Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Perfekcionizmus - aké problémy majú dokonalí ľudia?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 25.05.2012

Ak takého človeka poznáte alebo ste sa nebodaj sami objavili v týchto slovách, tak vedzte, že tento článok je zameraný na perfekcionizmus a perfekcionistov.
Perfekcionizmus - aké problémy majú dokonalí ľudia?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Máte okolo seba ľudí, ktorí potrebujú mať všetko perfektné? Máte z nich dojem, že pokiaľ aj do vypísania dovolenkového lístku nedajú 100%, tak majú pocit, že si ju nezaslúžia? Chcú byť lepší ako priemer, a preto majú vysoké nároky nielen na seba, ale aj na iných? Ak takého človeka poznáte alebo ste sa nebodaj sami objavili v týchto slovách, tak vedzte, že tento článok je zameraný na perfekcionizmus a perfekcionistov.

Podľa psychologického slovníka je perfekcionizmus sklon podávať bezchybný, dokonalý výkon a posudzovať sa nadmerne prísne.

Perfekcionizmus je často mylne považované v našej spoločnosti ako žiaduca alebo dokonca nutná činnosť k úspechu. Avšak nedávne štúdie ukázali, že perfekcionistické postoje sú vlastne v rozpore s úspechom. Túžba byť dokonalý môže človeka okradnúť o pocit osobnej spokojnosti a spôsobiť, že sa mu nepodarí dosiahnuť cieľ a úspech, rovnako ako u ľudí, ktorí majú realistickejšie očakávania.

Príčina perfekcionizmu môže tkvieť už v rannom veku

Už v detstve možno ostatní ľudia oceňovali ich húževnatosť a schopnosť pracovať dôkladne. V dôsledku toho sa zrejme naučili vážiť si samých seba iba na základe súhlasu a ocenenia ostatných ľudí. Tak je však sebaúcta založená predovšetkým na vonkajších štandardoch a môže spôsobovať zraniteľnosť a prílišnú citlivosť na názory a kritiku ostatných. V snahe chrániť sa pred takou kritikou sa perfekcionista môže rozhodnúť, že dokonalosť je jeho jedinou obranou. Príčiny však môžu byť aj iné.

Perfekcionisti majú väčšinou menej uspokojivé medziľudské vzťahy, pretože majú tendenciu obávať sa alebo predvídať nesúhlas a odmietnutie ľudí okolo seba. Vzhľadom k tomu môžu reagovať defenzívne a ostatným sa odcudziť. Bez toho aby si to uvedomovali, môžu perfekcionisti tiež uplatňovať svoje nereálne vysoké štandardy na okolie, s kladením príliš veľkých nárokov a s kritikou miesto pochvaly. Okrem toho sa perfekcionisti vyvarujú toho, aby ostatní videli ich chyby a tým znemožňujú okoliu, aby ich mohli vnímať viac ako ľudí a tým pôsobili sympatickejšie.

Dôležité je, uvedomiť si, že perfekcionizmus je nežiaduci hlavne pri ochrane vlastného zdravia. Podľa výskumov perfekcionizmus koreluje s depresiou, úzkosťou, poruchami príjmu potravy a ďalšími psychickými problémami. Veď dokonalosť je ilúzia, ktorá je nedosiahnuteľná.

Ak sa niekto chce zbaviť svojich prehnaných nárokov, pretože si uvedomuje ako mu škodia nielen v pracovnej oblasti, ale aj v medziľudských vzťahoch, tu je zopár rád ako na to:
• Stanovte si reálne a dosiahnuteľné ciele, založené na vlastných prianiach a potrebách. To povedie k väčšiemu pocitu sebaúcty.
• Nastavte si svoje ciele sekvenčným spôsobom. Keď dosiahnete jeden cieľ, nastavte si ďalší.
• Experimentujte s normami pre úspech. Vyberte si akúkoľvek činnosť a namiesto snahy o 100 %, ju skúste vykonať na 90%, 80%, alebo dokonca na 60 %úspechu. To vám pomôže uvedomiť si, že svet nekončí, keď nie je všetko dokonalé.
• Sústreďte sa na proces činnosti a nie len na konečný výsledok. Zhodnoťte svoj úspech a to nielen pokiaľ ide o výsledok, ale aj z hľadiska samotnej činnosti. Klaďte si otázku, či vás práca tešila.
• Nebojte sa robiť chyby a nebojte sa požiadať iných o pomoc. Neochudobňujte sa o možnosť poučiť sa z vlastných chýb a o priblíženie sa iným.
• Naučte sa rozlišovať úlohy, ktoré majú vysokú prioritu, a ktoré sú menej dôležité. Menej dôležitým úlohám venujte „vedome“ menej úsilia, nie 100% nasadenie.

Samozrejme tento článok je venovaný prehnanému perfekcionizmu, ktorý jeho majiteľovi spôsobuje viditeľné problémy na úrovni psychického prežívania, medziľudských vzťahov alebo v pracovnej oblasti. Niekde je primeraná úroveň perfekcionizmu pozitívne prijímaná, napr. v športe, nesmie však presiahnuť zdravú mieru.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ministerstvo školstva rokuje so školami o ich mimoriadnom dofinancovaní v rámci tzv. dohodovacieho konania, informovať o detailoch bude až po ukončení rokovaní.
pred 8 rokmi
Rebríček inteligencie psov (2. časť)
pred 7 rokmi
Kompletnou prestavbou BMW 1er M Coupé sa Alpha-N podaril skutočne neobyčajný husársky kúsok.
pred 4 rokmi
Slovenský premiér Robert Fico podporuje v rámci boja proti terorizmu návrh, aby existoval register cestujúcich v lietadlách.
pred 5 rokmi
Ide o klip ku skladbe Words Of Love, ktorá sa nachádza na nahrávke On Air - Live at the BBC Volume 2 (2013).
pred 6 rokmi
Na koncerte v hlavnom meste Rakúska predstaví svoju najnovšiu štúdiovku The Spirit Indestructible (2012).
pred 7 rokmi
Inšpekcia ministra vnútra zistila pri nákupe áut nižšej triedy nedostatky, nie však porušenie zákona
pred 7 rokmi
Koncertom na tamojšom Olympijskom štadióne ukončil európsku časť svetového Wrecking Ball tour.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT