Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osamelosť a domáci miláčik

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 19.10.2011

Starostlivosť o zvieratká, chvíle venčenia, nakupovanie potravy môže byť aj dobrou témou na nadviazanie vzťahov s ľuďmi, ktorí majú tiež zvieratko. Ako si vybrať to správne zvieratko?
Osamelosť a domáci miláčik
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Osamelosť v neskoršom veku alebo inak nazývaný syndróm prázdneho hniezda postihuje hlavne matky. Ich starostlivosť a veľa voľného času vypĺňali deti a starostlivosť o ne, ako upratovanie, pranie, dennodenné rozhovory, spoločné pozeranie televízie. Najhoršie postihne ženy, ktorých vzťah s manželom nie je spojený so spoločnými záujmami a spoločne vyplneným časom, alebo tie ktoré žijú samé z rôznych príčin. Odporúča sa nájsť si nové záujmy, oprášiť staré priateľstvá, ale to nič nenahradí túžbu po spoločnosti hlavne vo večerných hodinách. V tomto prípade môže pomôcť zvieratko, domáci miláčik.
 
Nenadarmo sa pes označuje za priateľa človeka. Pomocou zvierat pri psychike človeka sa zaoberá napr. canisterapia, ktorá využíva v terapii psov. Využíva sa hlavne u týraných detí. Výskumy hovoria aj o pozitívnych vplyvoch pri priebehu depresie a iných psychických porúch. Psy dokonca dokážu svojho majiteľa varovať pred hroziacim epileptickým záchvatom. Starostlivosť o zvieratká, chvíle venčenia vonku, nakupovanie potravy môže byť aj dobrou témou na nadviazanie vzťahov s ľuďmi, ktorí majú tiež zvieratko. A ďalším pozitívom je pohyb, každý kto má psa vie, že pokiaľ nie je v okolí dvor, treba ho zobrať na prechádzku.

Ako si vybrať to správne zvieratko?

Samozrejme treba brať do úvahy viacero faktorov a pre každého môže byť dôležité niečo iné. Tak napr. človeku alergickému na srsť neodporučíme zajačika, ale skôr akvarijné rybičky či korytnačku.
korytnačka
Ak ste alergický na srsť, skúste si zaobstarať korytnačku.
zdroj: SXC/free

Kde však nie sú alergie, tam je výhodou mať zvieratko s mäkkým kožúškom. Jeho hladenie upokojuje a vyvoláva príjemné pocity. Podľa výskumov na upokojenie má dobrý vplyv hladenie mačky. Milými zvieratkami sú napr. už spomenutý zajačik, psík, ale aj činčila, ktorá je síce spočiatku plachá, ale veľmi milá.

Stretneme sa však už aj s požiadavkou dlhovekosti, napr. aby zvieratko žilo aspoň 20 rokov. Ľudia, ktorí sa veľmi naviažu na svoje zvieratko a berú ho ako člena domácnosti môžu jeho smrť prežívať rovnako intenzívne ako smrť iného blízkeho člena rodiny a ťažko vnímajú jeho stratu. V tomto prípade vyhráva papagáj. Niektoré druhy sa môžu dožívať aj nad 70 rokov. Alebo rôzne druhy jašterov ako agama alebo gekončík.

Výber zvieratka súvisí aj s naším denným režimom. V každom prípade treba myslieť na to, že zvieratku sa treba prispôsobiť a vnímať aj jeho a nie len vlastné potreby.

Ak je to problém, existujú útulky pre zvieratká, kde požičiavajú napr. psíkov na prechádzky, so zvieratkom môžete stráviť hodinku alebo dve na prechádzke a neskôr ak si padnete do oka a upravíte si denný režim, môžete si ho aj osvojiť, predsa len je to rozhodnutie, kde nie ste zodpovedný len za seba, ale aj za iných. Samozrejme nový kamarát závisí aj od finančných pomerov, pes je určite náročnejší ako korytnačka a kôň vyžaduje nielen viac potravy ale aj priestoru ako napr. pes. Nič však nemôže vynahradiť šťastný pohľad vášho zvieracieho kamaráta po príchode domov.

Potreba domáceho miláčika je dôležitá aj pri deťoch

dieťa a pes
Jedináčik určite ocení kamaráta, ktorý sa mu bude venovať a zároveň ho naučí zodpovednosti, ale aj trpezlivosti a empatii voči iným.
zdroj: SXC/free

Potreba domáceho miláčika je však dôležitá aj pri deťoch. Jedináčik určite ocení kamaráta, ktorý sa mu bude venovať a zároveň ho naučí zodpovednosti, ale aj trpezlivosti a empatii voči iným. Primeraný vek závisí od miery zrelosti dieťaťa a od hodnôt, ku ktorým ho rodičia viedli. Nedá sa presne povedať aký vek je vhodný, pretože každé dieťa je individuálne. Samozrejme vždy ide o kompromis a dohodu celej rodiny, aby zvieratko nakoniec neskončilo v útulku alebo na ulici.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Pri prijímaní na štúdium sa tiež prihliada na úspešnosť uchádzača v celoslovenskom testovaní deviatakov Testovanie 9.
pred 8 rokmi
Nemecká automobilová skupina pôvodne zvažovala, že výrobu luxusného športového vozidla EXF9 SUV s označením Falcon umiestni v Bratislave.
pred 5 rokmi
Spravodlivosť má svoje číslo.
pred 8 rokmi
Volkswagen Cross up! – to je individualizované a mimoriadne robustné lifestylové vozidlo.
pred 11 rokmi
Nová animovaná komédia od tvorcov Hľadá sa Nemo, Ratatouille a Wall-E.
pred 10 rokmi
10 najväčších hadov na svete, pre ktoré nie je problém zhltnúť naraz aj celého človeka. Článok je doplnený o naozaj zaujímavé videá.
pred 6 rokmi
Českí umelci si v minulom roku pripomenuli dve výročia Karla Kryla. Pesničkár, básnik, výtvarník a novinár by sa bol dožil 70-ky a zároveň uplynulo dvadsať rokov od jeho smrti.
pred 9 rokmi
Sympatická speváčka bude podpisovať svoj nový album Na dosah.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT