Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečo ženy podliehajú zlým chlapom?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 05.11.2013

Táto štúdia je súčasťou rastúcej skupiny výskumu odhaľujúce ženské túžby. Na jednej strane vyjadrujú, že chcú mať vzťah s milujúcim a oddaným partnerom a dlhodobý vzťah.
Prečo ženy podliehajú zlým chlapom?
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Majú ženy predispozíciu vnímať ako atraktívnejších mužov s temnými stránkami? Hoci už od mlada počúvajú, že by sa pred takými mužmi mali mať na pozore, napriek tomu podliehajú neperspektívnym vzťahom. Štúdia vedená Gregory Louisom Carterom z Univerzity v Durhame prináša nové pohľady do tohto znepokojujúceho fenoménu.

Výskum ukázal, že muži majú prevahu v množstve temných osobnostných čŕt a vlastností. Častejšie sa u nich objavuje narcizmus, psychopatia a machiavelizmus.

Charakteristickými znakmi narcizmu je dominancia, pocit nároku a grandiózne sebavedomie. Štúdie ukazujú, že v drvivej väčšine je narcizmus preukázaný u väčšiny mužov, a to aj naprieč kultúrami. Navyše sa verí, že narcizmus môže mať vplyv pri párení u mužov, pretože ide "o ochotu a schopnosť súťažiť s vlastným pohlavím." V súlade s týmito schopnosťami berú autori na vedomie, že narcisti majú viac príležitostí k páreniu. Sú tiež menej monogamní.

Psychopatia sa skladá z bezohľadnosti, z nedostatku empatie a asociálneho, nevypočítateľného správania. U psychopatov sa tiež zistilo, že vykazujú povrchné kúzlo, klam a sexuálne vykorisťujúce interpersonálne postoje.

Machiavelizmus sa skladá z neúprimnosti a extroverzie. Manipulatívne a donucovacie spôsoby týchto osôb im pomáhajú v nadväzovaní krátkych a výhodných vzťahov za dosiahnutím určitého cieľa. Štúdie ukazujú, že muži s preukázanou črtou machiavelizmu bývajú viac promiskuitní.

Muži s temnejšími stránkami osobnosti dosahujú väčší sexuálny úspech v porovnaní so svojimi rovesníkmi.

Výskum preukázal, že muži s temnejšími stránkami osobnosti dosahujú väčší sexuálny úspech v porovnaní so svojimi rovesníkmi. Avšak, Carter a jeho kolegovia poukazujú na to, že prakticky vo všetkých týchto štúdiách boli použití muži, ktorí sa popisujú ako sexuálne zdatnejší. To môže výskum skresľovať vzhľadom na jeho jednostrannosť.

Aby bolo možné skúmať túto oblasť, Carter a jeho tím predstavil 128 ženám študujúcim vysokú školu popis dvoch typov mužských postáv: prvý popis zahŕňal vysokého, tmavého muža s túžbou po pozornosti, obdive, láskavosti a prestíže, so schopnosťou manipulácie, zneužívania, podvodu a s používaním lichôtok, nedostatkom výčitiek svedomia a cynizmom. Kontrolný popis druhého muža zahŕňal tiež vysokého a tmavého muža, ale s vynechaním temných osobnostných rysov.

Potom, čo boli ženám predložené popisy, účastníčky odpovedali na otázky na šesťbodovej stupnici o atraktivite osobnosti jedinca. Známe faktory ovplyvňujúce príťažlivosť, ako je bohatstvo a vzdelanie boli vo výskume vynechané, aby sa znížila možnosť skreslenia. Vyšetrovatelia potom skúmali analýzy. A čo Carter a jeho kolegovia našli? Ženy považovali zlých chlapcov za atraktívnejších. Tento výsledok je v súlade s predchádzajúcimi štúdiami, v ktorých temnejší muži vykazujú zvýšenú úroveň sexuálneho úspechu.

Ako by sa mohol vysvetliť tento výsledok? Carter a jeho kolegovia ponúkajú dve možné vysvetlenia. Po prvé, ženy reagujú na signály "mužských" kvalít , pokiaľ ide o reprodukciu. A vzhľadom na krátkodobý proces párenia môžu byť ženy môžu priťahované zlými chlapcami, ktorí demonštrujú dôveru, tvrdohlavosť a tendencie riskovať. Po druhé to môže byť konflikt sexuálnej hry. Výskumníci uvádzajú, že ženy môžu reagovať na schopnosti mužov "predať sa". „Zlí chlapci“ môžu byť efektívnejší manipulátori. Autori tiež berú na vedomie, že aj keď ženy hodnotili temnejších mužov ako atraktívnejších, nemusí to nutne znamenať, že by s nimi chceli mať sex.

Carter tiež poukazovali na jednostrannosť štúdie vzhľadom na to, že účastníčky boli vysokoškoláčky, čo je populácia, ktorá má údajne tendenciu byť orientovaná na krátkodobé vzťahy. Okrem toho v reálnom svete, vyšetrovatelia pripúšťajú, že zlí chlapci môžu mať aj vlastnosti, ktoré neboli zachytené v tejto štúdii.

Táto štúdia je súčasťou rastúcej skupiny výskumu odhaľujúce ženské túžby. Na jednej strane vyjadrujú, že chcú mať vzťah s milujúcim a oddaným partnerom a dlhodobý vzťah. Ale na druhú stranu preukazujú príťažlivosť k mužom, ktorí sa zvyčajne pohybujú v krátkodobom horizonte. Je dôležité si uvedomiť, že táto dynamika bola formovaná požiadavkami evolúcie. Pre ženy, ktoré permanentne narážajú na zlých chlapcov, môže byť táto štúdia prínosom, môže im pomôcť rozmotať tento paradox.

Zdroj: www.psychologytoday.comĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Speváčka Lucia Šoralová pripravila pre milovníkov šansónu večer plný prekvapení, emócií a krásnej hudby! + súťaž o lístky!!!
pred 6 rokmi
Poslanci budú pokračovať v diskusii k novelám volebných kódexov.
pred 8 rokmi
Malá bezbranná mačička, v ktorej sa ale skrýva obrovská osobnosť, s hlbokým hlasom.
pred 6 rokmi
Príťažlivá, tajomná a ako neskôr Oliver pochopí, aj veľmi nešťastná... Prečo si Timea píše denník plný sklamania, bolesti a beznádeje?
pred 7 rokmi
Ministerstvo financií víta schválenie návrhu dvojeurovej mince so symbolikou príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu aj so symbolmi svätožiare a kríža.
pred 4 rokmi
Súhrn domáceho spravodajstva z 23. augusta
pred 8 rokmi
Sonisphere zaujal hlučnouJedna z najväčších rockových a hudobných akcií v Čechách má svoj koncertný sviatok už za sebou. metalovou hudbou
pred 4 rokmi
Spoločným koncertom dokážu, že klavír rúca bariéry!

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT