Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Muzikoterapia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.06.2010

Dnešná doba pozná rôzne druhy terapií, ktoré nám pomáhajú prekonávať každodenný stres a únavu, napríklad aromaterapia či dokonca vínoterapia.
Muzikoterapia
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Dnešná doba pozná rôzne druhy terapií, ktoré nám pomáhajú prekonávať každodenný stres a únavu, napríklad aromaterapia či dokonca vínoterapia. Ale nemenej príjemnou je aj muzikoterapia.

Už z názvu vyplýva, že ide o hudbu. Pozitívne účinky hudby na človeka sú známe už odpradávna. Pomáha nielen liečiť a uzdravovať, ale aktivizuje aj životnú energiu, blahodarne pôsobí na emocionálny svet človeka, uľahčuje rozhodovanie, bystrí pamäť i fantáziu, podporuje intuíciu a kreativitu – jednoducho vplýva na kvalitu života.

Pôsobením hudby na ľudský organizmus sa zaoberali filozofi už v starovekej Číne, Judei, Egypte či Grécku. Aristoteles sa zaoberal hudobnou katarziou, čiže uvoľnením psychickej záťaže. V Egypte už tritisíc rokov pred našim letopočtom vozili chorých na loďkách po Níle, pričom im hrali upokojujúcu hudbu na jednoduchých nástrojoch. V Starom zákone sa dozvedáme o kráľovi Dávidovi, ktorý spevom a hrou na harfu vyliečil kráľa Saula z trudomyseľných stavov. V starej Judei používali hudbu na liečbu amokov, ale aj pri záchvatoch epilepsie.

Spev a spory
Dnešná muzikoterapia je špeciálna psychoterapeutická metóda, pri ktorej hudba môže významným spôsobom urýchliť celkový terapeutický proces. Medzi aktívne spôsoby patrí spievanie – hlasivky sú totiž dokonalým liečebným prostriedkom, veľmi účinne pôsobia pri liečbe rečových porúch. Pri speve sa prehlbuje dýchanie, zlepšuje sa okysličenie krvi, osviežujú sa pľúca. Plný a hlasný spev rozochveje všetky dutiny v tele a človeka vnútorne masíruje. V rodine, kde sa spieva, býva menej sporov.

Aj aktívna hra na hudobných nástrojoch sa využíva na rozvoj jemnej motoriky u pacientov, ktorí majú problémy so sebaovládaním, s pohybovými poruchami a je vhodná pre osoby s problémovým správaním. Do tejto skupiny patrí aj rytmický pohyb, ktorý zlepšuje pohyblivosť kĺbov, koordináciu pohybov, rovnováhu, správne držanie tela a pomáha aj pri relaxácii svalov. Pozitívne pôsobí aj na zvyšovanie motivácie a dodáva radosť z výkonu.

Hluky a šumy
Najširšie využitie muzikoterapie má pasívny spôsob – počúvanie hudby. Tóny v určitej melódii stimulujú vegetatívne prejavy organizmu. Svaly a nervy sa počas hudby koncentrujú a v krátkych pauzách v skladbe relaxujú. Hudbou vchádza do tela energia, ktorá ovplyvňuje celý nervový systém. Keďže rytmus hudby je blízky rytmu srdca a srdcovému tepu, pri relaxačnej hudbe dochádza k poklesu tlaku v cievach a k upokojeniu.

Pomalá, monotónne sa opakujúca hudba a dlhé tóny spomaľujú tep srdca a frekvenciu dychu a tie reagujú na zvukové podnety. Upokojujúce melódie liečia aj vysoký krvný tlak, napätie, kŕče, nespavosť, srdcové ochorenia, bolesti hlavy. Ich pozitívne účinky oceňujú aj tehotné ženy, neurotici, astmatici či ľudia so žalúdočnými ťažkosťami.

Nie všetky zvuky sú pre človeka prínosom. Zvuky s nepravidelným kmitočtom sa nazývajú hluky, s pravidelným kmitočtom tóny. Hluky a šumy pôsobia na človeka negatívne, čím vzniká záťaž, stres a napätie.

Ľudské uši dokážu rozoznať viac ako tisíc rozdielnych tónov od 6 do 20 tisíc Herzov. Počujeme nielen ušami, ale aj dlhými svalmi, kosťami a vibruje nám aj voda v bunkách tela. Nesmieme zabúdať na dôležitú vec, a to je náš sluch. Príliš hlasná hudba, najmä ak je púšťaná do slúchadiel, nám môže sluch nenávratne poškodiť. Okrem toho, tichá a tlmená hudba nám dajú pocit hlbšie sa ponoriť do melódií.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Knižná novinka London Road sa číta sama – je napísaná sviežo, nechýba romantika, humor, trošku erotiky, ale predovšetkým je to príbeh, ktorý vás vtiahne.
pred 8 rokmi
Minister vnútra ocenil dobrovoľných hasičov, ktorí pomáhali na Morave.
pred 9 rokmi
Konceptná štúdia kompaktného SUV XIV-1 predstavuje najnovší vývoj v oblasti technológií a prístup k modernému dizajnu juhokórejskej automobilky.
pred 6 rokmi
Kapacitne najväčším festivalovým kinom však bude rovnako ako minulý rok Posádkový klub (ODA - Dom armády) v Trenčíne.
pred 8 rokmi
Šporcl prezentuje nový, u neho doteraz nepoznaný štýl. Nechajte sa uniesť nádhernou muzikou. To všetko vám zabezpečí prvý „popový“ album najoriginálnejšieho huslistu 21. storočia.
pred 5 rokmi
Dotlač rozkladacieho leporela "Na babičkinom Dvore, Klára Višková"
pred 8 rokmi
Zatiaľ nepopísaný druh sa od iných skokanov žijúcich na území štátu New York navonok nijak nelíši, vydáva však odlišné zvuky.
pred 8 rokmi
Budem tvojimi očami je ďalšia kniha z mimoriadne populárnej edície Príbehy z kabelky.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT