Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

O antikoncepcii trochu inak...

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.05.2010

Ženský cyklus má dve striedajúce sa fázy.
O antikoncepcii trochu inak...
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Ženský cyklus má dve striedajúce sa fázy. Prvá fáza je riadená hormónom ´dozrievania vajíčka´ (estrogénom), druhá hormónom „žltého telies- ka“ (progesterónom).

Pri hormonálnej antikoncepcii je využívaný hormón ´žltého telieska´, presnejšie, jeho syntetické napodobeniny. Pravidelným dodávaním týchto syntetických hormónov do organizmu ženy je docielený stav, ktorý je inak možný iba v tehotenstve – nedochádza k dozrievaniu žiadnych ďalších, neoplodnených vajíčok. Tým je (väčšinou dlhodobo) prerušený biologický „dvojfázový rytmus“ ženského reprodukčného cyklu a je nahradený len jednou „fázou“, ktorú môžeme, aj pre jej dlhodobé trvanie nazvať akýmsi „umelým tehotenstvom“.

Odporcovia hormonálnej antikoncepcie, okrem iných aj mnohí lekári zaoberajúci sa niektorými smermi naturálnej medicíny tvrdia, že takýto zásah do „biologických hodín“ organizmu nezostáva bez následkov a má vplyv na telesné zdravie i duševné prežívanie pacientiek.

Duchové súvislosti
Z určitého – a nielen filozofického nadhľadu môžeme uvažovať aj o duchovných súvislostiach tohto umelého „iného stavu“. Môžeme s určitosťou konštatovať, že v prírode neexistuje nič, čo by nemalo svoju príčinu a účel. Nespočetné dôkazy tohto tvrdenia už priniesla okrem iného aj ekológia. Dosiaľ sa vždy v dejinách ukázalo, že vždy, keď človek vo svojom myslení odstráni, alebo významne pozmení nejakú súčasť prírodného systému, objavia sa poruchy, nezriedka vedúce až ku katastrofe. Môže to byť s prirodzeným striedaním fáz v ženskom reprodukčnom cykle inak?

Zloženie krvi je jedinečné a individuálne pre každého človeka. Každá výraznejšia zmena má svoje dôsledky na telesnej i duševnej úrovni. Pre duchovný vývoj človeka – obzvlášť v období dospievania – má prebiehajúca prirodzená zmena v zložení krvi význam z hľadiska prepojenia ducha, duše a tela.

Prirodzené metódy antikoncepcie:
Je prirodzené, že sa zodpovedný človek snaží rozhodovať o svojom rodičovstve vedome. Aj tým sa totiž líši od zvierat, ktoré len nasledujú svoj pud. Rodičovstvo nie je hlavným zmyslom ľudského bytia a úlohou telesného spojenia medzi mužom a ženou nie je len splodenie dieťaťa. Ide tu – pokiaľ sa nejedná len o prejav neovládanej a neukojiteľnej vášne – o občerstvujúcu výmenu jemných éterických síl medzi mužom a ženou. Preto nemožno vidieť nič zlé na tom, ak sa partneri snažia zabrániť nechcenému počatiu.

Antikoncepčná tableta je posudzovaná ako najspoľahlivejšia metóda regulácie počatia. Ostatné metódy antikoncepcie – podľa bežne uvádzanej porovnávacej štatistiky sa javia ako pomerne „neisté“. Napríklad prirodzená metóda regulácie počatia založená na stanovení „plodných a neplodných dní“ pomocou merania teploty, má index zlyhania 4 - 12°%.

Avšak – už pred takmer päťdesiatimi rokmi bola na Slovensku odbornej verejnosti predstavená prekvapujúca metóda stanovenia plodných a neplodných dní, vyznačujúca sa presnosťou v rozmedzí 97,7 – 99%. Známa jej pod menom svojho objaviteľa: Jonášova metóda.

Pre neho osobne to bolo naplnenie túžby pomôcť ženám odstrániť hrozbu umelého potratu, ktorý bol v uvedenom roku v bývalom Československu legalizovaný. Jonášova metóda regulácie počatia je založená na súvislosti medzi astronomickými cyklami a reprodukčným cyklom ženy. Na základe vlastného skúmania dospel MUDr. Jonáš k záveru, že plodné obdobie ženy nastáva v rovnakom postavení mesiaca (vzhľadom k ďalším astronomickým charakteristikám), aké bolo v čase jej narodenia. Nie je možné však tieto charakteristiky zamieňať za bežne známe „mesačné fázy“.

Pomocou špeciálneho výpočtu je preto možné takzvané plodné a neplodné dni stanoviť napríklad až na jeden rok dopredu. Je možné vyhotoviť viaceré typy výpočtov v závislosti od toho, ako presne pozná žena dátum a čas svojho narodenia. Na prvý pohľad veľmi prekvapujúci princíp bol ihneď po objave metódy overený v medicínskej praxi, pomocou klinických testov.

Z duchovného hľadiska možno metóde MUDr. Jonáša priznať dve hlavné prednosti:
- neposúva hormonálny cyklus ženy a nemení umelo zloženie krvi. Preto odpadajú neprirodzené psychické výkyvy, známe pri hormonálnej antikoncepcii;
- nabáda ženy k pozornosti voči vlastnému telu a mužov k ohľaduplnosti

Samozrejme, ak sa chce pár vyhnúť neželanému počatiu, musí pri tejto metóde v období plodných dní zachovať primeranú zdržanlivosť. Od muža sa preto očakáva pochopenie a ohľaduplnosť. Používanie menej škodlivých metód antikoncepcie by však v láskyplnom vzťahu vlastne malo byť samozrejmosťou. metóda chránená patentom ako „lekárska služba“ vo viacerých krajinách sveta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj športového oblečenia Under Armour, hokej...
Hľadáte ubytovanie Podhájska či Podhájska ubyto...

238.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 28 m2
335 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 136 m2, novostavba
61 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 791 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
„Humor je večný a ľudia ho potrebujú ako kyslík,“ tvrdí Rasťo Piško, ktorému vyšla kniha o jeho bývalom kolegovi Stanovi Radičovi. „Bez humoru sa nedá na tomto svete slušne žiť...
pred 4 rokmi
V minulosti pomáhali poľovníkom, dnes veľmi dobre slúžia aj pri ochrane majetku. Reč je o dobre maskovaných pomocníkoch - fotopasciach, ktoré sa stali hitom a vyhľadávaným produktom.
pred 8 rokmi
Až 61 percent respondentov ľutuje, že nezostali s láskou svojho života.
pred 7 rokmi
Skladba sa bude nachádzať na jeho pripravovanom albume …o Tebe.
pred 6 rokmi
Jedenásť zadržaných pozorovateľov OBSE na Ukrajine, vrátane jedného občana Slovenska, dnes večer prepustili na slobodu.
pred 9 rokmi
Po prvý raz prináša viedenská Albertina vo svojej jesennej prezentácii výber z umeleckej zbierky Forbergovcov.
pred 5 rokmi
Putin v stredu varoval, že Rusko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, ak nedostane platbu vopred.
pred 8 rokmi
Českú speváčku Ewu Farnu za májovú autonehodu, po ktorej jej pri dychovej skúške namerali necelé promile alkoholu, neminul trest.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT