Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sebaúcta ako imunitný systém

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.10.2010

Človek so zdravou sebaúctou dokáže obhájiť svoje práva a tiež je schopný ctiť si práva tých druhých.
Sebaúcta ako imunitný systém
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Sebaúcta a medziľudské vzťahy
Človek so zdravou sebaúctou dokáže obhájiť svoje práva a tiež je schopný ctiť si práva tých druhých. Chce byť dobrý medzi dobrými. Dokáže nadväzovať pozitívne vzťahy a spolupracovať. Nemá potrebu bojovať s druhými ľuďmi o moc, pretože vidí, že môže mať vplyv na to, čo sa ho týka.

Človek s nízkou sebaúctou je menej schopný pozitívnych citov k druhým. Ak bol vychovaný ku komparatívnemu sebahodnoteniu, hľadá u druhých chyby, snaží sa ich zhodiť, aby sa cítili lepšie. Ich chovanie často vedie k tomu, že ich druhí začnú po čase odmietať a tým sa ich problémy hromadia. Ľudia s nízkou sebaúctou sa ťažko zžívajú so skupinou, sú ľahko zraniteľní. Držia sa radšej späť, snažia sa byť neviditeľní. Ďalším prejavom naopak môže byť silná túžba začleniť sa do nejakej skupiny, čo vedie k tomu, že je možné ich ľahko zmanipulovať a ovplyvniť, často nežiadúcim smerom.

Sebaúcta a vnútorné normy správneho chovania
Poučovanie, moralizovanie, príkazy, pochvaly – to sú prostriedky, ktoré dospelí často používajú na jednanie s deťmi, kolegami, podriadenými a aj s rovnocennými rodinnými príslušníkmi. Ich spoločným menovateľom je nadradená pozícia, čo neprospieva k budovaniu sebaúcty v zmysle predstavy o sebe samom ako o hodnotnej a kompetentnej osobe. Keď človek cíti tlak, väčšinou sa odmieta chovať podľa požiadaviek, a to bez ohľadu na ich rozumnosť a oprávnenosť. To všetko potlačí snaha zachovať si tvár a vlastnú dôstojnosť.

Aby sa hodnoty, sociálne normy a limity skutočne dostali dovnútra človeka a boli prijaté, treba dať človeku už v detstve v rámci dohodnutých hraníc priestor pre vlastný prístup a aktivitu. Ak sú pravidlá a dohody vytvárané spolu s deťmi, dávame tým najavo dôveru v ich schopnosti a zodpovednosť. Jedine za týchto podmienok je šanca, že budú rešpektované a dodržiavané aj vtedy, ak nebude nablízku kontrola. To isté platí pre dospelých ľudí.

Ak budete niekoho neustále sledovať a kontrolovať, či už v práci alebo doma, akonáhle sa tento pohľad odvráti, človek prestane dodržiavať zabehnutý stav. Ale ak bude svoje činnosti vykonávať v podstate dobrovoľne, pretože si uvedomí ich všeobecný prínos či už v práci alebo rodinnom živote, bude tak postupovať stále, pretože si uvedomuje správnosť svojho konania bez ohľadu na to, či to niekto sleduje alebo nie.

Sebaúcta ako prevencia sociálne patologických javov
Deti a mladí ľudia so zdravou sebaúctou sú podstatne menej náchylní k tomu, aby ubližovali sebe a druhým. Hovoríme, že sebaúcta slúži ako imunitný štít proti najrôznejším sociálne patologickým javom, pretože človek, ktorý si sám seba váži, pravdepodobne nebude robiť niečo, čo by ho znížilo vo vlastných očiach. Súvisí to s hodnotovým rebríčkom a vnútornými normami chovania.

Dieťa, ktoré si myslí, že ho dospelí považujú za zlé alebo neschopné, sa niekedy chovajú tak, akoby sa chceli dospelým pomstiť za pocit neúspechu. Častejšie fajčia, požívajú alkohol, drogy, prejavuje sa u nich agresívne správanie, kradnú, šikanujú. Medzi delikventmi bolo zistených podstatne viac osôb s nízkou sebaúctou ako u bežnej populácie. Samozrejme, nie je to stopercentné pravidlo. Je veľa ľudí, ktorí boli v detstve a mladosti zaznávaní, a predsa sa im podarilo dopracovať sa ku zdravej sebaúcte. Toto si ale vyžaduje pevnú vôľu a vieru v seba a často si títo ľudia niekoho postavia za vzor a ten im potom akoby vštepí zdravé sebavedomie a hodnotové normy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Nek nachystal 10 nových skladieb a pri ich počúvaní mám pocit, že ho bavilo si ich písať (je autorom hudby), podieľať sa na textoch (pri mnohých je spoluautorom) a podľa celkového výsledku si dovolím tvrdiť, že ho to bavilo aj v štúdiu.
pred 6 rokmi
Školské vyučovanie sa pre žiakov základných a stredných škôl opäť začne v utorok 3. februára
pred 10 rokmi
Nová lokalita Red Bull Music Academy 2011 bude známa v pondelok 11. apríla 2011.
pred 7 rokmi
Skupina The Paranoid má za sebou rok plný zmien a výziev. Kapela zmenila bubeníka, manažéra, absolvovala trojmesačné klubové turné po Českej i Slovenskej republike a na jeseň podpísala exkluzívnu zmluvu s hudobným vydavateľstvom Universal Music.
pred 9 rokmi
Marcela Holanová vydáva najväčšie hity svojej tridsaťročnej kariéry, ktoré opäť nahrala, ale trochu inak.
pred 9 rokmi
Na jeseň roku 1974 sa vo Viedni, v dome mecenáša Herberta Turnauera, zišli na tri týždne kamaráti Jiří Voskovec a Jan Werich.
pred 7 rokmi
Dara Rolins pod producentským dohľadom Maiky Beatz urobila song, ktorý je svetový. More je jednoducho to najlepšie, najhudobnejšie, najmodernejšie, čo tu momentálne máme a bodka.
pred 9 rokmi
Zaradí sa tak na zoznam celebrít ako Britney Spears, Beyoncé, Justin Bieber či Lady Gaga.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT