I keď sa v porovnaní napríklad s alkoholikom zdá, že nejde o nebezpečný stav, nemýľte sa.
Shopaholik dokáže zruinovať rodinu podobne ako človek závislý od alkoholu, najmä finančne.
Zdroj obrázku: SXC/free
Tento termín označuje, rovnako ako slovo alkoholik a vorkoholik, človeka závislého. Závislého v tomto prípade od nakupovania. I keď sa v porovnaní napríklad s alkoholikom zdá, že nejde o nebezpečný stav, nemýľte sa.
Shopaholik dokáže zruinovať rodinu podobne ako človek závislý od alkoholu, najmä finančne.
Ide vlastne o nutkavé alebo impulzívne nakupovanie. Dotyčná osoba navštevuje jednotlivé obchody dovtedy, kým niečo nekúpi. Je pre ňu nemysliteľné prísť domov naprázdno. Obvykle nejde o potrebné veci, naopak, najčastejšie sú to zbytočnosti. V tomto prípade je veľmi ťažké rozoznať, kedy je už človek od nakupovania závislý a kedy ide iba o bežnú radosť z nákupov. Pri shopaholizme neexistuje ostrá hranica, ako povedzme u návykových látok.
Začína to úplne nevinne
Dotyčný má jednoducho záľubu v prechádzaní sa po obchodoch, rád si občas niečo kúpi, dokáže v obchode stráviť aj hodiny. Užíva si to. Neskôr začína chodením po obchodoch riešiť svoje stavy, napríklad pocit depresie, zlej nálady, pocit menejcennosti. So vstupom do obchodu tieto pocity miznú a dostaví sa pocit eufórie, pocit šťastia.
Shopaholik postupne prezrie všetky obchody, nič nevynechá. Je schopný si kúpiť každý kus z každej farby trička iba preto, že vyzerá úchvatne. Najväčšie vzrušenie cíti vtedy, keď si prezerá veci, dotýka sa ich. Akonáhle si ich kúpi, nadšenie opadá a musí sa vybrať na ďalší lov. Vie si logicky zdôvodniť, prečo tomu tak je: k tejto veci treba ešte toto, k tomuto pristane toto...
Po nákupnej horúčke prichádza vlna rozčarovania a výčitiek svedomia, vlna ľútosti a viny.
Shopaholik často zapiera z pocitu hanby alebo zo strachu pred prípadným konfliktom. Klame o skutočnej cene nákupu, prípadne tvrdí, že tie veci sú kúpené už dávno, len ležali v skrini.
Veľký problém znamenajú platobné karty. Stráca prehľad o sume, ktorú minul. Vydrancovaný účet často potom vedie ku konfliktom v rodine.
Test
Ak odpoviete veľakrát kladne, je možné, že máte do činenia so závislosťou od nakupovania:
• Zavítate do obchodu, keď sa cítite sklamaní a smutní?
• Míňate veľa peňazí, keď si to nemôžete dovoliť a kupujete veci, na ktoré nemáte?
• Sú vaše nakupovacie návyky zdrojom konfliktu vo vašej domácnosti?
• Nakupujete kreditnou kartou veci, ktoré by ste inak v hotovosti nekúpili?
• Cítite pri nákupoch pocity eufórie spojené s pocitom úzkosti?
• Máte pri nakupovaní pocit, že robíte niečo nečestné a nebezpečné?
• Cítite sa po návrate domov z nakupovania nesvoji alebo vinní?
• Väčšinu vecí, ktoré si kúpite, nosíte zriedka alebo vôbec?
• Zatajujete pred rodinou, čo nakupujete a koľko míňate?
• Premýšľate často o peniazoch – koľko máte, koľko zarábate a potom vyrazíte na nákupy?
• Trávite veľa času nad účtami a tým, ako sa vám podarí vysporiadať sa s dlhmi z nákupov?
Príčiny
Príčinou bývajú často psychické problémy, nákupy slúžia ako náplasť na smútok alebo pocit prázdnoty. Je to spôsob relaxácie a zabúdania na starosti. Mnohých shopaholikov trápi pocit menejcennosti. Trpia predstavou, že sa obliekajú nemoderne, nie sú dostatočne upravení, majú zastaralé vybavenie domácnosti.
Shopaholik dokáže každý rok obmeniť všetok nábytok.
Nakupovanie je terapia, odmena, úplatok, výhovorka a možnosť vzdialiť sa z domu, príležitosť na nadviazanie vzťahu. Nie je ľahké nestratiť sa a neprekročiť tenkú čiaru medzi normálnym potešením a závislosťou. Závislosť sa ďalej lieči rovnakými spôsobmi ako ostatné závislosti – alkohol, drogy, hranie, práca. Cesta späť nie je ľahká, ale nie je nemožná.