Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Je práca z domu naozaj taká jednoduchá?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 01.10.2012

Pracovať, keď má človek chuť, spôsobom, aký sa mu páči a bez toho, aby mu do toho niekto hovoril alebo kontroloval počas práce. Ale nie je všetko také ružové.
Je práca z domu naozaj taká jednoduchá?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Väčšina ľudí, ktorí začnú pracovať z domu, sú plní entuziazmu a ideálov, majú pocit, že sloboda, akú im práca z domu dáva, je bez obmedzení. Rozhodli sa pracovať z domu, tak by konečne mohli byť sa mi sebe pánom, no nie? Pracovať, keď má človek chuť, spôsobom, aký sa mu páči a bez toho, aby mu do toho niekto hovoril, kritizoval ho alebo kontroloval počas práce.

Ale nie je všetko také ružové.

Obvykle po troch týždňoch si začínajú pracujúci uvedomovať, že ich produktivita nie je taká, ako by si priali. A ako čas ubieha stále viac a viac, začínajú pociťovať stres z hromadených a nedokončených úloh. Aj rodina je určitým brzdiacim mechanizmom pri práci z domu, každý deň sa objaví niečo, čo rozptyľuje a znemožňuje koncentrovať sa na úlohy. V takomto prípade treba prehodnotiť pracovné postupy a metódy a aplikovať rozhodnutia, ktoré by mohli pomôcť.

Domáce pracovné prostredie

V prvom rade sa treba pozrieť na prostredie, v ktorom sa pracuje. Pri porovnaní prostredia v kancelárií a doma sa ukáže zopár rozdielov, čo je samozrejmé. Ale hlavne doma je človek sám sebe pánom, nikto ho nekontroluje, je zodpovedný sám za seba aj za svoje výsledky. A pretože doma je na to pracujúci sám, nemá žiadnych kolegov, ktorých by mohol požiadať o pomoc, alebo kde by mohol nadriadený delegovať úlohy. Dôležité je tiež uvedomenie si, že štruktúra práce doma je len na pracovníkovi, sám si riadi všetko. Takže okrem rozdielov v prostredí sa ukazuje aj rozdiel v produktivite. A jej dosiahnutie môže byť ťažké, pretože chýbajú niektoré kľúčové zdroje. Je dôležité si prácu štrukturovať, aby nakoniec predmetom práce neboli menej dôležité úlohy na úkor tých podstatných. Takže najdôležitejšie zo všetkého je vyhradiť si miesto na prácu a jej štruktúru. Dôležité sú v tomto prípade hranice a systém. Treba si na prácu vyhradiť miesto, ktoré sa bude používať len alebo hlavne na tento účel. Niektorí ľudia majú doma dostatok priestoru, aby mohli mať svoju vlastnú miestnosť, ale ak to tak nejde, je možné si na tento účel niečo prenajať. V poslednej dobe je v niektorých zahraničných štátoch trendom pracovať aj v kaviarni alebo vonku v prírode - samozrejme za určitých okolností.

Spojenie s okolitým svetom

A ďalšími dôležitým vecami, ktoré je treba zvážiť, je spojenie s okolitým svetom, ak je to potrebné, napr. mail, internet, atď., ďalej zvolenie si optimálnej pracovnej doby, vytvorenie hraníc pre rodinu, ktorá ich bude musieť rešpektovať a plánovanie úloh počas dňa alebo týždňa. Pracovná doba môže byť stanovená pevne alebo flexibilne, ale mala by odrážať podávanie najlepšieho pracovného výkonu, ale aj iné záležitosti, ako napr. voľný čas pre rodinu a priateľov. Samozrejme, čo sa týka rodiny, je dobre sa s nimi o tom porozprávať a dohodnúť sa na pravidlách. Nikto z rodiny by nemal mať problémy rešpektovať stanovenú pracovnú dobu, pretože produktivita prináša príjem do domácnosti. Aby sa však predišlo nedorozumeniam, pretože rodina nemusí mať prehľad o tom, ktoré úlohy sú dôležité, môže sa na tento účel zaviesť kalendár, do ktorých si pracujúci bude zaznamenávať termíny dôležitých úloh a podľa toho sa budú prispôsobovať aj jeho iné aktivity. Pri plánovaní denných alebo týždenných úloh je dôležité zvážiť svoje schopnosti, prispôsobiť sa okolnostiam, ktoré by mohli rozptyľovať /napr. rodinné stretnutia/ a sledovať hlavné ciele.

Samozrejme, že plánovanie a stanovenie štruktúry pri práci doma zaberie čas a nie je jednoduché, ale niektorým ľuďom to za možnosť slobody a flexibility stojí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


ubytovanie s výhodnou polohou
Filtre na vodu, úprava vody a doplnky zdravej v...

1.00 € /mesiac
Na prenájom výrobný priestor, rozloha 1 200 m2
595 000.00 €
Na predaj kancelársky priestor, rozloha 440 m2
8.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 178.2...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Najlepším gymnáziom je gymnázium v Košiciach na Poštovej 8 a medzi strednými odbornými školami dominuje Obchodná akadémia na Kukučínovej 2 v Trnave.
pred 8 rokmi
Katalánsko je hrdá provincia na juhu Španielska kde si deti v škole spievajú: „Na Horehroní!“
pred 4 rokmi
Oceňovaný slovenský inštrumentalista považuje Satrianiho za majstra, ktorý povýšil gitarové hranie z doprovodného na sólistické.
pred 8 rokmi
Dueto Mám ťa málo sa nachádza na debutovom albume 16-ročnej speváčky Don´t Look Back (2012), ktorý vychádza práve dnes.
pred 7 rokmi
V poradí 21. ročník najväčšej divadelnej prehliadky na Slovensku ponúkne v Nitre od 21. do 26. septembra pod podtitulom vina/nevina politické a spoločenské témy minulosti aj súčasnosti.
pred 8 rokmi
Slovenská rocková kapela Tublatanka chce v najbližších mesiacoch nahrať materiál na anglickú verziu albumu obsahujúceho ich najväčšie hity.
pred 7 rokmi
Automobilka Chevrolet predstavila elektromobil na báze Sparka označený ako Spark EV.
pred 6 rokmi
Siedmy ročník medzinárodného festivalu anime, mangy, japonskej kultúry a sci-fi & fantasy sa bude konať znova v bratislavskom Istropolise.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT