Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Reč tela časť 2

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.06.2010

Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi,...
Reč tela časť 2
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Neverbálna komunikácia
Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi, napríklad červenanie sa, blednutie, potenie, zrýchlené dýchanie, rozšírenie zreničiek a podobne. Nie je možné vyhnúť sa neverbálnej komunikácii. Buď potvrdzuje verbálny prejav, alebo mu protirečí.

Neverbálnu komunikáciu tvoria hlavne:
Zvuková stránka reči, mimika (výraz) tváre, pohľady (reč očí), proxemika (priblíženie a oddialenie, osobná zóna človeka, do ktorej nemá druhý nasilu vstupovať - je to asi 30 cm od tela.), gestika (gestá), haptika (dotyky), posturika (fyzické postoje), kinezika (pohyby), úprava zovňajšku, prostredie.

Centrálnu úlohu hrajú oči (viečka, obočie a koreň nosa). Oči sú najdôležitejšou oblasťou tváre. Reč očí sprevádza reč slov. Doba trvania pohľadu vyjadruje mieru záujmu o hovoriaceho. Reč pohľadov je často prvou rečou. Obidve strany ňou hovoria ešte skôr než sa vysloví prvé slovo. Podozrivo časté mrkanie prezrádza, že človek je v duševnom napätí, ktoré nie je schopný uvoľniť.

Gestami sa možno bez slov dohovoriť. Svedčí o tom okrem iného aj posunková reč, ktorá obsahuje 700 základných posunkov. Gestikuláciu viac využívajú cholerici, sangvinici, keď sú ľudia vzrušení alebo v afekte, ale aj ľudia s nižším intelektom a tí, ktorí sa ťažšie vyjadrujú. Človek, ktorý nechce nadväzovať kontakty, máva sklonenú hlavu a sklesnutý hrudník, telo mu signalizuje únavu.

Ak však chce niekto rozšíriť priestor okolo seba, vypne hrudník a vzpriami hlavu. Rozkročené nohy a ruky vbok sa tradične chápu ako výzva na súboj, hoci aj slovný. Vyskytujú sa u mužov aj žien. Prekrížené nohy vyjadrujú obranný postoj. Keď sedíte vedľa seba, všimnite si prekrížené nohy suseda. Ak noha smeruje k vám, je ústretový. Ruka vo vrecku znamená, že sa snaží zakryť svoju nervozitu. Je to však aj vyjadrenie istej ležérnosti.

Dotyky
Proxemika je osobná zóna, fiktívna bublina, ktorá obklopuje každého človeka. Inú, čo najväčšiu zónu máme pre ľudí, ktorí sú nám nesympatickí, inú pre neznámych. Najmenej sa odťahujeme od detí, rodiny, priateľov alebo veľmi blízkych ľudí.

Dotyk je dôležitý nielen pre deti. Aj dospeli potrebujú priateľské a láskyplné pohladenie. Nie všetci ľudia kvalifikujú dotyky rovnako, niektorí sa radi iných dotýkajú, a sú radi, ak sú dotýkaní. Sú to väčšinou ľudia extrovertní, priateľskí. Sú aj chladní a ostražití ľudia, ktorí nemajú radi dotyky iných. U tých prevláda podvedomé napätie, úzkosť a potlačované energie odstrkovaného dieťaťa.

Naše a cudzie inštinktívne správanie nám často vypovie o ľuďoch a situácii viac, ako priama reč. Ak sa chcú skryť nepravé pocity, väčšinou v mimike ich tvár nie je symetrická. Reakcie, ktoré trvajú dlhšie, ako sedem sekúnd, svedčia o nepretržitých pocitoch, či to už odráža porozumenie, alebo lož.

Veľa populárnych kníh sa venuje reči tela. Tento článok nemôže vystihnúť celú problematiku medziľudských vzťahov. Buďte viac všímaví a dozviete sa viac o sebe, ale hlavne ostatných.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Píše sa rok 2076 a Potomkovia vyzbrojení smrtiacim vírusom nakazili ľudstvo až do takej miery, že novonarodeným deťom, ktoré sa dožívajú priemerne 56 hodín, už nedávajú mená, ale len evidenčné čísla.
pred 6 rokmi
Nahrávka bude obsahovať skladby ako V síti, Superstar, Trip alebo 5. song.
pred 6 rokmi
S novou skladbou – prvou v tomto roku – prichádza po ôsmich mesiacoch ticha spevák Jakub Petraník.
pred 9 rokmi
Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes získal najvýznamnejšie ocenenie – Zlatú palmu.
pred 18 rokmi
V rámci nedávnej modernizácie dostal Volkswagen Passat okrem luxusnejšieho vzhľadu a zosilnenej nosnej štruktúry skeletu aj 5 nových motorov.
pred 8 rokmi
Iveta Radičová dnes po 2 004 dňoch odišla zo strany SDKÚ-DS tak, že do ústrednej kancelárie strany doručila list.
pred 7 rokmi
Fanúšikovia elektropopu sa dočkajú svojho večera na festivale Cherchez La Femme! 12. apríla v Ateliéri Babylon vystúpi slovenská najúspešnejšia kapela v tomto žánri – Puding Pani Elvisovej a belgickým hosťom, duom Soldout.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT