Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Krv – darovaním tejto vzácnej tekutiny nezachránime život iných ale aj svoj...

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 07.04.2010

Krv nemôžu darovať napríklad závislí od drog a alkoholu, promiskuitní ľudia, homosexuáli, tí, čo sex poskytujú za peniaze, ani tí, čo sex s takýmto človekom...
Krv – darovaním tejto vzácnej tekutiny nezachránime život iných ale aj svoj...
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Krv nemôžu darovať napríklad závislí od drog a alkoholu, promiskuitní ľudia, homosexuáli, tí, čo sex poskytujú za peniaze, ani tí, čo sex s takýmto človekom mali, bývalí väzni, ktorých pustili v poslednom roku, ani tí, ktorí si dali robiť tetovanie, akupunktúru, prepichovanie uší a podobné výkony v iných ako odborných zariadeniach.

Darovať krv môže každý človek dlhodobo žijúci na Slovensku, pokiaľ neužíval vnútrožilové drogy (i v minulosti, liečba toxikománie a alkoholizmus), nemal pohlavný styk medzi mužmi, za peniaze alebo za drogy (prostitúcia) a s prostitútkou v poslednom roku, nestriedal náhodných sexuálnych partnerov, hlavne v zahraničí, nemal pobyt v nápravnom zariadení v poslednom roku a nemal tetovanie, akupunktúru, prepichovanie uší a podobné výkony, pokiaľ neboli urobené v odborných zariadeniach.

Darovať krv môžu ľudia vo veku 18 až 65 rokov, pre prvý odber sa neodporúča vek nad 60 rokov. Krv nemôže darovať človek, ktorý prekonal, alebo ešte stále má závažné ochorenie. Musí súhlasiť s odberom, vyšetreniami aj vedením údajov v registri darcov. Darca nesmie byť HIV pozitívny ani prekonať žltačku alebo pohlavnú chorobu za posledný rok a ani mať genetickú predispozíciu na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu.

Darovať krv nesmú ani tí, ktorí mali úzky kontakt s chorým na žltačku alebo AIDS v poslednom roku, ani tí, ktorých v poslednom mesiaci očkovali proti žltačke typu B. Darca nemohol byť v minulosti liečený ľudským rastovým hormónom alebo inými látkami z ľudskej hypofýzy ani nesmel prekonať niektorú z chorôb prenášaných krvou vrátane chronických zápalových chorôb prenášaných zo zvierat v nedávnej dobe ako sú brucelóza či toxoplazmóza. Darcu nesmeli opakovane liečiť krvnými derivátmi alebo mu podať transfúziu v zahraničí. Darca nesmie byť ani po transplantácii orgánov alebo tkanív.

Na odber netreba ísť nalačno
Už dávno neplatí, že darca krvi má prísť na odber nalačno, hladný. Darca musí prispôsobiť stravovanie odberu krvi. Musí si uvedomiť si, že len zdravá a kvalitná krv je zároveň pre príjemcu bezpečná. Pred odberom krvi sa nesmú jesť tučné jedlá, naopak malo by sa jesť sladké pečivo, rožky, celozrnné potraviny, med, džem a ovocie ako banány, hrušky či jablká. Tiež treba deň pred odberom vypiť aspoň dva litre tekutín a ráno pol litra čaju. Pitie alkoholu a fajčenie dvanásť hodín pred odberom zhoršuje kvalitu krvi.

Pri darovaní krvi sa darcovi urobí kompletné laboratórne vyšetrenie, kompletný krvný obraz. Vyšetrenie je pritom rozsiahlejšie a podrobnejšie ako pri bežnej preventívnej prehliadke, zameriava sa aj na zachytenie krvou prenosných infekcií. Častokrát sa pri takomto vyšetrení odhalia ochorenia, o ktorých potenciálny darca ani nevie.

Darovanie krvi je výhodné aj pre darcu
Darovanie krvi je tréningom organizmu na mimoriadne situácie spojené s veľkou stratou krvi. Je dokázané, že väčšie straty krvi, napríklad pri úrazoch, znášajú pravidelní darcovia krvi oveľa lepšie. Darovanie krvi prispieva aj k regenerácii organizmu.

Náhly úbytok krvi pri darovaní vyprovokuje organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek. Darovanie krvi má teda stimulujúci účinok na organizmus. Pravidelní darcovia krvi sa spravidla cítia lepšie a hovoria tiež o celkovom omladnutí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Výber siedmich najkrajších miest na Zemi.
pred 7 rokmi
Black And White America je mierne povedané komerčný obraz Lennyho Kravitza, ktorý predstavuje dve svoje strany – temnú (black) - rockersku, i tú svetlejšiu (white) – komerčnejšiu.
pred 6 rokmi
Plánuje na to využiť blížiaci sa koncert pri príležitosti osláv 60. výročia vládnutia kráľovnej Alžbety II.
pred 6 rokmi
Režisér Zdeněk Troška nakrúca novú komédiu z dedinského prostredia: BABOVŘESKY… aneb z dopisu venovské drbny
pred 6 rokmi
Svetoví experti v cestovnom ruchu rozhodovali o najlepších turistických destináciách na trávenie vianočných sviatkov v desiatich kategóriách.
pred 7 rokmi
Videoklip Tonyho Bennetta Body and Soul, ktorý natočili spolu s Amy Winehouse mal celosvetovú premiéru 14. septembra, pri príležitosti speváčkiných nedožitých 28. narodenín.
pred 6 rokmi
Možnosť, že sa eurozóna rozpadne, je podľa premiéra Roberta Fica rovnocenná k možnosti jej zotrvania.
pred 7 rokmi
Dedičstvo je tajomne nádherný príbeh o láske, nenávisti, empatii a démonoch v nás.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT