Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Priateľstvo

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 24.12.2012

Počet naozajstných kamarátov je individuálny. Niekto má jedného blízkeho človeka, iný potrebuje aspoň piatich. Žiadne „správne“ číslo neexistuje.
Priateľstvo
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slová priateľstvo a priateľ sa veľmi často používajú, ale niekedy mám pocit, že sa s týmto slovom trochu hazarduje. Priateľmi nazývame často ľudí, ktorí v skutočnosti priatelia nie sú, sú to známi ale bo dokonca skrytí neprajníci alebo ľudia, ktorým sme v podstate ľahostajní. No a navyše, je obrovský rozdiel medzi mužským a ženským priateľstvom, i keď žiaľ, pre ženy toto porovnanie nevychádza práve najlepšie.

Hovorí sa, že neexistuje priateľstvo medzi mužmi a ženami, pretože to obvykle prerastie v hlbší vzťah.

Toto pravda nie je, i keď to dosť často takto vypáli. Ale muži a ženy dokážu pokojne spolu fungovať bez postranných úmyslov. Taktiež čisto mužské priateľstvá sú priam ukážkové. A vôbec nezáleží na tom, či ide o dvoch, troch alebo viacerých mužov, dokážu byť priateľmi a akomkoľvek počte. A hlavne to svoje priateľstvo vôbec neriešia. Raz za čas si zavolajú, vylezú na nejakú horu, keď nastane problém, vyriešia ho väčšinou veľmi stručne: ručne.

Mužské priateľstvo je pravdepodobne menej intímne a emocionálne ako priateľstvo ženské.

To však neznamená, že je menej skutočné alebo menej kvalitné. Len v ňom nie je čo riešiť. Zoberme si napríklad mužské hádky: určite ste už mnohí z vás boli svedkami skutočnej a silnej mužskej hádky, mysleli ste si, že títo dvaja už v živote neprehovoria spolu slovo. A na druhý deň ich vidíte spolu sa smiať a baviť sa. Ako je to možné ? Jednoducho. Nastal problém, vydiskutovali si ho zoči voči, žiadne chodenie poza chrbát a okolo horúcej kaše. Vynadali si, povedali si, čo majú na srdci, vyriešili to, a tým to skončilo. Prečo by to toho mali zaťahovať, že babička jedného z nich krívala na jednu nohu alebo bola zlodejka? To je ten podstatný rozdiel, muži riešia iba daný problém, nepletú do toho všetko ostatné. Keď si vezmete aj filmové hádky, tam je to tiež dobre vidieť: muž vykrikuje to, čo sa mu nepáči, žena do toho zamieša aj nevynesené smeti spred týždňa. Kdeže by si to on ešte vtedy pamätal! To už nerieši!

Ukážku ženských priateľstiev môžete vidieť už na základných školách. Dievčatá uzatvárajú priateľstvá do konca života, rovnako sa češú a obliekajú, a zrazu na druhý deň vidíte dvojicu pohádanú a každá si urýchlene hľadá inú priateľku, s ktorou usilovne ohovára tú predošlú, pričom prezradí na ňu všetko, čo sa dozvedela. A o pár dní je zasa všetko pri starom, stará dvojica je opäť pohromade a kolotoč pokračuje. Toto skutočne nie je priateľstvo.

Priateľ je človek, ktorý o nás vie všetko, radi s ním trávime čas a neváhame sa mu zveriť, keď je nám najhoršie. Jednoducho povedané, ide o veľmi blízky osobný vzťah. S kamarátmi nás môžu spájať spoločné koníčky, takže s nimi ideme na basket alebo na večierok, ale inak sme si relatívne cudzí. Niekto potrebuje, aby ho neustále niekto zachraňoval, radil mu, robil bútľavú vŕbu, inému zasa stačí zájsť si s priateľom občas na kávu, prebrať, čo má nové, ako ide život. Aj počet naozajstných kamarátov je individuálny. Niekto má jedného blízkeho človeka, iný potrebuje aspoň piatich. Žiadne „správne“ číslo neexistuje. Počet priateľov a kamarátov a intenzita kontaktov sú dané predovšetkým témami, ktoré vás v danej chvíli spájajú. Máte kamarátov v práci, ale keď zmeníte zamestnanie, spoločná téma vyprchá a kamarátstvo obvykle dlho nevydrží. Alebo : dve kamarátky bez záväzkov majú spoločnú tému : mužov, ako ich zaujať. Keď sa jedna z nich vydá a má deti, kamarátstvo oslabne alebo skončí, pretože sa vytratila najdôležitejšia spoločná téma. Takéto kamarátstvo sa môže obnoviť po tom, ako sa aj tá ďalšia dostane o rovnakej pozície.

Rivalita

Ženské priateľstvá sú často tak kritizované aj preto, že medzi ženami existuje veľmi často rivalita. Potreba žien súperiť s inými ženami bola, je a bude. Iba skutočné priateľky dokážu spolu fungovať bez toho, aby si závideli či vyčítali lepšiu postavu, lepší plat, lepšieho partnera. Skôr majú potrebu medzi ostatnými ženami vynikať. Aj preto býva dosť častým javom medzi ženami, že jedna je podstatne atraktívnejšia alebo výrečnejšia ako tá druhá. Dominantná žena si vyberá partnerku, ktorá ju nemôže ohroziť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Slovenský filmový ústav v roku 2012 participoval na 130 podujatiach, z toho 101 zahraničných, pričom uviedol 542 filmov v 43 krajinách vrátane Slovenska.
pred 6 rokmi
Linku sprístupnia v pondelok 18. novembra, fungovať bude do volebnej soboty 23. novembra.
pred 8 rokmi
Mercedes-Benz niekoľko dní po oficiálnej premiére kupé C-Klasse na tohtoročnom ženevskom autosalóne prichádza z jeho najostrejšou verziou...
pred 9 rokmi
Úspech nového Seatu Alhambra pravdepodobne neovplyvní ani tak to, čo o ňom napíšeme, ako skôr fakt, že je.
pred 5 rokmi
Snímku z dielne Oľgy Záblackej si prišlo pozrieť 5174 ľudí.
pred 8 rokmi
Automobilový koncern Chrysler oznámil návrat typu Dart.
pred 6 rokmi
Strany Ľudovej platformy budú predtým iniciovať okrúhly stôl so zástupcami stavovských organizácií v školstve a odbornej verejnosti, ktorý by sa mal uskutočniť 29. apríla.
pred 8 rokmi
V nedeľu 4. septembra si budú môcť diváci a diváčky pozrieť na Jednotke prvú časť nového slovenského televízneho seriálu Zlomok sekundy.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT