Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kto je nám sympatický?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 02.08.2011

Čo myslíte, ktoré faktory vás najviac ovplyvňujú a prečo? Keď si dokážete zodpovedať túto otázku, budete vedieť prečo sa s konkrétnymi ľuďmi dobre cítite aj keď ich nepoznáte dlho.
Kto je nám sympatický?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Pri vnímaní ľudí v okolí si o nich vytvárame určité predstavy, pričom fungujú hlavne prvé dojmy z daného človeka. Ale to, či je nám človek sympatický, alebo nie závisí aj od iných faktorov. Medzi tie, ktoré tieto procesy ovplyvňujú patria napríklad aj tieto, nie sú však jediné:

Fyzická atraktivita

Určite ste spozorovali aj sami, že ľudia, ktorí disponujú krásnym vzhľadom majú niektoré veci ľahšie. Človek je tvor, ktorý má estetické cítenie a potrebuje ho nasýtiť pohľadom na niečo alebo niekoho pekného. Napr. keď ideme do múzea obrazov, zaplatíme si za to, aby sme videli krásne maľby a nepozastavujeme sa nad tým. A tak to v podstate funguje aj pri pekných ľuďoch - odmeňujeme ich svojou pozitívnou pozornosťou, umožňujeme im ľahšie dosahovať ciele a v danej chvíli nám to nepríde zvláštne. Ľudia, ktorí nedisponujú krásnym zovňajškom si musia túto pozornosť získať interpersonálnou aktivitou, ako je dobrá komunikácia, sociálne zručnosti alebo pri pracovných príležitostiach výkonnosť a svedomitosť.

Fyzická blízkosť

Najužšie vzťahy, či už pozitívne alebo negatívne máva človek s ľuďmi, ktorí žijú v jeho blízkosti, pretože v blízkom priestore dochádza k najpravdepodobnejším kontaktom. Vplyv má aj opakovaný výskyt podnetov, po ktorom sa začínajú rozvíjať reakcie pozitívneho alebo negatívneho typu. Práve preto mali ľudia v minulosti a hlavne na dedinách úzke vzťahy so susedmi, požičiavali si rôzne potraviny, pomáhali si, alebo boli nepriateľmi na život a na smrť. V tejto uponáhľanej a panelákovej dobe s veľkými mestami to už tak nie je, pretože človek si rozširuje blízky priestor rôznymi inými prostriedkami ako sú telefóny a hlavne internet.

Podobnosť

Častejšie nás priťahujú ľudia, o ktorých si myslíme, že sa nám podobajú. Vytvárame s nimi častejšie priateľské vzťahy hlavne preto, že sa nám približujú podobnými postojmi a ideálmi ako máme my. Máme dojem, že sú nám tým bližší a kvôli podobnosti sú tu samozrejme prítomné aj námety na spoločnú komunikáciu, ktorá utužuje vzťahy.
 

Doplňovanie

Pri výbere partnera je naše rozhodnutie závislé niekedy na základe podobnosti, ale stáva sa aj to, že vyberáme podľa toho, či nás dokáže partner dopĺňať. Ak je silný v oblasti, v ktorej máme nedostatky, môže nám to imponovať. Spoločne potom dokážu mať rôzne pohľady na rôzne situácie a obohacovať tým vzťah.

Náklonnosť

Človek preferuje ľudí, ktorí ho majú radi, alebo o ktorých si myslí, že ho majú radi. V spoločnosti je to vidieť na uprednostňovaní ľudí, ktorí dokážu iným lichotiť a vzbudzovať tým pocit dôležitosti. Niektorí ľudia si okolo seba stavajú tento typ ľudí, aj keď tušia, že nie vždy sú lichôtky úprimné. Mechanizmus silnej náklonnosti je však silnejší pri ľuďoch, ktorí nám spočiatku naklonení nie sú, ale postupne si ich náklonnosť dokážeme získať.

Vnímanie chýb

hádka
Všetci by sme si mali uvedomiť, že človek nie je neomylný.

Ľudia, ktorí dokážu urobiť chybu, sú nám sympatickejší, pretože sa nám tým viac približujú. Človek nie je neomylný. Tento proces funguje hlavne u ľudí, ktorí majú nižšie sebavedomie a ktorých neomylnosť iných frustruje a posilňuje v nich pocity menejcennosti.

Čo myslíte, ktoré faktory vás najviac ovplyvňujú a prečo? Keď si dokážete zodpovedať túto otázku, budete vedieť prečo sa s konkrétnymi ľuďmi dobre cítite aj keď ich nepoznáte dlho. Samozrejme vo vnímaní ľudí má vplyv aj sila predsudkov, ale o tých niečo nabudúce...
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
fantazia
pred 5 rokmi
Čo myslíte, ktoré faktory vás najviac ovplyvňujú a prečo? Keď si dokážete zodpovedať túto otázku, budete vedieť prečo sa s konkrétnymi ľuďmi dobre cítite aj keď ich nepoznáte dlho. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/kto-je-nam-sympaticky/

OMna ludia mali preto radi zesa podobam na jedneho herca no mislim si zeto nebolo odnich pekne to nebolo prave priatelstvo premna mali mamat radi takeho aki som vskutocnosty a nie preto zesa podobam na jedneho herca ovsem ten herec na ktoreho hovorili ludia ze sa podobam je jonathan branis tak tosom musel neustale pocuvad od ludi vsade gdesom bol aj otich ktorima poznaju

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Možno keby si sa naučil pravopis a diakritiku, mali by ťa ľudia ešte radšej ;)
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred rokmi
Bíle Vánoce Lucie Bílej II.
pred 4 rokmi
V stredu 8. apríla 2009 prepadla malá skupina somálskych pirátov vo veku 17 až 19 rokov americkú nákladnú loď Maersk Alabama.
pred 7 rokmi
Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž v novele zákona o službách zamestnanosti navrhuje zrušiť pre nezamestnaných možnosť mať príjem z dohody do 143,4 eura mesačne.
pred 5 rokmi
Kardiochirurg Viliam Fischer hovorí, že ako v medicíne, tak aj v politike by mali existovať postupy vo funkciách.
pred 7 rokmi
Autosalón v Pekingu (23.04. - 02.05.2012) si francúzska automobilka Citroën vybrala za miesto oficiálnej prezentácie štúdie Numéro 9.
pred 5 rokmi
Nové výkonové parametre sľubujú zrýchlenie z nuly na 100 km/h za menej ako 4,0 sekundy, presne na za 3,3 sekundy.
pred 6 rokmi
Nemenovaný muž lekárom povedal, že si desaťcentimetrovú vidličku strčil do močovej trubice v snahe dosiahnuť sexuálne uspokojenie.
pred 11 rokmi
A máme to tu po tretí raz.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT