Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Testosterón a dominancia

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 14.09.2012

Vplyv testosterónu na dominanciu bol zistený v roku 1849. Dostupné dôkazy, aspoň u mužov podporujú väzby medzi testosterónom a dominanciou.
Testosterón a dominancia
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Testosterón je zodpovedný za výrobu primárnych mužských pohlavných znakov. Tvorí sa v semenníkoch a čiastočne v kôre nadobličiek. Je prítomný aj u žien (aj keď v oveľa menšej miere). V dospievaní narastá asi 10-krát, čo predstavuje vznik sekundárnych pohlavných znakov u mužov (napr., ochlpenie, hlbší hlas). V období puberty sa podieľa aj na raste, vývoji svalstva, zmeny hlasu.

Z ľudského hľadiska môžeme dominanciu chápať ako tendenciu k prejavu samostatnosti a do určitej miery i k nadradenosti, k snahe po prevahe, ale aj ako presadzovanie vlastnej vôle, či vedúce postavenie. Opakom dominancie je submisivita, ktorá sa dá opísať slovami ako poddajnosť, ovplyvniteľnosť alebo podriadivosť.

Ako testosterón súvisí s dominanciou?

Vplyv testosterónu na dominanciu bol zistený v roku 1849. Dostupné dôkazy, aspoň u mužov podporujú väzby medzi testosterónom a dominanciou. Zistilo sa, že muži s vyššou hladinou testosterónu majú tendenciu využívať svoje správanie na udržanie si sociálneho vplyvu. Napríklad, doktor Dabbs a kolegovia (1998) zistili, že zvýšenie bazálnej hladiny testosterónu je spojené s hranatejšími čeľusťami, hustejšími fúzmi, menším množstvom telesného tuku a s menším počtom úsmevov na fotografiách.

U mužov vysoké hladiny endogénneho testosterónu pravdepodobne podporujú správanie určené k ovládnutiu, k posilneniu svojho postavenia na ostatných ľudí.

Niekedy je dominantné správanie vnímané ako agresívne, ako snaha spôsobiť ujmu inej osobe, ale často je dominancia vyjadrená skôr neagresívne, i keď niekedy má dominantné správanie podobu antisociálneho správania, vrátane vzbury proti autorite. Hodnota bazálnej úrovne testosterónu u človeka predpovedá mnoho z jeho dominantných alebo antisociálnych tendencií, či správania. Testosterón ovplyvňuje nielen správanie, ale aj reakcie človeka na správanie okolia. Akt súťaženia o dominantné postavenie ovplyvňuje úroveň testosterónu dvoma spôsobmi. Po prvé, testosterón stúpa spolu s výzvou, ako by to bola prezieravá reakcia na blížiacu sa súťaž. Za druhé, po skončení súťaže, testosterón stúpa u víťazov a väčšinou klesá u porazených. Existuje reciprocita medzi testosterónom a dominanciou správania, v ktorom testosterónová úroveň je premenlivá.

Početné pokusy na zvieratách, najmä na hlodavcoch, ukazujú, že zvýšenie hladiny testosterónu zvyšuje agresivitu. Je dôležité rozlišovať agresívne správanie od dominantného správania. U osoby, ktorá koná agresívne, je zámerom spôsobiť fyzické zranenie na členovi svojho druhu. U osoby, ktorá koná dominantne, je zámerom dosiahnutie alebo udržanie vysokého postavenia - tj. k získanie moci, vplyvu alebo v hodnotnej výsady. Hlodavce obvykle dominujú agresívne, ale to neplatí u vyšších primátov. U viacerých prejavov interpersonálneho správania je zjavná snaha o dominanciu bez fyzickej ujmy. napr. v športe, vo voľbách, v súťažiach.

Na teoretickom základe je zrejmé, že dominantné mechanizmy - či agresívne alebo neagresívne – majú evolučnú výhodu v získavaní cenných zdrojov. Pravdou tiež je, že mnohé výskumy poukazujú na vyššiu atraktivitu dominantných mužov. A nielen u mužov. Výskum v Ugande napr. ukázal, že alfa samec u šimpanzov /dominantný samec/ má vyššiu hladinu testosterónu. Zistili, že hladina testosterónu bola podľa očakávania priamo úmerná postaveniu toho - ktorého samca v hierarchii dominancie skupiny. (Vedci túto hierarchiu zostavili na základe 1700 hodín pozorovania predmetných zvierat.)

Zdroj: Mazur, & Booth (1998). Testosterón a dominancie u mužov, www.petactiv.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Rok po zverejnení kauzy Sasanka na internete sa ňou začala zaoberať polícia, upozornili v dnešnom vydaní noviny Sme.
pred 9 rokmi
Japonská automobilka Honda oznámila, že sa v roku 2012 zúčastní svetového šampionátu FIA cestovných vozidiel (WTCC).
pred 7 rokmi
Na Slovensko prichádza megashow, akú naša krajina ešte nezažila! V Bratislave sa na jednom mieste zídu najväčší bojovníci planéty!
pred 7 rokmi
Hlavnú úlohu v novom filme režiséra a scenáristu Spikea Jonza stvárnil Joaquin Phoenix.
pred 6 rokmi
Trojica švédskych DJ-ov vystupujúcich pod názvom Swedish House Mafia sa v nasledujúcich týždňoch ešte raz pripomenie, a to vo veľkom štýle! Fanúšikovia si budú môcť zakúpiť film mapujúci ich kariéru aj so soundtrackom.
pred 7 rokmi
Ideálny pre najnovšie trendy vo fotografovaní.
pred 8 rokmi
Športová limuzína Jaguar XJ dostala pohon 4 x 4
pred 9 rokmi
Možno odvážne tvrdenie hneď na úvod, ale netrvalo mi príliš dlho, kým sa stotožnil s tým, že Eric Saade je v podstate severský, a ak nie severský, tak bez pochyby švédsky Justin Timberlake.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT