Starostlivosť o zvieratká, chvíle venčenia, nakupovanie potravy môže byť aj dobrou témou na nadviazanie vzťahov s ľuďmi, ktorí majú tiež zvieratko. Ako si vybrať to správne zvieratko?
Zdroj obrázku: SXC/free
Osamelosť v neskoršom veku alebo inak nazývaný syndróm prázdneho hniezda postihuje hlavne matky. Ich starostlivosť a veľa voľného času vypĺňali deti a starostlivosť o ne, ako upratovanie, pranie, dennodenné rozhovory, spoločné pozeranie televízie. Najhoršie postihne ženy, ktorých vzťah s manželom nie je spojený so spoločnými záujmami a spoločne vyplneným časom, alebo tie ktoré žijú samé z rôznych príčin. Odporúča sa nájsť si nové záujmy, oprášiť staré priateľstvá, ale to nič nenahradí túžbu po spoločnosti hlavne vo večerných hodinách. V tomto prípade môže pomôcť zvieratko, domáci miláčik.
Nenadarmo sa pes označuje za priateľa človeka. Pomocou zvierat pri psychike človeka sa zaoberá napr. canisterapia, ktorá využíva v terapii psov. Využíva sa hlavne u týraných detí. Výskumy hovoria aj o pozitívnych vplyvoch pri priebehu depresie a iných psychických porúch.
Psy dokonca dokážu svojho majiteľa varovať pred hroziacim epileptickým záchvatom. Starostlivosť o zvieratká, chvíle venčenia vonku, nakupovanie potravy môže byť aj dobrou témou na nadviazanie vzťahov s ľuďmi, ktorí majú tiež zvieratko. A ďalším pozitívom je pohyb, každý kto má psa vie, že pokiaľ nie je v okolí dvor, treba ho zobrať na prechádzku.
Ako si vybrať to správne zvieratko?
Samozrejme treba brať do úvahy viacero faktorov a pre každého môže byť dôležité niečo iné. Tak napr. človeku alergickému na srsť neodporučíme zajačika, ale skôr
akvarijné rybičky či
korytnačku.
Ak ste alergický na srsť, skúste si zaobstarať korytnačku.
Kde však nie sú alergie, tam je výhodou mať zvieratko s mäkkým kožúškom. Jeho hladenie upokojuje a vyvoláva príjemné pocity. Podľa výskumov na upokojenie má dobrý vplyv hladenie
mačky. Milými zvieratkami sú napr. už spomenutý
zajačik,
psík, ale aj
činčila, ktorá je síce spočiatku plachá, ale veľmi milá.
Stretneme sa však už aj s požiadavkou dlhovekosti, napr. aby
zvieratko žilo aspoň 20 rokov. Ľudia, ktorí sa veľmi naviažu na svoje zvieratko a berú ho ako člena domácnosti môžu jeho smrť prežívať rovnako intenzívne ako smrť iného blízkeho člena rodiny a ťažko vnímajú jeho stratu. V tomto prípade vyhráva
papagáj. Niektoré druhy sa môžu dožívať aj nad 70 rokov. Alebo rôzne druhy jašterov ako
agama alebo
gekončík.
“Výber zvieratka súvisí aj s naším denným režimom. V každom prípade treba myslieť na to, že zvieratku sa treba prispôsobiť a vnímať aj jeho a nie len vlastné potreby.
„
Ak je to problém, existujú útulky pre zvieratká, kde požičiavajú napr. psíkov na prechádzky, so zvieratkom môžete stráviť hodinku alebo dve na prechádzke a neskôr ak si padnete do oka a upravíte si denný režim, môžete si ho aj osvojiť, predsa len je to rozhodnutie, kde nie ste zodpovedný len za seba, ale aj za iných.
Samozrejme nový kamarát závisí aj od finančných pomerov, pes je určite náročnejší ako korytnačka a kôň vyžaduje nielen viac potravy ale aj priestoru ako napr. pes. Nič však nemôže vynahradiť šťastný pohľad vášho zvieracieho kamaráta po príchode domov.
Potreba domáceho miláčika je dôležitá aj pri deťoch
Jedináčik určite ocení kamaráta, ktorý sa mu bude venovať a zároveň ho naučí zodpovednosti, ale aj trpezlivosti a empatii voči iným.
Potreba domáceho miláčika je však dôležitá aj pri deťoch. Jedináčik určite ocení kamaráta, ktorý sa mu bude venovať a zároveň ho naučí zodpovednosti, ale aj trpezlivosti a empatii voči iným. Primeraný vek závisí od miery zrelosti dieťaťa a od hodnôt, ku ktorým ho rodičia viedli. Nedá sa presne povedať aký vek je vhodný, pretože každé dieťa je individuálne. Samozrejme vždy ide o kompromis a dohodu celej rodiny, aby zvieratko nakoniec neskončilo v útulku alebo na ulici.