Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Spoznajme naše čakry a bude sa nám lepšie žiť 1. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.04.2010

Čakry ako energetické centrá sú dôležité pre správne fungovanie tela aj ducha človeka.
Spoznajme naše čakry a bude sa nám lepšie žiť 1. časť
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Čakry ako energetické centrá sú dôležité pre správne fungovanie tela aj ducha človeka. Preto sa hlavne vo východných tradíciách prikladá čakrám veľký význam. Práve rôzne východné náuky a filozofie priradili čakrám mená a kreslené symboly. Boli im priradené tiež mnohé iné veci, ako tóny, farby, časti tela a podobne.

Čakra prvá
Prvou čakrou je Muladhara, ktorá je tiež nazývaná čakrou koreňa alebo základnou čakrou. Nachádza sa medzi análom a pohlavnými orgánmi. Je spojená s kostrčou a otvára sa smerom dole. Aktívna čakra svieti ohnivo červeno. Prvá čakra je priradená elementu Zeme a zmyslová funkcia ňuch. Symbolizuje ju lotos so štyrmi okvetnými lístkami. Základná čakra spojuje človeka s fyzickým svetom. Mení kozmické energie na telesnú, pozemskú rovinu. Zároveň prúdi prvou čakrou energia Zeme do celého systému energií.

Cez túto čakru máme kontakt s “duchom Matky Zeme”, zažívame jej silu, lásku a trpezlivosť. Do pôsobnosti prvej čakry patria všetky základné individuálne aj všeobecné požiadavky života ako takého pre prežitie na tejto planéte. Ak je táto čakra otvorená, potom medzi jej “dary” patrí pozitívne “áno” ku životu na Zemi, k fyzickej existencii a pripravenosť pôsobiť v harmónii so silami Zeme a učiť sa od nich. Do oblasti pôsobenia prvej čakry patrí tiež budovanie existencie, materiálne zabezpečenie a zachovanie vlastného druhu založením rodiny, rovnako ako sexualita - telesná funkcia a prostriedok ku plodeniu detí.

Prvá čakra tvorí životne dôležitý základ a prameň vitálnej sily pre vyššie čakry. Tadiaľ sme napojení na nevyčerpateľný zdroj energie kundalini a tu tiež začínajú tri hlavné kanály energie - Sušumna, Ida a Pingala. Prvá - základná čakra je centrom nášho obehového systému energií. Tiež je sídlom kolektívneho podvedomia. Prvá čakra by mala byť v rovnováhe s čakrou siedmou, aby sme si udržali svoju vnútornú stabilitu.

Čakra druhá
Druhá čakra sa vo východných náukách nazýva Svadhisthana. Môžeme ju však tiež nazývať čakrou sakrálnou. Nachádza sa nad pohlavnými orgánmi a je spojená s krížovou kosťou a otvára sa smerom dopredu.

Farba druhej čakry je oranžová a je jej priradený element voda. Zmyslová funkcia pre druhú čakru je chuť. Symbolom čakry je lotos so šiestimi okvetnými lístkami. Druhá čakra je centrom pôvodných, nefiltrovaných emócií, sexuálnej energie a tvorivých síl. Prostredníctvom tejto čakry máme prístup ku oplodňujúcim a ústretovým energiám, ktoré prenikajú celou prírodou. Táto čakra je často považovaná za sídlo Šakti - ženského aspektu Boha, vo forme tvoriacej rodiacej sily. Rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje druhá čakra medziľudské vzťahy, obzvlášť ku druhému pohlaviu. Do jej pôsobnosti patria rozmanité hry erotiky, rovnako ako vzdávanie sa ohraničeného ega a zážitok väčšej jednoty v sexuálnom spojení.

Čakra tretia
Treťou čakrou je Manipura, čakra solar - plexu. Táto čakra sa nachádza približne dva prsty nad pupkom a otvára sa smerom dopredu. Farba tretej čakry je žltá až zlatožltá. Element tretej čakry je oheň a zmyslová funkcia zrak. Symbolom čakry je lotosový kvet s desiatimi okvetnými lístkami. Základným princípom tretej čakry je vytváranie bytia. Je centrom, ktorým prijímame slnečnú energiu a ktorá okrem iného vyživuje éterické vibračné pole a tým dodáva vitalitu aj telu fyzickému. Treťou čakrou vstupujeme do aktívneho vzťahu ku svetským veciam a ku ostatným ľuďom. Je to oblasť, z ktorej vychádza z nášho tela emočná energie. Odtiaľ sú riadené naše medziľudské vzťahy, sympatie a antipatie, rovnako ako schopnosť trvalých citových väzieb.

Čo pre nás znamená čakra?
Pre obyčajného človeka je tretia čakra sídlom osobnosti. Je miestom, kde nachádza svoju spoločenskú identifikáciu a hľadá jej potvrdenie svojou silou, vôľou ku výkonu, snahou pomôcť alebo aj prispôsobiť sa spoločenským normám. Dôležitou úlohou tretej čakry je očisťovať tendencie a želania dvoch spodných čakier, vedome riadiť a využívať ich tvorivé energie, manifestovať duchovnú kvalitu vyšších čakier v materiálnom svete a dosahovať tak na všetkých úrovniach čo najväčšie naplnenie v živote.

Čakra je v priamom spojení s astrálnym vibračným polom, nazývanom polom “želania” alebo “žiadosti”. Vitálne hnacie sily, želania a pocity nižších čakier sú tu analyzované, “strávené” a transformované do vyšších energií, aby potom boli s energiami vyšších čakier použité ku vedomému formovaniu nášho života. Kladný postoj ku životu a zmysluplná integrácia pocitov, želaní aj našich životných skúseností vedú ku tomu, že sa tretia čakra uvoľní a otvorí, čím svetlo v nás nadobúda na sile a presvetľuje náš život a celý náš svet.

Naše celkové naladenie je veľmi závislé na tom, koľko je v nás svetla. Keď je naše tretia čakra otvorená, cítime sa sviežo, radostne a vnútorne naplnený. Oproti tomu ak je táto čakra zablokovaná alebo narušená, je naša nálada nevyrovnaná a pochmúrna. Tento pocit premietame vždy do okolitého sveta, takže celý náš život sa zdá buď jasný nebo temný. Množstvo svetla v nás určuje jasnosť nášho náhľadu a kvalitu našej práce. S pribúdajúcou integráciou a vnútornou zrelosťou sa postupne premieňa žlté svetlo intelektuálneho porozumenia v tretej čakre na zlaté svetlo múdrosti a hĺbky.

Čakrou vnímame tiež priamo vibrácie ostatných ľudí a zodpovedajúcim spôsobom na ne aj reagujeme. Počas konfrontácie s negatívnymi vibráciami, cítime v mieste tretej čakry hroziace nebezpečenstvo - čakra sa stiahne, čo je jej prechodný obranný mechanizmus. Nestáva sa to však v prípade, že svetlo v nás je tak silné, že svojim vyžarovaním vytvára okolo nášho tela „ochranný“ obal.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


zľavy 12%-90%, poštovné zadarmo, expresné dodan...
Rekuperácia a vetranie - Výroba vetracích mriež...

137 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 72 m2
122 720.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 534 m2
125 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 97 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Hviezda svetovej alternatívnej hudobnej scény Iva Bittová vydáva po 20-tich rokoch sólový album!
pred 7 rokmi
Jedným z najvýkonnejších kompaktných automobilov ponúka japonská automobilka Mazda. Jej typ 3 MPS sa podrobil modernizácii, ktorá sa stala súčasťou nového modelového ročníka.
pred 9 rokmi
Hudobníci z amerických Atén už iba ťažko prekročia tieň svojho hitu Everybody Hurts.
pred 8 rokmi
Pri sledovaní DVD sa budete baviť a pri počúvaní CD budete zas nadšení z toho, s kým dokázala Zagorová pripraviť častokrát v skutku netradičný duet.
pred 8 rokmi
Spevák sa na Slovensku predstaví dvakrát v Bratislave a následne v Prešove, Novom Meste nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Martine, Žiline a Trenčíne.
pred 8 rokmi
Výber piesní a rozprávania o vzťahoch žien a mužov potešil už v roku 1978 - a platí to dodnes!
pred 6 rokmi
Grape festival dopĺňa program ďalšími dvoma zahraničnými interpretmi. V auguste sa na piešťanskom letisku predstavia indie rockoví Bombay Bicycle Club a drum and bassový Dj a producent Wilkinson.
pred 6 rokmi
Palestínčania v súvislosti s pokračujúcou izraelskou ofenzívou na území evidujú 208 obetí na životoch.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT