Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Reč nášho písma

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 30.05.2010

Analýza rukopisu je veľmi stará metóda skúmania človeka.
Reč nášho písma
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Analýza rukopisu je veľmi stará metóda skúmania človeka. Je to veda veľmi podrobná a výstižná. Využíva sa i v súdnictve, kriminalistike, či v niektorých firmách pri prijímacích pohovoroch kde vyžadujú životopis napísaný vlastnou rukou.

Vám pre bežný odhad by mali postačiť na prvý pohľad viditeľné znaky, napríklad:

Veľkosť písma
Čím je písmo väčšie, tým viac sebadôvery a ambícií jeho vlastník má. Veľké písmená naznačujú, že ide o vášnivú, veľkorysú osobu, ktorá sa cíti v spoločnosti príjemne. Extrémna veľkosť rukopisu poukazuje na hrdých ľudí, až príliš zahľadených do seba, resp. trpiacich syndrómom JA. Môže symbolizovať tiež túžbu po slobode a aktívnejšom spôsobe života. Malé písmo odzrkadľuje skromnosť, nenáročnosť, dôkladnosť či opatrnosť.

Zvýraznené slučky
Výraznejšie horné slučky v písmenách (napr. b, d, h, l) vypovedajú o schopnosti človeka impulzívne sa nadchnúť pre určitú vec, ale môžu signalizovať aj povrchnosť alebo nedôslednosť. Naopak, silnejšie slučky v dolnej časti (napr. g, j, y) podčiarkujú prirodzený inštinkt a zameranie dotyčnej osoby na materiálno. Neveľké spodné dĺžky týchto písmen ukazujú na neschopnosť presadiť sa, uzavretosť, potlačený pudový život alebo nedostatok rezervných síl.

Sklon písma a temperament
Písmo naklonené doprava hovorí o otvorenej a srdečnej osobe, z ktorej vyžaruje prirodzenosť a spontánnosť. Na druhej strane môže byť aj prejavom nespokojnosti, náladovosti, nestálosti či chýbajúcej disciplíny. Doľava naklonený rukopis prezrádza, že ide o samostatného, uzavretého človeka, ktorý nerád ukazuje svoje pocity navonok. Kolmo naklonené písmo signalizuje rozvážnosť, opatrnosť, triezvy a vecný pohľad na svet a osobu, ktorej nechýba pevná vôľa.

Výrazný sklon písma sa priraďuje často ľuďom s pevnou vôľou. Sú rozhodní, vedia sa presadiť, majú ale tiež sklon k tvrdohlavosti a sú netrpezliví.

Odstup jednotlivých písmen
Ak sú jednotlivé písmená od seba vzdialené, tým viac to vypovedá o človeku, ktorý je duchom podnikavý, rád sa učí nové veci, cíti potrebu stále sa rozvíjať, no na druhej strane je netrpezlivý. Malý odstup znamená skôr nesmelosť a disciplínu. Veľké medzery medzi slovami zanechávajú ľudia konajúci s rozvahou, malé medzery zase impulzívne typy

Arkády a girlandy
Arkádové písmo obsahuje vlnky, typické napr. pre vznosný oblúk písmena m, ktoré sme sa učili v škole. Takéto písmo symbolizuje často uzavretosť, zdržanlivosť a neschopnosť nadväzovať kontakty. Človek používajúci arkádové písmom je veľmi uzavretý a nie je ľahké preniknúť do jeho vnútorného života. Obrátená arkáda je označovaná ako girlanda Ten, kto píše girlandy (napr. u napísané ako n), by mal byť otvorený, ústretový, empatický, priateľský, alebo aj nesamostatný a ľahko ovplyvniteľný.

Podpis
Väčšinou dotvára text. Keď sa od bežného rukopisu výrazne líši, tak sa pisateľ stavia do inej pozície. Podpis dosť napovedá o štylizácii svojej osoby do dojmu ktorý chce zanechať.

Vždy je samozrejme najdôležitejšie kto a čo vám píše a ako sa prejavuje v živote k vám i iným ľuďom, zvieratám, či veciam. Ale to by už bolo o reči tela a gestách, čo nevedome všetci máme. O tom niekedy inokedy.

Nikdy však nie je na škodu sústrediť sa aj na dojem, ktorý v iných ľuďoch zanechávame. Svedčí to trochu i o úcte k nim. Neogabané správanie a nečitateľný rukopis svedčí aj o istom pohŕdaní ostatnými. Veď nech sa trápia. Čo ma po nich. Lenže potom nastáva tá spätná väzba, že sa začnú odťahovať a vracať nezáujem. A to už nie je príjemné. Takže všetko je o kvalite komunikácie medzi nami, ľuďmi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Najnovší "strieborný šíp" sa volá MP4-29
pred 7 rokmi
Všetky rastliny a živočíchy vrátane človeka pozostávajú z prevažnej časti vody a sú na nej závislé. Voda je nenahraditeľným elementom a súčasťou života na Zemi.
pred 5 rokmi
Vznikne tak IBM Watson Group, ktorej cieľom bude rozvoj a preniknutie kognitívnych inovácií spojených so superpočítačom Watson.
pred 6 rokmi
Novú snímku totiž bude režírovať Rupert Sanders, s ktorým mala herečka škandalózny románik.
pred 6 rokmi
Program daňových odpisov mzdových nákladov má podporiť konkurencieschopnosť v krajine.
pred 10 rokmi
Ak by som chcel byť nevkusný, tak poviem, že Alesha Dixon je mutant alebo klon.
pred 6 rokmi
Komiksový superhrdina sa vo filme Thor: The Dark Word vyberie na svoju "najriskantnejšiu a najosobnejšiu cestu".
pred 8 rokmi
Vedci objavili u skupiny priateľov rovnaký gén, čo je údajne základom ich kamarátstva.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT