Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ktorý výchovný štýl je najlepší?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 10.07.2013

Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, aký štýl je najlepší, súvisí to s genetikou, školou, vrstovníkmi, traumatickými zážitkami, médiami.
Ktorý výchovný štýl je najlepší?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Väčšina (nie všetci, ale väčšina) rodičov robia to najlepšie, čo sa vo výchove svojich ratolestí dá. Je ľahké povedať, že rodičia sú jedinou príčinou toho, čo sa deje s ich deťmi a aké budú v dospelosti, ale už sa nehovorí tak veľa o tom, aké ťažké je vychovávať deti. Na pultoch kníhkupectiev existuje mnoho príručiek a kníh o výchove detí a aj o tom aký štýl vo výchove zaujať. Je ich toľko, že človek premýšľa nad tým, ktorý z nich je najlepší. Tromi štýlmi vo výchove sa zaoberala aj Diana Baumrind.

Autoritatívny štýl

Títo rodičia sú zvyčajne veľmi nároční, ale aj veľmi necitliví k svojim deťom. Zdôrazňuje sa poslušnosť a trest (či už vo fyzickej forme alebo prostredníctvom hrozieb či iných trestov) sa používa na získanie a dodržiavanie poslušnosti. Podľa Baumrind sú deti, ktoré vyrastajú s týmto prístupom často podráždené a agresívne s nízkou sebaúctou. Avšak tento štýl je veľmi ťažké zmeniť, pretože rodičia, ktorí zastávajú tento prístup tak boli obvykle sami vychovávaní. V duchu: „keď to fungovalo u mňa, bude to fungovať aj na moje dieťa“. Protiargumentom je, že rodičovstvo nemá jednotnú veľkosť pre všetkých. Druhým argumentom je, či rodičia chcú, aby sa ich deti správali a cítili rovnako ako oni v ich veku.

Tolerantný štýl

Títo rodičia majú tendenciu byť srdeční a starostliví, ale nekladú žiadne nároky na svoje deti. To môže viesť k impulzivite a egocentrizmu.

Štýl odmietania - zanedbávania

Títo rodičia nie sú nároční, ale tiež ani príliš citliví voči svojim deťom, často k nim môžu byť až nepriateľskí. Baumrind uvádza, že títo rodičia majú deti s nízkym sebavedomím, ktoré sú často náladové a niekedy aj agresívne.

Autoritatívny štýl môže byť aj iný. Treba skĺbiť racionálne konanie s citlivosťou. Pri existencii jasných pravidiel a noriem stanovených pre deti, ale zároveň s používaním pochvál, s vysvetleniami pre dodržiavanie pravidiel a s podporovaním nezávislosti. Baumrind hovorí, že deti takýchto rodičov sú sebaisté, zodpovedné a orientované na úspech.

Skutočnosťou je, že väčšina rodičov nezapadá úplne hladko do jednej z týchto škatuliek. V závislosti na nespočetnom množstve faktorov môžu byť rodičia v niektorých miestach tolerantní a u ostatných autoritatívni. A výsledky, ktoré Baumrind získala vo svojom výskume sa nie vždy sa premietajú u všetkých detí, pretože nielen rodičia ale aj deti sú rozdielne a pre každé môže platiť niečo iné. Dokonca aj situačne sa štýly môžu meniť.

Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, aký štýl je najlepší, súvisí to s genetikou, školou, vrstovníkmi, traumatickými zážitkami, médiami. Všetko hrá úlohu v tom, ako sa dieťa vyvíja. To je súčasťou výzvy a frustrácie rodičov.

Výskum Diany Baumrind je celkom solídny, ale ľudská skúsenosť nemôže byť jednoducho úhľadne rozdelená do škatuliek, prístupov, či štýlov. Je však dobré vedieť, že existuje týchto prístupov viac a podľa vlastných skúseností, poznania dieťaťa a situácie zvoliť ten optimálny. Nie vždy sa bude dariť a stane sa, že človek urobí chybu, ale netreba to vzdať a ako takmer vo všetkom, pokúšať sa ďalej.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Celovečerný film Rytmus sídliskový sen osobne uviedol hudobník Patrik „Rytmus“ Vrbovský do oficiálnej on-line distribúcie.
pred 7 rokmi
Jednotlivé exponáty vyberali členovia rodiny zosnulej speváčky. Sú medzi nimi napríklad jej róby, fotografie alebo ceny Grammy.
pred 5 rokmi
Povoľovanie tzv. práce v domácom prostredí sa má zmeniť tak, aby sa zabránilo zneužívaniu tohto inštitútu a aby reálne plnil svoju funkciu.
pred 5 rokmi
Román Pod krídlami smrti je záverečnou časťou trilógie Ľavá ruka Boha.
pred 7 rokmi
Fenomenálna speváčka s kubánsko – poľskou krvou Yvonne Sanchez prichystala tretí album, jednoducho a výstižne nazvaný Songs About Love – Live.
pred 7 rokmi
Noví zamestnanci by mali nájsť prácu v centrále spoločnosti v Žiline ako aj v jej pobočke v Bratislave. Azet má záujem o webdeveloperov a webdizajnérov
pred 7 rokmi
Vyšetrovanie však naďalej pokračuje v súvislosti s neskoršími deportáciami z roku 1944.
pred 7 rokmi
Slovenská kriminálna komédia Tigre v meste má svoj oficiálny trailer.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT