Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Syndróm "Vyhorenia"

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 21.06.2011

Trpíte stratou motivácie a nechuťou pracovať? Tento proces sa v odbornej literatúre nazýva Burn out syndrom a vznikol v 70. a 80. rokoch. Prinášame vám rady, ako sa s ním popasovať...
Syndróm "Vyhorenia"
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

V dnešnej dobe poznačenej finančnou krízou a zlou ekonomickou situáciou si nemôžeme vyberať zamestnanie a viacerí z nás musia pracovať napriek zlému finančnému ohodnoteniu, negatívnym vzťahom na pracovisku alebo zlej organizácii práce. Niektoré profesie a zamestnania vplývajú na nás a našu motiváciu chodiť do práce s radosťou negatívne. Sú to hlavne pomáhajúce profesie, do ktorých patria pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál. Tých najviac postihuje strata motivácie a nechuť pracovať. Tento proces sa v odbornej literatúre nazýva Burn out syndrom /syndróm vyhorenia/ a vznikol v 70. a 80. rokoch.

Burn out syndrom /syndróm vyhorenia

Označuje pracovné zaťaženie, ktoré nie je zvládnuteľné a zároveň neuspokojenie potreby rešpektu a uznania. Súvisí s negatívnymi vplyvmi prostredia a sociálnym pozadím, ale aj s povahovými a osobnostnými črtami. Spoločným faktorom profesií, kde sa vo zvýšenej miere vyskytuje syndróm vyhorenia je kontakt s ľuďmi, práca s ľuďmi a závislosť na ich hodnotení. Je to opakovaná skúsenosť daného človeka, že nemôže ovplyvniť chod organizácie v práci, nie je rešpektovaný. Tento proces môže postupovať u pracovníka pomaly alebo rýchlo, čo sa prejavuje zmenou v jeho správaní. Môže končiť katastrofálnymi dôsledkami ako je strata zamestnania, straty zdravia, požívanie zvýšeného množstva alkoholu alebo liekov.

Prejavuje sa najmä:

- stratou motivácie a bezmocnosťou zmeniť chod organizácie, strata sebadôvery
- tendenciou k únikovým mechanizmom, ako je zabúdanie na dôležité a nepríjemné schôdzky alebo rozhodnutia
- somatizácia, čiže únik do choroby. Prejavuje sa najmä náhlymi poruchami imunitného systému, častejšia chorobnosť
- vzťahové problémy, kde patrí ľahostajnosť voči kolegom, agresívne prejavy, napr. podráždenosť, verbálne útočenie, ale aj tendencia k osamelosti
- únava, depresia, ľahostajnosť
 

Prevencia

Prevenciou vyhorenia je zamerať sa na seba, na vlastné potreby a dopriať si v čase voľna oddych, aktívne alebo pasívne odpočívať, relaxovať. A vykonávať činnosti, ktoré vôbec nesúvisia s naším zamestnaním, napríklad pri manuálnom zamestnaní sa v čase voľna venovať psychickým činnostiam ako čítaniu, lúšteniu krížoviek a naopak.

Pri psychicky náročnom povolaní pedagóga by mal byť jeho oddych spojený s manuálnou činnosťou, prácou na záhrade alebo cvičením.

Ďalším dobrým predpokladom k zvládnutiu príznakov blížiaceho sa vyhorenia je stanovenie si čiastkových reálnych cieľov, malých krokov v práci. Neúspech malých krokov nemá taký dopad na motiváciu ako zmarené veľké a nereálne ciele. Pri prevencii je vhodné zamerať sa na prehodnotenie priorít a posilnenie takých vlastností, ktoré pomáhajú zvládať ťažké situácie a stres a vytvorenie dobrého sociálneho zázemia, ako sú priatelia a rodinní príslušníci, na ktorých sa dá spoľahnúť a obrátiť s prosbou o vypočutie.

Už rozvinutý syndróm vyhorenia sa lieči dlhodobo a s pomocou rodiny či odborníkov. Potrebné je prehodnotiť predchádzajúci životný štýl a vyzbrojiť sa silnou dávkou trpezlivosti.

A na záver sa skúste ohodnotiť. Aby bola práca vnímaná človekom pozitívne a aby bol človek spokojný, by mali byť funkčné aspoň dva s týchto troch predpokladov:
- vidieť vo svojej práci zmysel
- dobré a priateľské vzťahy na pracovisku
- adekvátne finančné ohodnotenie

Spĺňa vaša práca aspoň dva z nich?
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Videoklip k novinke (It) Feels So Good bude mať premiéru v jednej z častí speváckej šou American Idol.
pred 5 rokmi
Honda CR-V s čiernymi doplnkami.
pred 7 rokmi
Legendárni Red Hot Chilli Peppers plánujú v priebehu nadchádzajúcich 6 mesiacov vydať 18 doteraz nepublikovaných singlov z nahrávania ich posledného albumu I´m With You.
pred 5 rokmi
Novela Obchodného zákonníka sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície.
pred 3 rokmi
S oknami z Makrowinu je spokojných 100 % zákazníkov
pred 6 rokmi
Priezvisko "Biel" však bude herečka naďalej používať ako svoje umelecké meno.
pred 4 rokmi
Dvojica NICO & VINZ vedie aktuálne vydanie britskej singlovej hitparády. Ich skladba Am I Wrong? je najpredávanejšou nahrávkou na ostrovoch.
pred 8 rokmi
Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno Turecko... a stále je. Táto európsko - ázijská krajina v sebe ukrýva mnoho pokladov, o ktorých mnoho ľudí ani netuší.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT