú. Stali sa dňami prejedania a rozdávania darčekov. Sme nimi doslova zavalení, v televízii už od októbra bežia reklamy s vianočnou tematikou, deti sa snažia poslúchať v domnení, že im Ježiško prinesie niečo obrovské.

Veriaci si často lámu hlavu nad tým, prečo tieto sviatky slávia aj ľudia bez vyznania a viery. Je to pre nich ponižujúce, oni žijú s vierou od narodenia s hnevá ich, že sa z tohto najväčšieho sviatku robí biznis.

Vianoce sú v prvom rade jeden z hlavných kresťanských sviatkov, ktorý bol zavedený do cirkevného kalendára na počesť narodenia Ježiša Krista a pripadajú na 25. december. Narodením Ježiša Krista sa Boh stal pre ľudí človekom. Bol zoslaný na zem aby tu šíril lásku. Z radosti nad touto významnou udalosťou sa začali každoročne oslavovať tieto dni. Je to významná udalosť pre kresťanov na celom svete. Je sprevádzaná mnohými zvykmi a tradíciami, od čias Martina Luthera sa začala zdobiť jedlička a vzájomné obdarúvavanie začali na počesť troch kráľov. Jasličky a betlehem pochádza z čias Františka z Assisi.

Pápež Liberius roku 354 n. l. rozhodol, že 25. december sa bude sláviť ako deň narodenia Ježiša Krista, čím založil kresťanské vianočné sviatky. Do 16. storočia sa oslavoval slnovrat a 25. december bol považovaný za nový rok.

Neveriaci argumentujú tým, že Vianoce oslavujú ako každoročne sa opakujúci cyklus, obdobie slnovratu sprevádzané rodinnými stretnutiami, slávnostným jedlom, darčekmi pre svojich milovaných a nemusia do toho miešať žiadnych bohov. Protestanti sa sústreďujú v tieto dni na podvečerné bohoslužby počas Štedrého dňa a ranné bohoslužby na 25. decembra, katolíci chodia na polnočnú omšu medzi 24. a 25. decembrom. Je to zážitok nabitý silnými emóciami a duchovným zážitkom a často do kostola zavítajú aj neveriaci.

Nie všetky, ale mnohé krajiny majú počas týchto sviatkov dni pracovného pokoja. Na Slovensku je vo zvyku sláviť aj druhý sviatok vianočný – sv. Štefan. Tento deň pripadá na 26. decembra. Pravoslávna cirkev oslavuje Vianoce 7. januára.

Ak sa pozrieme hlbšie do histórie zistíme, že tento sviatok má pôvod ešte v predkresťanskom období. Síce sa o tom neustále diskutuje a polemizuje avšak korene siahajú až k starým roľníckym kultom, ktoré uctievali zomierajúcich a vzkriesených bohov. Údajne kresťanstvo si ho prispôsobilo svojmu kultu.

V starom Egypte každoročne 6. januára oslavovali zjavenie a narodenie boha Ozirisa, ktorého dávali do súvisu s vypučaním prvej zelene po opadnutí vôd Nílu. Práve prebúdzajúca príroda symbolizovala zrod božstva. Údajne tento sviatok poslúžil ako základ kresťanských Vianoc.

Od polovice 4. storočia kresťanská cirkev zaviedla sviatok Vianoc 25. decembra, čím potvrdila, že tento sviatok je príbuzný sviatku „narodenia“ Mithru. Aj 6. január kresťanstvo uchovalo ako sviatok, ale už nie ako sviatok „narodenia“, ale ako sviatok „Troch kráľov“ a „zjavenia Pána“. Kresťanstvo, vytláčajúc staré náboženstvá, preberalo prvky ich vierouky, sviatkov a obradov.

Máme mnoho náboženstiev a tým pádom aj mnoho vier. Jedno je isté, každý máme nejakú vieru a tá je správna. Nezáleží od postoja okolia, záleží od našich pocitov. Tieto sviatky boli odjakživa sviatkami pokoja a mieru, cirkev ich využíva na upevňovanie náboženských predsudkov, na upevňovanie viery. Všade počujeme hlásania mieru „Sláva bohu na výsosti a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle.“ a to je to hlavné, čím by sme sa mali riadiť. Žiť v miery bez ohľadu na vierovyznanie. .
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Toto je presne ten prípad, kedy nemusíte nutne vidieť film, aby ste si vychutnali vydarený soundtrack.
pred 8 rokmi
Samsung predstavuje štyri nové smartphony radu GALAXY family s operačným systémom Android.
pred 6 rokmi
Taj Arabia bude replikou stavby Tádž Mahal (Taj Mahal), ktorú postavil na pamiatku svojej manželky Šanhdžahán. Developeri veria, že Taj Arabia sa stane obľúbenou svadobnou destináciou.
pred 14 rokmi
Linkin Park a Jay-Z v jednom štúdiu a na jednom pódiu - experiment na prvý pohľad neočakávaný, s miernym odstupom sa však pre toto spojenie nájde viacero pragmatických dôvodov.
pred 6 rokmi
Najväčší absolútny trhový nárast má do konca roka vykázať Severná Amerika, tvrdí analytická spoločnosť Gartner
pred 6 rokmi
Na začiatku roka 2012 vyšli Listy Emilovi knižne. Teraz sa k fanúšikom dostávajú v podobe audioknihy, ktorá je výnimočná hneď z niekoľkých dôvodov.
pred 3 rokmi
Organizátori Szigetu s radosťou oznamujú, že headlinerom nultého dňa (11. augusta) bude Rihanna.
pred 4 rokmi
Svet podľahol novej mánii, ktorá dorazila už aj na Slovensko. Nové šialenstvo tak trochu pripomína mániu s céčkami spred pár desiatok rokov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT