Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Naše vianočné zvyky a tradície

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 23.12.2013

Naša krajina je skutočne bohatá na rôzne zvyky a tradície.
Naše vianočné zvyky a tradície
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Naša krajina je skutočne bohatá na rôzne zvyky a tradície. Nezačínajú sa len samotným Štedrým dňom, ale omnoho skôr. Už pred začiatkom decembra sa praktizovali rôzne magické rituály, ktoré mali pre ľudí podstatný význam. Tieto zvyky sa tradujú a prenášajú z generácie na generáciu. Dnes sú už hlavne súčasťou nášho folklóru, ale stále na ne nezabúdame. Zachovávajú sa v mnohých podobách aj napriek tomu, že sa v mnohých domácnostiach nedodržiavajú.

Dnes máme síce iné zvyky a priority, deťom kúpime čokoládový adventný kalendár, ktorý vždy prinášal Mikuláš, dnes ho dostať kúpiť v obchode už počas babieho leta. Tak isto aj s vianočnou výzdobou začíname skôr, to tradičné načasovanie zostáva zabudnuté.

Slovenskí ľud charakterizuje obrovská fantázia a vynaliezavosť.

Ľudia sú od dávnych čias poverčiví a strach ich nútil robiť rôzne rituály, čarovať a vypestovali si zvyky, ktoré im údajne pomáhali bojovať voči rôznym negatívnym silám. Dievčatá na Ondreja triasli ploty a predriekali, aby zistili, za koho sa vydajú, na Barboru odlomili konárik čerešne a čakali do Vianoc, či vykvitne – ak vykvitol, do roka mala byť z dievčiny nevesta. Slovenskí ľud charakterizuje obrovská fantázia a vynaliezavosť. Na všetko mali nejaký rituál, zaklínaciu formulku, pranostiku.

V súvislosti s týmto obdobím sa zachovali rôzne pranostiky, ktoré sa opakujú rok čo rok Strigonske dni. Tie začínajú 25.novembra, na deň svätej Kataríny. V tento deň sa jedol cesnak, aby sa ubránili strigám. Na nasledovný deň už dodržiavali predpísaný pôst, ktorý trval až do štedrého dňa. Práve kvôli tomuto pôstnemu obdobiu tento deň dostal toto pomenovanie. Skončilo sa postenie, na stole boli dobroty od výmyslu sveta.
Belehém
Čas výzdoby je individuálny, spravidla pár dní pred Vianocami, prípadne až v Štedrý deň. Pod ozdobeným stromčekom by nemal chýbať betlehem. Najväčšiu radosť z toho majú deti, tí dospelí si takto uctia samotnú symboliku.
zdroj: SXC/free

Štedrým dňom sa skončí pôst. Samotná večera je slávnostná udalosť, kde sa zvykne zísť celá rodina a spomína sa na tých, ktorí s nami sedieť nemôžu. Vo väčšine rodín sa pred večerou za stolom povie malý príhovor, po ktorom sa celá rodina pomodlí a poďakuje. Traduje sa, že na stole by nemal byť párny počet tanierov, pretože by sme tým mohli niekomu privodiť smrť. Z toho istého dôvodu nemôžeme odbiehať od večere. Krájame jabĺčko, ktoré je tiež predzvesťou zdravia, alebo choroby. Ak po prekrojení vznikne krížik, znamená to chorobu, hviezda symbolizuje zdravie. Toto rozkrájané jablko sa nakoniec zje.
 
Mimoriadna pozornosť bývala venovaná úprave štedrovečerného stola a táto tradícia sa dodržuje dodnes Štedrovečerný stôl mal podľa slovanskej tradície symbolizovať hojnosť. Pod biely obrus sa dávali peniaze a nechávali sa tam počas celých sviatkov. Symbolizovali bohatstvo - aby sa v dome nedržala bieda. Na stole je počas večere zapálená sviečka, kde horí normálne či „betlehemské“ svetlo.

Tento plameň je odpálený zo svetla v kostole. Traduje sa tiež, že na koho smeruje plameň sviečky, ten do roka zomrie. Po spoločnej modlitbe sa večera začína tradične oplátkami s medom a cesnakom. Majú zabezpečiť zdravie na celý nasledujúci rok. V minulosti sa zvykol strúčik cesnaku dať aj domácim zvieratám, aby boli zdravé.

V minulosti sa lialo olovo, hádzali sa orechové škrupiny do kútov, pod taniere a obrús sa vkladala šupina z kapra aby sme boli bohatí. Kvôli súdržnosti rodiny sa nohy stola omotávajú reťazou. K poverám patrilo, že ak dve rodiny jedia to isté jedlo, znamená to medzi nimi spory a problémy.

Štedrovečerné jedlo

sušené ovocie
Tradičné ovocie jablká a sušené ovocie nahradilo ovocie všetkých druhov, pretože dnešný trh nám ponúka produkty od výmyslu sveta.
zdroj: SXC/free

Jedlo na Štedrovečernom stole bolo od nepamäti rôzne. Záležalo od regiónu Slovenska. Niekde sa varí kapustnica s hríbmi bez mäsa, inde sa pridáva aj mäso a smotana. Tak isto sa varí aj šošovicová, alebo rybacia polievka. Niekde sa nepodáva ryba ale rezne.

Hlavným jedlom bola ryba

Do štedrovečerného menu ju zaviedla cirkev. Ryba bola oddávna kresťanským symbolom a ako studenokrvný živočích považovaná za pôstne jedlo. Kresťania ju považovali za symbol v časoch prenasledovania. Najčastejšie sa podáva kapor so zemiakovým, alebo majonézovým šalátom. Po rybe nasledovali opekance a rôzne koláče a zákusky. Po večeri chodievali po domoch koledníci a vinšovali domácim dobrú úrodu, hojnosť a zdravie. Nasledovalo rozbaľovanie darčekov a príprava na polnočnú omšu
jelene
V minulosti bol vo zvyk dať v tento deň viac jedla aj zvieratám. Niektoré rodiny tento zvyk zachovávajú dodnes.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
fantasy
pred 5 rokmi
V texte toľké hrubé chyby,až na neuverenie!Je to vôbec možné,dať takú prácu čítať ľuďom a nepresvedčiť sa o správnosti napísaného?

 

Diskusné príspevky (11)

Fotografia
Ferko Mrkvicka
pred 8 rokmi
Naša krajina je skutočne bohatá na rôzne zvyky a tradície. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/nase-vianocne-zvyky-a-tradicie/

Je to na hovno
Fotografia
Anonym
pred 8 rokmi
sex je lepsi
Fotografia
Anonym
pred 8 rokmi
ndsxcfj xaxgfhaxdgbfsdgsdhmfvjhdsmgbdsghbahgsaagvsgdgvsdv
Fotografia
Anonym
pred 8 rokmi
onicommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Fotografia
Anonym
pred 8 rokmi
posli mi 500€ a mozno si to precitam
Fotografia
duribaci z madarska
pred 8 rokmi
posli mi 900€ a potom si to precitam :)
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
pekný článok dakujemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Fotografia
Majka
pred 7 rokmi
Veľmi pekný článok, ďakujem.
Fotografia
Martina
pred 7 rokmi
Super článok, ďakujem
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
mam na projekt parada :) :D
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Je to jednoduché! Stačí poslať vianočnú alebo zimnú fotku na ktorej si Ty, prípadne Tvoji blízki. Zábery môžu byť vtipné, romantické, s pozitívnou energiou Vianoc a zimy.
pred 5 rokmi
Hľadanie pravdy o vesmíre pomocou jedného z prvých ďalekohľadov v 17. storočí.
pred 6 rokmi
Podľa poslanca NR SR a odborníka na ústavné právo Radoslava Procházku má v tomto prípade podanie na Ústavný súd šancu na úspech.
pred 6 rokmi
Dobrodruh Faysal Hanneche sa chce stať prvým človekom, ktorý v jednom roku sám a bez pomoci pokorí severný a južný pól. P
pred rokmi
Počas 43. ročníka BJD predstaví Peter Lipa nové 2 CD s pesničkami , ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za 35 rokov ich spoločnej tvorby.
pred 6 rokmi
Na Slovensko prišiel minister obrany Brazílie Celso Amorim, s Martinom Glváčom sa bavili o možnostiach vojenskej a hospodárskej spolupráce.
pred 6 rokmi
Oskar Dobrovodský so svojím synom tvrdia, že im protiústavným postupom Mestského úradu v Malackách a nečinnosťou polície vznikla škoda na rodinnom dome 135-tisíc eur.
pred 4 rokmi
Ostáva 100 dní do Česko-Slovenského Plesu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT