Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Moderné závislosti

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 18.09.2012

Je prekvapujúce ako sa postupom času u ľudí vyvíjajú rôzne závislosti a viaceré z nich vznikajú povedľa postupného vyvíjania sa technológií.
Moderné závislosti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V dnešnom svete si veľa ľudí nevie predstaviť život bez počítačov, mobilných telefónov alebo iných vecí tohto storočia. Ale je rozdiel medzi bežným používaním rôznych technológií, či nových postupov a stať sa od nich závislý. Je prekvapujúce ako sa postupom času u ľudí vyvíjajú rôzne závislosti a viaceré z nich vznikajú povedľa postupného vyvíjania sa technológií. Tento článok sa bude zaoberať aspoň niektorými, zaujímavými závislosťami dnešnej doby.

Závislosť od opálenia

solárium
Dlhodobé opaľovanie môže viesť k rakovine kože.
zdroj: SXC/free

Je to syndróm, pri ktorom je dotyčný závislým od opaľovania na slnku alebo v soláriu. V roku 2005 skupina dermatológov zverejnila štúdie, ktoré preukázali, že časté opaľovanie môže u niektorých jedincov viesť k strate kontroly nad opaľovaním a typickým psychickým prejavom závislosti ako u fajčiarov alebo alkoholikov. Termínom často používaným v tejto súvislosti je tanorexia, ktorá popisuje stav, kedy sa človek nadmerným opaľovaním alebo používaním prípravkov na opaľovanie snaží dosiahnuť čo najtmavší odtieň pleti, pretože sám sa vníma ako príliš bledý. Táto závislosť je považovaná za nebezpečnú, pretože dlhodobé opaľovanie môže viesť napr. k takým problémom ako rakovina kože.

Závislosť od nosného spreja

nosový sprej
Aj keď špecialisti tvrdia, že na látkach v nosnom spreji závislý byť nemôžete, psychológovia tvrdia niečo iné.
zdroj: Internet

Keď má človek upchatý nos, použije obvykle nosný sprej na uvoľnenie dýchacích ciest. Pri opakovanom upchaní použije sprej opäť. Je odporučené, aby sa sprej používal len ojedinele a krátkodobo, ale nie všetci toto odporučenie rešpektujú. Aj keď špecialisti tvrdia, že na látkach v nosnom spreji závislý byť nemôžete, psychológovia tvrdia niečo iné. Táto činnosť sa stáva tzv. kompulzívnou /opakovanou/ činnosťou. A ruku na srdce - zvykov a automatických konaní sa človek zbavuje len ťažko.

Závislosť od počúvania hudby

počúvanie hudby
Používanie slúchadiel a hlasnej hudby každý deň po dobu piatich rokov by mohlo spôsobiť trvalé a nezvratné problémy so sluchom.
zdroj: SXC/free

Niektorí ľudia počúvajú hudbu cez prehrávače stále, či pozerajú televíziu, pracujú, komunikujú. Takýto človek nemôže sústrediť svoju pozornosť a je čiastočne izolovaný od okolitého sveta. Okrem iného si neúmyselne poškodzujú sluch tým, že počúvajú prostredníctvom slúchadiel pri vysokej hlasitosti každý deň. Nedávne štúdie vedcov prišli k záveru, že používanie slúchadiel a hlasnej hudby každý deň po dobu piatich rokov by mohlo spôsobiť trvalé a nezvratné problémy so sluchom.

Závislosť od nakupovania

nakupovanie
Shopaholizmus často začína už v ranom veku.
zdroj: SXC/free

Oniománia (z gréckych onios = "predaj," mánia = šialenstvo) je lekársky termín pre nutkavú túžbu nakupovať. Závislý človek sa dostane do začarovaného kruhu, ktorý sa skladá z negatívnych emócií, ako je hnev a stres, čo vedie k nákupu hocičoho. Potom si uvedomí, že tým, že nevie odolať, zlyhal. Tak sa spúšťajú opäť negatívne emócie ako sebaobviňovanie, stres atď., čo vedie k ďalšiemu nákupu. Shopaholizmus často začína už v ranom veku. Deti, ktoré sú zanedbávané a rodičia im vynahrádzajú svoju pozornosť nákupom hračiek, majú sklony aj v neskoršom veku k nakupovaniu. Shopaholici nie sú schopní vyrovnať sa s každodennými problémami, tak ich potláčajú nákupom niečoho.

Závislosť od mobilného telefónu, počítača alebo internetu

internetová závislosť
Závislosť od mobilného telefónu, počítača alebo internetu sa stáva fenoménom spojeným hlavne s mladými ľuďmi.
zdroj: SXC/free

Psychiatri hovoria, že závislosť od mobilného telefónu je obsedantno-kompulzívna porucha, ktorá vyzerá, že sa stane jednou z najväčších nedrogových závislostí 21. storočia. Niektorí ľudia trpia závislosťou od chatu alebo od sociálnych sietí. Na úkor reálnych vzťahov s rodinou a priateľmi závislý venuje čas vzťahom na sieti. Iní majú sklony k hraniu online hier, online hazardných hier, k nakupovaniu cez internet.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Výnimočný koncert má za sebou spevák Martin Harich.
pred 7 rokmi
Výstava The Human Body Exhibition predstavuje podľa katolíckej cirkvi hrubé zneváženie, hanobenie mŕtvych ľudských tiel
pred 4 rokmi
Naučte sa ich prekonávať. Objavte metódy ako zvládať ťažké situácie a dostať sa do pohody.
pred 7 rokmi
Novela má umožniť, aby aj najsilnejšia parlamentná strana mohla požiadať o doplnenie programu prebiehajúcej schôdze.
pred 7 rokmi
Ivan Tásler ponúka svojim poslucháčom najúprimnejšiu (a jednoznačne najzamilovanejšiu) spoveď vo svojej kariére.
pred 8 rokmi
Talianska manufaktúra na exkluzívne automobily, ktorú založil Argentínčan Horacio Pagani...
pred 7 rokmi
Príbeh o láske, ktorá vzplanula vo výbušnom čase vojny a o dramatických zmenách krajiny a ľudí, ktorí sú uväznení medzi nebom a zemou.
pred 4 rokmi
Už uplynulo pätnásť rokov, odkedy sa na trhu objavil výber s prostým názvom 1, ktorý mapoval tie najväčšie úspechy legendárnych The Beatles.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT