Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Reč tela časť 2

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.06.2010

Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi,...
Reč tela časť 2
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Neverbálna komunikácia
Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi, napríklad červenanie sa, blednutie, potenie, zrýchlené dýchanie, rozšírenie zreničiek a podobne. Nie je možné vyhnúť sa neverbálnej komunikácii. Buď potvrdzuje verbálny prejav, alebo mu protirečí.

Neverbálnu komunikáciu tvoria hlavne:
Zvuková stránka reči, mimika (výraz) tváre, pohľady (reč očí), proxemika (priblíženie a oddialenie, osobná zóna človeka, do ktorej nemá druhý nasilu vstupovať - je to asi 30 cm od tela.), gestika (gestá), haptika (dotyky), posturika (fyzické postoje), kinezika (pohyby), úprava zovňajšku, prostredie.

Centrálnu úlohu hrajú oči (viečka, obočie a koreň nosa). Oči sú najdôležitejšou oblasťou tváre. Reč očí sprevádza reč slov. Doba trvania pohľadu vyjadruje mieru záujmu o hovoriaceho. Reč pohľadov je často prvou rečou. Obidve strany ňou hovoria ešte skôr než sa vysloví prvé slovo. Podozrivo časté mrkanie prezrádza, že človek je v duševnom napätí, ktoré nie je schopný uvoľniť.

Gestami sa možno bez slov dohovoriť. Svedčí o tom okrem iného aj posunková reč, ktorá obsahuje 700 základných posunkov. Gestikuláciu viac využívajú cholerici, sangvinici, keď sú ľudia vzrušení alebo v afekte, ale aj ľudia s nižším intelektom a tí, ktorí sa ťažšie vyjadrujú. Človek, ktorý nechce nadväzovať kontakty, máva sklonenú hlavu a sklesnutý hrudník, telo mu signalizuje únavu.

Ak však chce niekto rozšíriť priestor okolo seba, vypne hrudník a vzpriami hlavu. Rozkročené nohy a ruky vbok sa tradične chápu ako výzva na súboj, hoci aj slovný. Vyskytujú sa u mužov aj žien. Prekrížené nohy vyjadrujú obranný postoj. Keď sedíte vedľa seba, všimnite si prekrížené nohy suseda. Ak noha smeruje k vám, je ústretový. Ruka vo vrecku znamená, že sa snaží zakryť svoju nervozitu. Je to však aj vyjadrenie istej ležérnosti.

Dotyky
Proxemika je osobná zóna, fiktívna bublina, ktorá obklopuje každého človeka. Inú, čo najväčšiu zónu máme pre ľudí, ktorí sú nám nesympatickí, inú pre neznámych. Najmenej sa odťahujeme od detí, rodiny, priateľov alebo veľmi blízkych ľudí.

Dotyk je dôležitý nielen pre deti. Aj dospeli potrebujú priateľské a láskyplné pohladenie. Nie všetci ľudia kvalifikujú dotyky rovnako, niektorí sa radi iných dotýkajú, a sú radi, ak sú dotýkaní. Sú to väčšinou ľudia extrovertní, priateľskí. Sú aj chladní a ostražití ľudia, ktorí nemajú radi dotyky iných. U tých prevláda podvedomé napätie, úzkosť a potlačované energie odstrkovaného dieťaťa.

Naše a cudzie inštinktívne správanie nám často vypovie o ľuďoch a situácii viac, ako priama reč. Ak sa chcú skryť nepravé pocity, väčšinou v mimike ich tvár nie je symetrická. Reakcie, ktoré trvajú dlhšie, ako sedem sekúnd, svedčia o nepretržitých pocitoch, či to už odráža porozumenie, alebo lož.

Veľa populárnych kníh sa venuje reči tela. Tento článok nemôže vystihnúť celú problematiku medziľudských vzťahov. Buďte viac všímaví a dozviete sa viac o sebe, ale hlavne ostatných.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Chlapčenská skupina One Direction prichádza so svojim štvrtým album nazvaným „nápadito“ Four.
pred 6 rokmi
Slovenská punk & rock´n´rollová kultová legenda Slobodná Európa vstúpi začiatkom budúceho roka do druhého štvrťstoročia svojej existencie.
pred 8 rokmi
Každý produkt spoločnosti Wimmer RS, ktorý je jedným z hlavných hráčov na tuningovej scéne, budí na ceste zaslúženú pozornosť.
pred 7 rokmi
Irán plánuje popraviť dvoch ľudí, ktorých pristihli tretíkrát piť alkohol.
pred 6 rokmi
Počet zranených stúpol na vyše 180, pričom 17 ľudí je v kritickom stave.
pred 8 rokmi
Snímka Cigán (2011) režiséra Martina Šulíka získala na Medzinárodnom festivale európskych filmov vo francúzskom lyžiarskom stredisku Les Arcs Cenu divákov.
pred 9 rokmi
Rodená Austrálčanka, ktorá vyrastala od detstva v Londýne a ktorá bola nominovaná na cenu Grammy, pripravila na tohtoročné leto svoj štvrtý štúdiový album s názvom We Are Born.
pred 8 rokmi
Vedeli ste, že: trištvrte populácie najchudobnejších krajín sveta žije z menej než dvoch dolárov na deň? Populácia najchudobnejších krajín sa do roku 2050 zdvojnásobí.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT