Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Správne mierená kritika nás posúva ďalej

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 29.09.2010

Ako to dnes vyzeráš?
Správne mierená kritika nás posúva ďalej
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Ako to dnes vyzeráš? Si chorá? Nejako si pribrala, nie? Urob niečo so sebou...

Stačí jedna veta a zrazu sa vaše sebavedomie otočí na bod mrazu, nálada je fuč a vy nemáte chuť ísť ďalej. Niektorí ľudia jednoducho podobné vety neberú vážne, niektorým dokážu narobiť poriadne depresie. Mnoho detí v puberte po podobných výrokoch na zovňajšok prestalo jesť...a stali sa z nich bulimičky, prípadne anorektičky... alebo sa jednoducho začali vyhýbať ľuďom. So slovami treba vedieť narábať, pretože aj keď niečo myslíme v dobrom, druhá strana to môže pochopiť úplne opačne. Tak isto aj s pozitívnou kritikou treba narábať opatrne.

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú potrebu všetko okomentovať, treba myslieť na správny výber slov. Zaškatuľkujú si vás a potom vás už nebudú chcieť dať do inej škatuľky. Ak si o vás ľudia už vytvorili nejakú predstavu, už to asi nezmeníte. Ak ste doteraz boli neúspešní, už sa od vás očakáva, že aj budete neúspešní. Ľudia nemajú radi zmeny. Človek sa podľa predstáv druhých nakoniec vždy správa. Aj keď si to neuvedomujeme, je to tak. Svoje správanie, obliekanie...všetko má svoj význam... jednoducho sa chceme páčiť, vyhovieť okoliu – zapadnúť.

Ak vyjadrujeme svoje názory poprípade potreby, dôležitý je očný kontakt. Nemali by sme uhýbať pohľadom, pozerať do zeme, mračiť sa, alebo pozerať povýšenecky, prípadne sa niekomu smiať do tváre. Mimika o nás taktiež prezradí veľa. Človek, ktorý sa správa asertívne by nemal zo seba rýchlo „vysypať“ to , čo chce povedať, lebo mu nikto nebude rozumieť a tiež to môže vyzerať, že nie je presvedčený o tom, čo hovorí. Treba dať najavo, že máme naozaj záujem poskytnúť človeku pomoc a oporu. Taktiež by však nemal rozprávať pomaly, bojazlivo alebo sa pri tom zajakávať. Asertívne vystupovanie znamená, byť prirodzene sebavedomý a bez strachu rozprávať o tom, čo chceme.

Nemeniť názor podľa toho, ako nám to v danej chvíli vyhovuje, pevne si stáť za svojím presvedčením. Keď sa veci nevyvíjajú tak, akoby si človek želal, začne sa správať tak, ako je mu prirodzené – buď sa vo vnútri príliš trápi, alebo sa príliš ostro dožaduje svojho. Aj človek, ktorý chce stále vyhovieť každému a má mierumilovnú povahu, si môže jedného dňa povedať, že má svojej pasivity dosť. Prejde do opačného extrému. Ľudia ho už z princípu nebudú počúvať, lebo sa správa agresívne. To je potom prechod z extrému do extrému.

Môžeme sa stretnúť aj s cielenou neprajnosťou. Podrývanie sebavedomia výrokmi typu „na to nemáš“, „nejako moc si veríš, nemyslíš?“, Tak vás budú zrážať. Nepustia vás. Aj keď ste šikovní a vedia, že nemajú pravdu, je to cielený útok s cieľom ublížiť vám. Treba dbať dôraz na to, čo si púšťame do hlavy a čomu vytvárame priestor.

Nikdy nemôžeme vyhovieť všetkým. Máme právo na vlastné názory a tak isto musíme vedieť akceptovať a rešpektovať názory iných. Nemusíme s nimi súhlasiť, ale tak isto nemáme právo presadzovať si za každú cenu tie vlastné. Nikdy sa nebudeme páčiť každému a práve to je krásne – rozmanitosť názorov, myšlienok...kritika je ako dezert. Niekoho ponúkneme a ten človek má na výber. Buď si zoberie alebo poďakuje a odmietne.

Nie je ľahké vyhovieť všetkým naokolo. Pamätajte, že koľko ľudí, toľko rôznych názorov. Nikdy nedosiahnete, aby ste sa každému páčili a aby vás všetci úplne akceptovali. A ani nemusíte. Aj vďaka tomu, že sme iní, je svet taký rôznorodý. Kľúčovú úlohu tu hrá aj vkus. To, čo sa páči vám, nemusí sa páčiť vašim známym. Pamätajte, vždy postupujte predovšetkým podľa vlastného presvedčenia. Správne mierená a použitá kritika nás predovšetkým učí správne žiť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Sprevádzať ho budú aj traja ministri slovenskej vlády.
pred 9 rokmi
Nová generácia SUV sa predstaví v Ženeve
pred 8 rokmi
Slovenské lesy sú bohaté svojou flórou a faunou. Žijú v nich mnohé živočíchy a my si predstavíme sedem z nich.
pred 7 rokmi
Býva to už doslova sviatok, keď s občas objaví niečo, či skôr niekto, vďaka čomu, či skôr komu sa ešte oplatí sústrediť na slovenskú populárnu hudbu. Kapela Billy Barman do tejto kategórie nepochybne patrí.
pred 9 rokmi
Talianska dedina Filettino, v ktorej žije len 550 obyvateľov, vyhlásila nezávislosť, stala sa autonómnym kniežatstvom s vlastným znakom a začala tlačiť vlastnú menu
pred 6 rokmi
Známa rakúska režisérka Jessica Hausner po snímke Lurdy (2009), ktorá zozbierala viacero cien na MFF v Benátkach a iných prestížnych festivaloch, prináša komediálnu drámu inšpirovanú samovraždou romantického básnika Heinricha von Kleista.
pred 8 rokmi
Gašparovič hovoril v Japonsku o Slovensku ako o "členskej krajine EÚ s dynamickou ekonomikou a perspektívnym rastom, v ktorej sa oplatí investovať".
pred 7 rokmi
Marian Čekovský, Juraj Tatár, Martin Gašpar, Roland Kánik, Boris Urbánek a Oskar Rosza. To sú mená spoluautorov a producentov štrnástich nových pesničiek Petra Lipu na texty Milana Lasicu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT