Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Koktail party efekt - selektívny sluch

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 14.08.2013

Pre psychológov koktail party efekt je naša pôsobivá a nedocenená schopnosť naladiť svoju pozornosť len na jeden hlas z mnohých.
Koktail party efekt - selektívny sluch
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Predstavte si, že ste na večierku alebo na večeri s určeným zasadacím poriadkom a komunikácia s vašim spoločníkom je nudná, pričom vás oveľa viac zaujíma téma rozhovoru, ktorý ste započuli vedľa. Pre psychológov "koktail party efekt“ je naša pôsobivá a nedocenená schopnosť naladiť svoju pozornosť len na jeden hlas z mnohých. Práve táto schopnosť umožňuje putovanie pozornosti nášho sluchu po miestnosti.

Pravdepodobne len ľudia, ktorí opakovane a často využívajú tajné počúvanie iných, tak aby si to ich spoločník nevšimol, sú si vedomí tejto svojej schopnosti.

Naša schopnosť oddeliť jednu správu od druhej je krásne preukázaná v klasickej štúdii vykonanej Edwardom Colinom Cherry v 50. rokoch 20. storočia pri výskume selektívnej pozornosti, za použitia jednoduchej metódy. Prehrával ľuďom dve rôzne správy súčasne, ale za rôznych podmienok. Pritom zisťoval, do akej miery dokážu filtrovať to, čo počujú. V prvej sade experimentov prehrával dve rôzne správy vyjadrené rovnakou osobou cez obe uši slúchadlami a požiadal účastníkov, aby "tieňovali" jednu z týchto dvoch správ. Pri vykonávaní tejto úlohy sa museli účastníci veľmi sústrediť a zatvoriť oči.

Z dvoch správ prezentovaných spoločne, pričom sa zdá akoby tá istá osoba stála pred vami a hovorila dve úplne odlišné veci súčasne, sa zdá byť ťažké rozlíšiť jednotlivé obsahy, stále je to však možné. Preto Cherry pokračoval ďalej s tým, že obe správy sa skladali výhradne z nezmyselných fráz. Vtedy sa ukázalo, že niektorí účastníci výskumu neboli schopní oddeliť jednu správu od druhej.

Prekvapením bolo, keď výskumník prešiel k druhej sade experimentov. Opäť boli obe správy vyjadrené rovnakým reproduktorom. Zrazu zistil, že pre účastníkov bola úloha neuveriteľne ľahká. V skutočnosti mnohí z nich boli prekvapení, ako ľahko a presne sa mohli naladiť na niektoré zo správ, a dokonca presunúť svoju pozornosť tam a späť medzi oboma. Už nepotrebovali zavrieť oči a urputne sa sústrediť. Bolo to oveľa jednoduchšie.

Na večierku sú ľudia všade okolo nás a ich rozhovory prichádzajú z rôznych smerov. Zdá sa, že sme schopní odfiltrovať pre nás nepodstatné správy a sústrediť sa len na to, čo nás zaujíma.

Ale aj táto schopnosť má svoje nevýhody a úskalia. Aj keď sa dokážeme dobre naladiť na jeden rozhovor z mnohých v plnej miestnosti, zdá sa, že pritom absorbujeme len veľmi málo informácií z ostatných rozhovorov. Tu prichádzajú situácie, kedy sa môžeme cítiť trápne. Napríklad, keď si prestaneme uvedomovať, čo nám partner hovorí a dá nám otázku, na ktorú v danej chvíli nevieme reagovať.

Cherry vo svojom experimente zistil tieto fakty:

• účastníci nedokázali identifikovať jedinú vetu z prejavu v druhom uchu
• neboli si istí jazykom druhej správy
• nevšimli si , kedy prešiel jazyk z angličtiny do nemčiny

Väčšinou si ani nevšimli, kedy správa plynula v druhom uchu pospiatky (hoci niektorí tvrdili, že obsah znel trochu divne). Za všetkých podmienok sa zistili len dva aspekty, ktoré účastníci mohli spoľahlivo identifikovať v druhej správe. Prvým aspektom bol tón reči a druhým bola zmena mužského hlasu na ženský.

Ak máte záujem počúvať niekoho iného ako spoločníka, je pravdepodobné, že nebudete vnímať ani slovo z toho, čo hovoril priamo k vám. Jedna štúdia zistila, že dve tretiny ľudí si ani nevšimne, keď ich vlastné meno vkĺzne do komunikácie, jednu tretinu to však spoľahlivo zburcuje, aby sa opäť sústredili na svojho partnera.

Zdroj: http://www.spring.org.ukĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pri odchode z úradu ho ľudia hodnotia horšie ako jeho predchodcu Václava Havla.
pred 9 rokmi
Sestra zosnulého hudobníka Freddieho Mercuryho Kashmira Cooke pricestuje do Prahy, kde sa 19. novembra v klube Mlejn zúčastní na podujatí Vzpomínka na Queen.
pred 7 rokmi
Nový album Lady Gaga pomenovaný “ARTPOP“ je konečne tu! Jeden z najočakávanejších albumov tejto jesene vychádza 8. novembra pod hlavičkou Universal Music.
pred 7 rokmi
Kontrola ručných granátov z nováckeho muničného skladu, ktorú nariadili po minuloročnej tragickej udalosti, odhalila ďalší chybný granát.
pred 7 rokmi
V tomto ročníku súťaže sa Raid Adventure Team postaví na štart v spolupráci s ďalšou slovenskou posádkou tímu Knapek Motorsport.
pred 9 rokmi
Najexkluzívnejší Touareg...
pred 9 rokmi
Súd v nemeckom Düsseldorfe pre patentový spor medzi Apple a Samsungom zakázal predaj tabletu Galaxy Tab 7.7, v auguste rovnako zakázal predaj tabletu Galaxy Tab 10.1.
pred 7 rokmi
Pieseň You Make Me Feel So Young je údajne jednou z najradostnejších, akú kedy nahral.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT