Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Strach

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 13.09.2011

Strach je jednou z najintenzívnejších ľudských emócií.
Strach
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pamätám si ako som pozerala rozprávku „Nebojsa“ ešte ako dieťa a divila som sa, že sa hlavný hrdina ničoho nebojí. Pýtala som sa ostatných, či nie zle, že ja sa bojím viacerých vecí ako napr. zubára alebo bubáka pod posteľou, či nie som strachopud. Bola som upokojená, že každý sa niečoho bojí, ale nemusí to dávať tak výrazne najavo, ako napr. moja mama pri pohľade na pavúka. Hneď počuť jačanie.

Je zaujímavé ako je strach aj v rozprávkach odmietaný, v minulosti bol dokonca aj psychológmi považovaný za zbytočnú emóciu a práve preto bolo na túto tému uskutočnených veľa výskumov a na ich základe sa dospelo k dnešnej mienke, že strach je v určitých situáciách alebo v určitej intenzite veľmi dôležitý. V minulosti bol strach základnou emóciou, ktorá sa zaslúžila o to, aby sme nevyhynuli a túto funkciu si ponechal doteraz.

Strach nás v prvom rade upozorňuje pred nebezpečenstvom.

Strach nám dáva popud k vyhýbaniu sa nebezpečenstvu, k mobilizácii organizmu a ku zabezpečeniu energie, potrebnej na uskutočnenie činnosti /útok alebo útek/. Samozrejme, že keď prekročí hranicu únosnosti alebo keď sa vyskytuje aj v situáciách, ktoré za normálnych okolností strach nevyvolávajú, môže mať táto samotná emócia ohrozujúci alebo škodlivý vplyv. Konkrétny strach má vždy predmet, príčinu. Strach je konkrétne na niečo zameraný... Strach je jednou z najintenzívnejších ľudských emócií.
 
Nepremýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa napr. Jožko P. bojí zubára a Martinka D. sa bojí pavúkov? Ako je možné, že sa nebojíme všetci všetkého rovnakou mierou? Neprimeraný strach nie je vrodený, závisí od výchovy, od neprimeraného vystavovania dieťaťa podnetom vyvolávajúcich strach. Spúšťačmi takých reakcií sú konflikty v rodinnom prostredí všeobecne, nepriaznivé vzťahy, neadekvátne vzorce správania v záťažových situáciách, ktoré dieťa prebralo od najbližších, ale aj minulé skúsenosti a vysporiadanie sa s nimi. A určitú mieru tu zohrávajú aj média.

Napr. každé dieťa má problém so zubárom, ale dieťa, ktoré je vedené k ústnej hygiene, sú mu vysvetlené postupy a potreba lekárskeho zákroku a nie je vopred strašené, alebo hanené za slzy to znáša lepšie. Dieťaťu to treba vysvetliť, neposilňovať spojenie bolesti a zubára, pretože sa môže vytvoriť silná asociácia, po ktorej sa aj pri nebolestivom zákroku bude vynárať silný, situácii neúmerný strach. Samozrejme, že veľa závisí aj od predispozície odolnosti psychického stavu každého človeka. Človeka alebo dieťa, ktoré sa bojí, treba v prvom rade upokojiť, v danej chvíli nedokáže reagovať na argumenty, tie dokáže vnímať až pokojnou mysľou. Až potom treba vysvetľovať pozitíva lekárov, zubnej hygieny. Strach treba racionalizovať, napr. zubár je dobrý, pretože zachraňuje zúbky, aby nevypadli, alebo aby sa nepokazili.

V ľudskom ponímaní strach nemá len negatívne hodnotenie, inak by sme nemali vo filmovej produkcii horory, neboli by vyhľadávané miesta, kde sa dá zažiť strach, napr. lunaparky. Emócia je vždy sprevádzaná aj vegetatívnymi a fyzickými zmenami a v prípade strachu sa zvyšuje hladina adrenalínu, ktorá je pre niektorých ľudí príťažlivá a vyhľadávajú zábavu a aktivity, ktoré adrenalín zvyšujú. Existujú ľudia, ktorí sa boja výšok, ale napriek tomu skočia s padákom z lietadla, pretože okrem strachu prežívajú aj vzrušenie a nakoniec si blahoželajú k tomu, že zvládli originálnu aktivitu.

Strach však môže z rôznych príčin prerásť do neprimeraného a ohrozujúceho strachu, ktorý nazývame fóbiou. O tých si však povieme neskôr.

Zdroj: Dr. Ranschburg Reno: Strach, hnev a agresivita, Bratislava 1982
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Druhá šanca nie je len zábavným príbehom Kay a Arnolda, ale aj pravdivým obrazom väčšiny manželstiev ľudí v strednom veku.
pred 6 rokmi
Minister školstva sa dohodol na spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.
pred 5 rokmi
Vedci zistili, prečo austrálske vačkovce objímajú stromy.
pred 6 rokmi
Kľúčom k dlhovekosti je podľa Džiroemona Kimura konzumovanie malých porcií jedál.
pred 6 rokmi
Na pozadí osudov ľudí, ktorých cesty sa náhodne pretnú na lesnej chate, sa rozvíja komorný príbeh o potrebe lásky, nenávratných životných zvratoch a čakaní na zjavenie.
pred 6 rokmi
Šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko má vláde predstaviť návrh budúcoročného rozpočtu Sociálnej poisťovne
pred 11 rokmi
Zvyšovanie litrovového výkonu motorov je sprievodným javom ich historického vývoja a neustáleho zdokonaľovania. Je potešiteľné, že tento trend sa nevyhýba ani malolitrážnym motorom, ktoré tak pod kapotou kompaktných automobilov dokážu svojim zvýšeným
pred 7 rokmi
Čakajte zábavu, ale nie v zmysle klasickej tanečnej produkcie. Skôr tej najmodernejšej tanečnej produkcie, v ktorej sa autori a producenti vyhrali s viacerými žánrami.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT