Prírodná kozmetika – treba čítať aj zloženie, aby sme nekúpili prírodu len na obale výrobku
Zdroj obrázku: SXC/free
Prírodná kozmetika – treba čítať aj zloženie, aby sme nekúpili prírodu len na obale výrobku.
Prírodná kozmetika, bio kozmetika... tieto slová už používa každý výrobca, na každom šampóne či kréme nájdeme obrázky byliniek či ovocia.
Ak sa však bližšie pozrieme na zloženie takéhoto výrobku, zistíme, že sa skladá hlavne z minerálnych olejov - parafínu (Paraffinum liquidum - ropný produkt) a iných chemických zložiek, pričom proklamovaná "prírodná zložka" sa nachádza najmä na obale, a vo vnútri len malé percento (či desatiny percenta).
Ako skutočne prírodnú kozmetiku chápeme také kozmetické produkty, ktorých základ netvoria ropné produkty (vyššie spomenutý Parrafinum liquidum), ktoré pokožka nedokáže dobre zúžitkovať, pretože sú neživé a neobsahujú nijaké výživné látky.
Pravá prírodná kozmetika obsahuje ako bázu rastlinné oleje, často získavané veľmi šetrnými postupmi: napr. lisovaním za studena (mandľový, jojobový, sezamový, olivový, pupalkový, slnečnicový, avokádový...). Ďalšími zložkami takýchto výrobkov sú napríklad vodné výluhy (hydroláty) a extrakty liečivých bylín (obľúbený a účinný je nechtík, levanduľa, materina dúška, mydlica lekárska a mnoho ďalších). Často obsahujú éterické oleje ako prirodzenú vonnú substanciu; neobsahujú farbivá (a ak, tak prírodné, ako napr. korenie kurkuma, ktoré prepožičia mydlu jasnožltú farbu). Môžu obsahovať i včelí vosk či vitamíny.
Netreba hádam ani zdôrazňovať, že takéto zložky prirodzene obsahujú veľké množstvo účinných látok (napr. vitamínov), ktoré pokožka dobre prijíma a dokáže zužitkovať. Majú teda schopnosť pleť prirodzeným spôsobom vyživovať, regenerovať a liečiť.
Do týchto výrobkov sa môžu pridávať i emulgátory v malých množstvách a prírodného či netoxického charakteru (napr. sójový lecitín, kyselina benzoová, malé množstvo alkoholu), tak, aby optimálne zabezpečili životnosť výrobku, ale nepoškodzovali pritom pleť. Čisté olejové produkty bez vody často vôbec emulgátor nepotrebujú a dlho si pritom udržia pôvodnú kvalitu. Práve pre všetky tieto charakteristiky býva prírodná kozmetika o niečo drahšia, keďže použité substancie nepochádzajú z chemickej produkcie, ktorá je lacnejšia, ale sú nákladnejšie.
V rámci prírodnej kozmetiky existuje ešte čistejšia skupina výrobkov, ktorých rastlinné zložky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, a takéto výrobky sú potom označované certifikátom (ako napr. BIO). O účinkoch sa však človek môže presvedčiť až používaním... A hlavne z nich profitovať v podobe zdravej pokožky a vlasov. Pri výbere kozmetického produktu je dobré poznať kvalitu svojej pleti a vlasov, aby sme si mohli vybrať ten správny krém, olej či šampón.
Nesmieme však zabúdať, že kozmetika nie je všetko, a že na stave a vzhľade pokožky či vlasov a tela, sa výraznou mierou podieľa náš životný štýl: jedlo, ktoré jeme, vzduch, ktorý dýchame a celkovo spôsob, akým žijeme. Ak žijeme nezdravo, holdujeme alkoholu, alebo iným látka..jeme príliš nezdravé jedlá, máme nedostatok pohybu... kvalitnou prírodnou kozmetikou svoje problémy nenapravíme.
Kvalitu pokožky a vlasov ovplyvňuje i voda, s ktorou sa umývame. Možno nás však práve používanie prírodnej kozmetiky a pozitívne výsledky, ktoré sa na nás pritom prejavia, budú motivovať k pozitívnym zmenám v životnom štýle a možno i k bližšiemu kontaktu s prírodou.