Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Turistika s našimi deťmi

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.03.2010

Turistika s našimi deťmi – spoločné „šlapanie“ ku zdraviu a prehlbovaniu vzájomného puta.
Turistika s našimi deťmi
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Turistika s našimi deťmi – spoločné „šlapanie“ ku zdraviu a prehlbovaniu vzájomného puta.

Na turistike sa deti rýchlo unavia, ale aj zotavia. Preto by polovica času z túry s deťmi mala byť venovaná oddychu. Vyjsť si len tak do krásnej prírody, prechádzať sa..bez úmyslu zdolávať „hory doly“ aj keď, treba mať dopredu naplánovanú trasu kvôli bezpečnosti našich ratolestí.

Hoci turistika vplýva na rozvoj duševných, telesných a vôľových vlastností dieťaťa, pozitívne dospelý sprievodca by mal prísne rešpektovať zásady bezpečnosti dieťaťa. Samotní rodičia by mali podľa neho byť v prvom rade o správaní v horách primerane poučení a mať s turistikou dostatočné skúsenosti. Práve neskúsenosť a nadmerná ctižiadostivosť rodičov, neodhadnutie vlastných síl a možností dieťaťa bývajú najčastejším zdrojom nehôd v horách.

Medzi základné zásady patrí dôkladné plánovanie trasy, s časovým harmonogramom a rešpektovaním predpovede počasia. Pri predpovedi frontálnych búrok je väčšia pravdepodobnosť, že zasiahnu aj turistov v horách, pri lokálnych búrkach je pravdepodobnosť menšia. V búrkových obdobiach treba na túry vyrážať skôr a nevystavovať deti zbytočnému riziku, pretože rýchly návrat, pri ktorom sa doslova uteká do doliny je pre nízku koordináciu pohybov a nedostatku skúseností s terénom detí pre ne nebezpečný. Detský organizmus sa dokáže rýchlo unaviť, ale aj zotaviť, preto treba do túr alebo výstupov s deťmi zaradiť dostatok prestávok.

Vybavenie
Nevyhnutnosťou je ľahká a pevná obuv, s kvalitnými ponožkami, počasiu primerané oblečenie, s rezervným oblečením a bundou v batohu. Treba dbať aj na ochranu pred slnečným žiarením zintenzívneným v horskom prostredí pokrývkou hlavy a okuliarmi s UV filtrom. Ku kľúčovým zásadám turistiky s dieťaťom patrí najmä dostatočný prísun tekutín, pretože detský organizmus sa rýchlejšie dehydruje.

Chlapci a dievčatá do dvoch rokov nedisponujú možnosťami adaptácie organizmu na nedostatok kyslíka v nadmorskej výške nad 2000 metrov, preto nie sú pre nich vhodné ani horské túry v sedačke na chrbte rodiča, ani výlety lanovkami. Od troch do štyroch rokov sú pre deti vhodné kratšie túry s mnohými prestávkami, pričom si v náročnejšom teréne dieťa môže za pomoci rodičov skúšať prvé kroky bezpečného zostupu.

Vo veku štyri až šesť rokov sa dá na túrach v ľahkom teréne, ktoré by ale nemali byť dlhšie ako pol dňa, hravou formou nacvičovať koordinácia jednotlivých pohybov. Hmotnosť batoha v tejto vekovej kategórii môže dosahovať maximálne jeden kilogram.

Deti vo veku šesť až deväť rokov vďaka dobrej koordinácii a schopnosti uvedomiť si dané riziko, môžu absolvovať aj náročnejšie turistické trasy. Treba však dbať na to, aby sme mali dieťa v každom momente pod kontrolou. Pri pokusoch o lezenie by výstup na cvičné skaly nemal byť vyšší ako 1,5 metra, pretože pád z väčšej výšky už môže byť nekontrolovaný, rodič nestihne dieťa bezpečne zachytiť a môže prísť k vážnemu poraneniu.

Deti od deviatich rokov dokážu lepšie odhadnúť riziká svojho spávania a môžu s rodičmi absolvovať dlhšie turistické trasy a výstupy s hmotnosťou batožiny do štyroch kilogramov.

V prípade starších a vnímavejších detí sa odporúča rodičom spoločné plánovanie trasy prostredníctvom turistickej mapy. Je však vhodné určiť si aj únikové cesty, pretože pokiaľ príde búrka na hrebeni, treba mať naplánovanú túru nielen odkiaľ – kam, ale aj alternatívy turistických chodníkov, ktorými sa dá v prípade potreby na určitých miestach trasy bezpečne zostúpiť do doliny.

Dospelý človek by mal ovládať základné princípy prvej pomoci a pred túrou skontrolovať, či má nabitý mobilný telefón, ktorý v prípade úrazov uľahčuje príchod záchranárov a umožňuje lokalizáciu stratených a nezvestných osôb v neznámom teréne.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Spoločnosť Synology® Inc. dnes oznámila oficiálne vydanie operačného systému DiskStation Manager (DSM) 6.1 a komplexných balíčkov zabezpečujúcich produktívnejšiu, bezpečnejšiu a jednotnejšiu prácu s NAS zariadeniami.
pred 8 rokmi
Publikácia je verejne dostupná na webových stránkach Štatistického úradu SR
pred 7 rokmi
Maniak je novým spracovaním kultového filmu, ktorý je mnohými označovaný za najlepší thriller všetkých čias - intímny, obrazovo odvážny, psychologicky komplexný a hlboko desivý výlet do nočnej mory vraha a jeho obetí.
pred 8 rokmi
Minister školstva verí, že ak sa školy prispôsobia potrebám zamestnávateľov, klesne vysoká nezamestnanosť absolventov, ktorú nám vyčíta Brusel.
pred 8 rokmi
Dráma sa odohrala pri premiére filmu Návrat temného rytiera, keď neznámy ozbrojený útočník vošiel do kina. Ľudia si najprv mysleli, že ide o súčasť premiéry filmu, kým nezačal strieľať.
pred 9 rokmi
Cadillac rozšíri výrobný program o úplne nový typ s projektovým označením ATS, ktorý by sa mal veľkosťou mal zaradiť pod typový rad CTS.
pred 7 rokmi
HLASY Richarda Müllera a skupiny Fragile dva krát za sebou vypredali bratislavské NTC! Zaplnenej hale predviedli dokonalé hudobné majstrovstvo a v publiku spôsobili zimomriavky, slzy a nadšené standing ovations.
pred 8 rokmi
Facelift Audi R8 rozširuje typový rad o špičkový model Plus

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT