Pokiaľ spíte v noci pri nejakom svetelnom zdroji, mali by ste sa tohto zvyku zbaviť a pred spaním vypnúť televízor či monitor počítača.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Pokiaľ spíte v noci pri nejakom svetelnom zdroji, mali by ste sa tohto zvyku zbaviť a pred spaním vypnúť televízor či monitor počítača. Vychádza to z výsledkov štúdie, ktorú vypracovali na univerzite v Haife v Izraeli a v Ohio.
Vedci zo štátnej univerzity v Ohio sa už skôr zaoberali touto problematikou. Pred rokom našli súvislosť medzi zvýšenou náchylnosťou k rakovine prsníka u žien, rakovinou prostaty u mužov a nočným osvetlením. Ľudia zvyknutí spávať pri mestskom osvetlení, či iných zdrojoch častejšie trpeli depresiami.
Najnovšia štúdia predošlé tvrdenia len podopiera. Tím vedcov na svoj výskum využil škrečkov. Rozdelil ich na dve skupiny. Počas ôsmich týždňov bola prvá časť vystavená 16 – hodinovému svetlu o sile 150 luxov a zvyšných 8 hodín strávila v absolútnej tme. Druhá skupina bola nútená spávať pri matnom svetle o sile 5 luxov. Len pre priblíženie 0,27 lux je podľa Wikipedie spln počas jasnej noci. Pri 320 – 500 luxoch sedávame v osvetlených kanceláriách.
Zvieratá žijúce pod permanentným svetlom viac trpeli depresiami ako škrečky vystavené štandardnému svetelnému cyklu. Vedci predpokladajú, že tieto zmeny má na svedomí hormón melatonin. Podmieňuje denný cyklus cicavcov, tvorí sa 8 až 10 násobne viac v noci ako cez deň. Preto sa najbližšie výskumy zamerajú práve na tento hormón.