Migréna niekoho trápi občas a iní s ňou bojujú pravidelne. Záleží od jej intenzity, ale skutočná migréna dokáže človeka vyradiť z činnosti aj na pár dní.
Zdroj obrázku: SXC/free
Bolesť hlavy pozná určite každý z nás. Niekoho trápi občas a iní s ňou bojujú pravidelne. Záleží od jej intenzity, ale skutočná migréna dokáže človeka vyradiť z činnosti aj na pár dní. Nech sa jej snažíte akokoľvek zbaviť – nejde to. Bolesťami hlavy trpia najčastejšie ženy a spúšťačom môže byť čokoľvek. Od stresu až cez potraviny, nápoje. Najčastejšie je príčinou migrény červené víno, ktoré majú v obľube hlavne ženy.
Prepadne nás v tej najnevhodnejšej chvíli, je nepríjemná a dráždivá, prichádza v krutých intervaloch a vyradí nás zo života. Môže bolieť v určitej oblasti hlavy, ale aj celá hlava, pulzuje, vystreľuje do očí, uší, brady... Musíme len ležať, nevnímať okolie, pretože aj ten najslabší zvuk bolí. Často je sprevádzaná pocitmi na zvracanie, vracaním.
“Migréna je bolesť hlavy, ktorá príde z ničoho nič.
„
Mnohí ľudia si myslia, že sa s ňou musia naučiť žiť, že sa jej nedá predísť avšak migréne vždy predchádzajú príznaky, ktoré si často neuvedomujeme. Mali by sme sa sústrediť na naše telo a zistiť, čo migrénu spúšťa a urobiť všetko pre to, aby sme záchvatu predišli. Zvyčajne prepukne, keď sme fyzicky preťažené, vystavené stresu, keď naše telo stratilo hormonálnu rovnováhu, vnútornú harmóniu, keď si nedoprajeme oddych, nejeme teplé jedlá, keď máme tráviace problémy a hlavne, keď nič proti tomu nerobíme. Toto všetko znižuje našu energie a zvyšuje náchylnosť k migréne.
Pomôcť v prevencii nám môžu aj bylinky - rimbaba obyčajná, ktorá je osvedčeným prostriedkom na tlmenie bolestí. Rimbaba rozširuje cievy, potláča bolesti hlavy, migrény, ale dobrá je aj na menštruačné bolesti. Ľubovník, šalvia, mäta a medovku a tak isto ginko. Levanduľa, šištice chmeľu, železník lekársky a valeriána lekárska... toto všetko sú bylinky, ktoré môžu pomôcť.
Príčiny migrény nie sú stále prebádané, ale isté je, že sa nám spustí pri zníženej prekrvenosti mozgu. To vyvolá rozšírenie ciev, ktoré privádzajú do mozgu krv. Spúšťacom môže byť najčastejšie alkohol – červené víno, stres, ostré svetlo, pachy a zvuky, zadymený priestor, nedostatok tekutín, zmeny počasia, prejedanie sa, nedostatok stravy, hormonálne zmeny...
Samotný záchvat má viac fáz:
- zmena chuti, únava, citlivosť na svetlo a zápach, zadržanie tekutín, u niekoho to môže byť zvýšená aktivita...
- záblesk pred očami (aura) – neobjavuje sa u každého migrenika, zdvojené videnie, znížená citlivosť, ťažkosti s vyjadrovaním
- stredne silná až silná bolesť hlavy, obvykle jednostranná, pulzujúci charakter bolesti, nútenie na zvracanie, ospalosť, citlivosť na svetlo, zápach, hluk
- zvracanie, hlboký spánok
- obmedzená chuť do jedla, únava – organizmus je unavený zo samotnej migrény
Spúšťačov migrény je mnoho a je len na nás, aby sme poznali svoje telo natoľko, že záchvaty postupne eliminujeme na minimum.