Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Odpočinok a zdravie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 07.07.2010

Odpočinok je nesmierne dôležitá časť nášho rytmu.
Odpočinok a zdravie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rytmus
Odpočinok je nesmierne dôležitá časť nášho rytmu. Pre naše zdravie je rovnako dôležitý ako práca a aktivita. Počas odpočinku dopĺňame sily, vynaložené predošlou aktivitou. Je jedno, či ide o fyzickú alebo psychickú prácu, odpočinok by mal nasledovať. Počas odpočinku sa obnovuje naša energia. Naše telo bez primeraného odpočinku nemôže správne fungovať. Medzi aktivitou a relaxáciou by mala byť dodržaná rovnováha, ak si chceme zachovať zdravie.

Ukážme si to na srdci:
Srdce je v podstate sval. Počas dňa vykoná obrovské množstvo práce, pri každom stiahnutí ním prúdi krv. Na prvý pohľad sa zdá, že srdce neodpočíva, ale naopak, po každom stiahnutí – systole – nasleduje diastola – kratučké obdobie odpočinku. Stiahnutie trvá asi jednu desatinu sekundy, uvoľnenie asi deväť desatín sekundy. Teda odpočinok srdca je asi 9:1.

Naučiť sa odpočívať
Ľudia, ktorí majú príliš hektickú a stresujúcu prácu, alebo ľudia s viacerými zamestnaniami často zisťujú, že už odpočívať ani nevedia. To isté platí aj o mnohých ženách, najmä zamestnaných. Keď prídu z práce domov, hovoria, že idú do druhej smeny. Je to tak, i keď sa nad tým často usmievame. A keď vám náhodou ostane chvíľka voľna, namiesto, aby ste si ju užili, ste z toho nervózni. Neviete, čo s tým časom. Toto bol hlavný dôvod, prečo sa napríklad skrátila týždenná pracovná doba. Pridlhý pracovný čas ľudí príliš zaťažoval, čo viedlo k častým absenciám a nekvalitnej práci. Je zistené, že ak si čas viete efektívne zadeliť, za oveľa kratší čas vykonáte rovnaké množstvo práce. Zvyšok času môžete relaxovať.

Ako?

- Urobte si čas na odpočinok a uvoľnenie. Primeraný odpočinok je nevyhnutný pre zdravie a znovunadobudnutie energie.
- Zmerajte si svoje pracovné tempo. Nepokúšajte sa robiť viac, ako stačí urobiť jeden človek. Nevystavujte sa pracovnému zaťaženiu nad svoju kapacitu.
- Zdokonaľujte si svoju kvalifikáciu praxou a odborným školením.
- Naučte sa relaxovať pri práci. Relaxácia zvyšuje výkonnosť.
- Doprajte si po každých dvoch hodinách práce päťminútovú prestávku. Pri sedavom zamestnaní pomáha rýchla chôdza.
- Plánujte si čas pre svoju rodinu a priateľov.
- Dovolenku, hoci aj krátkodobú, si plánujte po polroku.
- Vydeľte si jeden deň v týždni na odpočinok a rozjímanie.
- Zvyknite si pravidelne cvičiť.
- Ak máte sedavé zamestnanie, vo zvyšnom čase sa venujte radšej pohybovým aktivitám, ľudia s ťažkou fyzickou prácou by si mali vybrať relax vo forme masáží, čítania, aj polihovania v prírode.

Únava
Existujú tri druhy únavy. Prvý sa nazýva toxická únava. Táto únava nás sprevádza spravidla počas chorôb. Preto treba čas liečenia stráviť na lôžku a odpočívať. Hypertonická únava je dôsledkom prílišného duševného alebo citového zaťaženia bez primeraného odpočinku. Liečenie je pohyb. Telesný pohyb v tomto prípade prináša odpočinok, váš mozog vtedy odpočíva, do tela sa vyplavujú endorfíny, dôležité pre pocit vyrovnanosti a pocitu šťastia.

Hypotonická únava je spôsobená dlhou telesnou činnosťou. Svaly aj ďalšie časti pohybového aparátu sú unavené po príliš často sa opakujúcej činnosti. Prvým príznakom je strata výkonnosti. Každé fyzické zaťaženie potrebuje následne adekvátny odpočinok, napríklad spánok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ruská štátna spoločnosť Rosoboronexport predáva zbrane aj režimu sýrskeho prezidenta
pred 8 rokmi
Bratislava v septembri zažije reprízu minuloročného vystúpenia electroswingovej partie Parov Stelar Band.
pred 5 rokmi
Ministri v stredu schválili návrh zákona o úprave niektorých vzťahov v oblasti štátnej pomoci a minimálnej pomoci. Ten reaguje najmä na rozsiahlu reformu pravidiel pre štátnu pomoc v rámci Európskej únie.
pred 8 rokmi
Prítomní hostia vyzdvihli nielen profesijné úspechy moderátorky, ale aj jej rozhodnutie otvorene sa hlásiť k homosexualite.
pred 6 rokmi
Distribučná spoločnosť Continental film uviedla 11. decembra 2014 do širokej distribúcie poslednú časť slávnej trilógie režiséra Petra Jacksona Hobit: Bitka piatich armád.
pred 9 rokmi
Dvadsiaty ročník českého hudobného festivalu Noc plná hvězd bude zároveň posledným. Na svojej oficiálnej webovej stránke nocplnahvezd.cz o tom informovali organizátori podujatia.
pred 8 rokmi
Premiér rokoval v Paríži aj o výstavbe nového atómového bloku v Jaslovských Bohuniciach
pred 8 rokmi
Britská trojica KOSHEEN pripravila nový album. Platňa Independence vychádza 21.9.2012.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT