Prirodzená farba vlasov závisí od pigmentov (farbív), ktoré sú uložené v kôrovej vrstve.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Prirodzená farba vlasov závisí od pigmentov (farbív), ktoré sú uložené v kôrovej vrstve. Vlasy sú zásobené pigmentom z vlasového korienka. Ak sa zásobovanie preruší, vlasy zošedivejú. Či to nastane skôr či neskôr, závisí čiastočne od dedičných dispozícií. Narušenie metabolizmu pigmentov však môžu spôsobiť aj iné faktory, ako nedostatok živných látok, infekčná choroba alebo extrémna emocionálna alebo nervová záťaž. Vtedy môžu vlasy zošedivieť už v mladosti.
Aby sa zachovala prirodzená farba vlasov, je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun zinku, stopového prvku, ktorý sa hojne vyskytuje v čerstvo pomletom obilí. Zinok je totiž protihráčom medi, ktorá sa vlastne pokladá za príčinu šedivenia. Oba tieto prvky existujú v neustálom rozpore a pokúšajú sa navzájom vytlačiť z buniek
a z väzbových miest enzýmov. Dôležitú úlohu zohrávajú aj vitamíny skupiny B.
Pivovarské droždie je mimoriadne dobrým zdrojom vitamínov B. Ako potravinový doplnok pomáha čo možno najdlhšie zachovať prirodzenú farbu vlasov. Vitamíny skupiny B sa vo väčšom množstve nachádzajú aj v studenovodných rybách, napr. slede, makrely, losos, kambala a pstruh, vo vaječnom žĺtku, celozrnnom obilí, orechoch, semiačkach a jadierkach.
Veľmi pomáha masáž vlasovej pokožky. Podporuje prekrvenie, rast vlasov a stimuluje látkovú premenu pigmentu. Nepomáha teda len udržať vlasy zdravé, ale pôsobí aj proti ich predčasnému šediveniu. Mimoriadne jednoduchou je dôkladná masáž končekmi prstov počas umývania vlasov. Potom ešte pri frotírovaní nakloňte hlavu dopredu, aby sa dobre prekrvila.
Podpora
• Sanácia čreva. Nielenže zastavíte ďalšie šedivenie vlasov, ale dokonca môžete obnoviť pôvodnú farbu vlasov. Osobitne priaznivé pre črevá sú celozrnné výrobky, zemiaky a zelenina. Cukru by ste sa mali celkom vzdať, pretože je najlepšou živnou pôdou pre hnilobné baktérie.
• Denne skonzumujte müsli z doma pomletého obilia, čím zabezpečíte dostatočné zásobenie zinkom.
• Ako doplnok stravy sa odporúča pivovarské droždie, melasa, pšenica a sójový lecitín.
Vypadávanie vlasov
Aj zdravý človek stratí denne asi 40-120 vlasov. Asi každý stý vlas sa nachádza vo fáze vypadnutia a každý siedmy má už za sebou obdobie viacročného rastu. O vypadávaní vlasov hovoríme až vtedy, keď je počet vypadnutých vlasov vyšší ako obvykle.
Vlasy rastú a vyvíjajú sa od koreňa. Iba ak sú korene dostatočne zásobené vitálnymi látkami, zostanú vlasy zdravé. Zásobenie prebieha cez jemné kapiláry, ktoré transportujú nepretržite potrebné živiny.
Ak je kapilára upchatá, najprv sa vysuší, kým sa enzymatickými procesmi celkom nerozloží. Ak sa to stane, stratí komplexný zásobovací systém vlasov kontaktné miesto v postihnutej oblasti a vzniknú skôrovatené miesta.
Vlasov ubližujeme najmä zlou životosprávou, ale ničí ich aj silné naťahovanie pri česaní, vlasové natáčky, africké vrkoče a iné trvalo zapletené účesy, časté umývanie vlasov a silné šúchanie uterákom, nosenie tesných pokrývok hlavy. Vypadávanie vlasov býva aj častým príznakom rôznych ochorení.
Podobne ako pri šedivení, aj proti vypadávaniu vlasov pomáha müsli z čerstvo pomletého obilia, ktoré dodáva telu vitamín B6 a zinok, sójový lecitín čerstvé ovocie – kivi, citróny, grapy, ananás, papája, pomaranče. Dokonca aj víno, červené aj biele, pomáha vlasom. Ale samozrejme, treba ho konzumovať s mierou – 1-2 dcl denne.