Je to veľmi príjemný pocit, keď prídeme s chladu a sychravého počasia do teplučkej vykúrenej miestnosti. Ale páči sa to aj našej pokožke?
Zdroj obrázku: SXC/free
Prichádza zimné obdobie a my tomu prispôsobujeme predovšetkým náš šatník. Taktiež začíname s vykurovaním, keďže teplomer sa pohybuje okolo bodu mrazu. Je to veľmi príjemný pocit, keď prídeme s chladu a sychravého počasia do teplučkej vykúrenej miestnosti. Ale páči sa to aj našej pokožke?
Mohlo by sa zdať, že pokožka zvádza najťažšie boje so suchom v lete, ale paradoxne je to zima. Prvou príčinou sú teploty pod bodom mrazu alebo blízko neho, keď sa zužujú póry, kožný maz má hustejšiu konzistenciu a pokožka nevie správne hospodáriť s vlhkosťou. Druhou príčinou je suchý vzduch v uzatvorených a málo vetraných priestoroch. Preto jej treba venovať v zime zvýšenú starostlivosť.
“Aj v zime platí dodržiavanie pitného režimu – minimálne 2 litre tekutín rozložených rovnomerne počas celého dňa.
„
Každá pleť potrebuje individuálnu starostlivosť. Inak sa treba starať o mastnú a inak o suchú či zmiešanú pokožku. Všeobecne však pokožka v zime potrebuje mastnejšie a o stupeň výživnejšie krémy ako v lete, pretože ju chránia pred chladom a vlhkosťou. Doprajte si aj častejšie masáž v kozmetickom salóne.
Pretože do mrazivého rána vstupujete z tepla a vykúreného prostredia, ktoré pokožku vysušujú, treba dbať doma aj na pracovisku na dostatočné zvlhčovanie vzduchu, a to pomocou odparovačov a izbových rastlín. Pomôže aj voda v rozprašovači, s ktorou sa občas osviežite. A zvlhčujte aj zvnútra. Aj v zime platí dodržiavanie pitného režimu – minimálne 2 litre tekutín rozložených rovnomerne počas celého dňa.
Pleť a zimné športy
Pokožka v zime veľmi trpí poveternostnými vplyvmi, najmä pri zimných športoch na horách počas mrazivého aj slnečného počasia. Pri celodennom pohybe na mrazivom vzduchu, často aj za vetra, používajte mastné krémy. Ľahké a hydratačné krémy nie sú vhodné, pretože pri pobyte na mraze, kde sa často aj rýchlo pohybujete (lyžovanie) spôsobí, že hydratačné preparáty môžu v póroch zamrznúť. Na drobné kryštáliky a poškodiť pokožku.
Pery, ruky, oči
Často zabúdame, že tieto časti tela taktiež trpia zmenami počasia a zmenami teplôt. Pery majú veľmi tenučkú kožu a v zimnom chladnom počasí ľahko vysychá a praská, čo môže byť aj veľmi bolestivé. Pery sú najsuchšou časťou tváre. Vrstva pokožky je až sedemnásobne tenšia ako na chrbte ruky. Pukliny na perách môžu byť vstupnou bránou pre infekciu. Preto si ich nezabúdajte ošetriť vhodným balzamom na pery. Opäť, v zime sú vhodnejšie mastnejšie rúže obohatené vitamínmi.
Oči si treba chrániť slnečnými okuliarmi aj v zime. Zimné slnko je veľmi prudké a odráža sa od snehu a ľadu. Intenzita sa zvyšuje zároveň s výškou, v ktorej sa nachádzate. No a ruky sa takisto rýchlo vysušujú, preto ich treba natierať vhodnými krémami. Na noc sa odporúča krém s glycerínom a na ruky natiahnuť bavlnené rukavičky.
Mnohí z nás si nedostatok slnečných lúčov v zime nahrádzame pobytom v soláriu. Ale najnovšie sa solária veľmi neodporúčajú. Nemôžu nahradiť prirodzené slnečné lúče a daň za hnedú pokožku môže byť privysoká v podobe rakoviny kože.
Rady
Na záver vám ponúkame niekoľko rád:
• Na prekrvenie pleti zmiešajte lyžicu medu s lyžicou citrónovej šťavy a malým množstvom vody.
• Na unavenú pleť naneste masku z vyšľahaného bielka a lyžičky medu. Nechajte pôsobiť 20 minút.
• Podráždenú pleť upokojí maska z tvarohu, žĺtka a smotany.
• Na unavené oči priložte kolieska uhorky a nechajte pôsobiť 10 minút. Podobne pôsobia aj vrecúška z bylinkových čajov.