Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Naše egoistické „ja“ - naučme ho žiť v tichosti a mieri

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.06.2010

Spomienky, predstavy, názory, zvyky, zlozvyky... to všetko tvorí naše ego - falošnú predstavu o sebe samom.
Naše egoistické „ja“ - naučme ho žiť v tichosti a mieri
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Spomienky, predstavy, názory, zvyky, zlozvyky... to všetko tvorí naše ego - falošnú predstavu o sebe samom. Ego oddeľuje vedomie človeka od ostatného bytia, ktorého je súčasťou.

Existuje ako predstava v mysli, na ktorej tvorbu človek zneužíva svoj rozum a tvorí si tak svoj vlastný svet sám pre seba. Táto predstava egoistického "ja", jediný zdroj ľudského utrpenia, je však falošná! Pýtame sa teda, prečo vlastne človek žije v egu? Lenivosť? Neochota žiť? Pretože ho do života v rozume vychovali rodičia a nič iné nepozná? To, že v egu žije väčšina ľudstva, nikomu nepomôže a nikoho neospravedlňuje. Pozrime sa teda, ako vlastne ego vzniká a funguje.

Myseľ nehľadá iba potravu pre myslenie; hľadá tiež potravu pre svoju totožnosť, hľadá pocit vlastného "ja". Tak sa rodí ego, ktoré sa potom neustále obnovuje. Keď hovoríte alebo premýšľate o sebe, obvykle máte na mysli "ja a moja minulosť". To je vaše "ja", ktoré nie je nikdy spokojné. Preto egoistické "ja" neustále niečo hľadá a premýšľa o budúcnosti, v ktorej hľadá naplnenie.
 
Ak každá vaša myšlienka zamestná celú vašu pozornosť, znamená to, že sa stotožňujete s hlasom vo svojej hlave. Myslenie tým získava vedomie "ja". To je vaše ego, alebo "ja" vyprodukované mysľou. Toto mysľou vytvorené "ja" sa cíti neúplné a neisté (veď vzniklo oddelením od všetkého ostatného), preto sú obavy a strach jeho prevládajúcimi emóciami a motivačnou silou.

Pokiaľ žijete prostredníctvom ega, redukujete prítomný okamih na prostriedok k dosiahnutiu cieľa. Pokiaľ však nežijete pre tento okamih, nikdy nemôžete byť šťastní. Ak budete venovať viac pozornosti vlastnej činnosti než jej budúcim výsledkom, zbavíte sa starých návykov ega. Vaša činnosť sa stane nielen dokonalejšou, ale tiež oveľa radostnejšou.

Egoistické "ja" potrebuje konflikt, pretože v boji proti tomu či onomu posilňuje svoju oddelenú totožnosť a dokazuje, že je tým a tým a nie niečím iným. Kmene, národy alebo náboženstvá nezriedka odvodzujú svoju kolektívnu totožnosť zo skutočnosti, že majú spoločného nepriateľa. Čím by bol "veriaci" bez "neveriaceho"?

Závisť je vedľajším produktom ega, ktoré sa cíti ochudobnené, kedykoľvek sa stane niekomu niečo dobré, niekto má niečoho viac alebo je jednoducho schopnejší. Totožnosť ega závisí na porovnávaní. Máte pri jednaní s ľuďmi určitý pocit nadradenosti alebo menejcennosti? Ak áno, potom máte ego, ktoré žije prostredníctvom neustáleho porovnávania. Ego chce viac čohokoľvek a chytá sa všetkého. Keď všetko ostatné zlyhá, môže posilniť svoju predstavu o svojom "ja" napríklad tým, že sa začne považovať za viac postihnutého alebo viac chorého než ostatní. Z čoho odvodzujete totožnosť svojho ja?

Pocit viny je ďalší spôsob, ako si ego vytvára svoju totožnosť. Egu je úplne ľahostajné, či je jeho totožnosť pozitívna alebo negatívna. I keď dosiahnete ciele, ktoré ste si stanovili preto, aby ste v sebe posilnili pocit vlastnej dôležitosti, nebudete spokojní.

Utrpenie vzniká, kedykoľvek označíte nejakú situáciu ako zlú a nežiadúcu. Ste nahnevaní a vaša zlosť situáciu zosobňuje a posilňuje vaše reaktívne, egoistické "ja". Neustále hodnotenie situácie je návyk, ktorý sa dá prekonať. Začnite prijímať to, čo je, bez toho, aby ste to posudzovali. "Nesúďte, aby ste neboli súdení." Prekročte hranice dobra a zla tým, že prestanete považovať veci za dobré alebo zlé.

Keď sa toho návyku zbavíte, začne vami prúdiť sila vesmíru. Prestanete brániť jej priechodu svojím nesúhlasom s tým "čo je" a získate ohromnú vnútornú silu. Ak budete pristupovať k životu pozitívne a prijmete to, "čo je" (to, čo nie je, sa vlastne prijať ani nedá), sila života takmer okamžite zmení na dobré tie skutočnosti, ktoré by ste kedysi považovali za zlé.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Odborárom sa nepáči predovšetkým návrh manažmentu podniku na štvorpercentné zníženie platov a krátenie pracovných zmien.
pred 4 rokmi
Arilyn celé roky pomáha druhým zbaviť sa svojich emočných problémov, no teraz aj jej nečakane dochádza dych.
pred 15 rokmi
Pri vyslovení mena Hyundai vás zaisto napadne ktorýkoľvek iný model len nie Matrix. Škaredé káčatko v portfóliu kórejskej automobilky si zatiaľ nenašlo svoje miesto na našom trhu, hoci z objektívneho pohľadu je veľmi atraktívnou alternatívou rodinnéh
pred 7 rokmi
Snežienky je možné legálne zbierať v oblastiach s prvým a druhým stupňom ochrany.
pred 7 rokmi
Preview pred Veľkou cenou Austrálie, úvodnými pretekmi novej sezóny seriálu majstrovstiev sveta formuly 1.
pred 10 rokmi
Slová Intro a Outro majú v muzikantskej reči svoj pevný význam.
pred 6 rokmi
Richard Müller a skupina Fragile pokračujú s úspešným projektom HLASY! Najväčší hudobný projekt v česko-slovenskej histórii si naplno vychutná 14 miest Slovenska a český Prostějov.
pred 10 rokmi
Slovensko sa zapojí do celosvetového boja proti terorizmu

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT