Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jarné symboly

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 29.03.2013

Všetky sviatky sú spojené s určitými zvyklosťami, ktoré sa viac-menej dodržiavajú dodnes.
Jarné symboly
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Veľká noc sa spája najmä s maľovanými vajíčkami, bahniatkami, korbáčmi, pečeným barančekom a vodou. Tieto zvyky sú veru poriadne staré a pochádzajú ešte z pohanských čias. Jedným z najstarších rituálov je vynášanie Moreny. S utopením Moreny sa symbolicky skončila zima a ľudia si týmto rituálom zabezpečili na celý rok ochranu pred rôznymi nákazami i chorobami ľudí i zvierat.

Vajce

veľkonočné vajcia
Vajce bolo oddávna symbolom plodnosti a znovuzrodenia.
zdroj: SXC/free

Maľované kraslice, ktoré dodnes dostávajú šibači a vinšovníci od dievčat, sú starodávnou ľudovou tradíciou. Vajcia sú však aj tradičným veľkonočným jedlom, zrejme preto, že počas pôstu sa nesmeli jesť. Kresťanstvo chápe vajce ako symbol zatvoreného Božieho hrobu, z ktorého vstal Kristus, teda ako symbol nesmrteľnosti.

Veľkonočný zajačik

veľkonočný zajačik
Zajace boli pohanskými symbolmi plodnosti.
zdroj: SXC/free

Má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Zajace, podobne ako vajíčka, boli pôvodne pohanskými symbolmi plodnosti a množenia. V súčasnej tradícii práve zajačik prináša veľkonočné vajíčka, ktoré deti hľadajú ukryté v záhrade. Tento zvyk sa dnes z anglosaských krajín rozšíril po celej Európe.

Baránok

baranček
Baránok je symbolom Ježiša Krista.
zdroj: SXC/free

Symbol baránka je veľmi starý. Je súčasťou aj židovských náboženských rituálov. Pečený baránok sa jedával na Sviatok nekvasených chlebov ako pripomienka vyslobodenia Židov z Egypta. Baránka pri tejto príležitosti jedol aj Kristus so svojimi apoštolmi pri poslednej večeri pred jeho ukrižovaním. Preto je v kresťanstve baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista. Podľa kresťanskej viery je Kristus ako baránok obetovaný za spásu sveta.

Bahniatka

bahniatka
Bahniatka sú živou tradíciou v ľudovom zvykosloví aj v kresťanských tradíciách.
zdroj: SXC/free

Pošibanie zelenými ratolesťami z vŕby či rakyty sa oddávna považovalo za prostriedok zachovania zdravia. Ratolesti bahniatok posvätené na Kvetnú nedeľu mali aj potom chrániť pred chorobami, bleskom a ďalšími katastrofami. Ľudia si ich uchovávali po celý rok.

Korbáč

korbáč Flickr thecnote
Vyšľahanie prútmi malo zabezpečiť zdravie, plodnosť, šťastie a odohnať zlých duchov.
zdroj: Flickr

Šibanie dievčat korbáčom na Veľkonočný pondelok pochádza ešte z pohanských čias a zachovalo sa ako ľudový zvyk. Vyšľahanie prútmi malo zabezpečiť zdravie, plodnosť, šťastie a odohnať zlých duchov. Plietli sa z ôsmich, deviatich, dvanástich či až dvadsiatich štyroch prútov v dĺžke od pol metra až p dva metre.

Kríž

Veľká noc
Kríž však poznali už starí Egypťania, Číňania i Gréci, kde ho chápali ako symbol večnosti a prepojenia božského a ľudského sveta.
zdroj: SXC/free

Jeden z najdôležitejších kresťanských symbolov, pretože Kristus bol odsúdený na smrť ukrižovaním. Tento trest bol v tom čase síce bežný, no bol veľmi krutý a ponižujúci. Popravovali na ňom len najväčších zločincov. Kríž však poznali už starí Egypťania, Číňania i Gréci, kde ho chápali ako symbol večnosti a prepojenia božského a ľudského sveta. Kríž má viac podôb, môže byť v tvare písmena T, X. Najčastejšie sa používa latinský kríž – klasický kresťanský – s dlhšou spodnou časťou.

Oheň, sviečka

sviečka
Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkriesenie Krista.
zdroj: SXC/free

Zapálenie svätého veľkonočného ohňa je pre kresťanov počas veľkonočných obradov centrálnou udalosťou. Oheň sa zapaľuje a svätí na začiatku slávnostnej liturgie na Bielu sobotu pri obradoch slávnosti Vzkriesenia. Začína sa vnesením zapálenej sviece do úplne tmavého, zhasnutého kostola. Svetlom sa vyjadruje zásadný obrat v dejinách ľudstva, ktoré spôsobilo Kristovo vzkriesenie. Od tohto centrálneho ohňa si potom veriaci zapaľujú svoje veľkonočné sviečky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Gary Oldman získal na udeľovaní filmových cien Richarda Attenborougha (RAFA) cenu divákov za hlavnú rolu v špionážnom trileri Jeden musí z kola von.
pred 7 rokmi
Podľa ich názoru si riešil nejaký osobný problém
pred 7 rokmi
Kým stála po boku svojho muža, prezidenta Sarkozyho, do umenia sa príliš nehrnula. Predpokladám však, že počas celého obdobia, čo bola prvou dámou Francúzka, ukladala si svoje nápady niekde do poličky s vedomím, že raz ich vydá.
pred 12 rokmi
Kanadská hviezda Garou sa práve v týchto dňoch vracia do hudobného sveta s novým albumom.
pred 6 rokmi
Smer rešpektuje Sieť ako súpera, aj preto sa jej snaží prebrať časť programu, vysvetľuje Miroslav Beblavý.
pred 3 rokmi
Keď sa Napoleon I. vracal z vojenskej výpravy, údajne dopredu poslal cisárovnej Jozefíne správu: : „Zajtra večer sa vrátim do Paríža. Neumývajte sa.“
pred 12 rokmi
Vždy sa mi v hudobnom biznise páčila taká tá povestná drzosť a odvaha zároveň.
pred 2 rokmi
„Edward Snowden povedal, že „deti narodené dnes nebudú vedieť, čo znamená spojenie „súkromný život“. Julian Assange a Jérémie Zimmermann hovorili vlastne to isté,“ približuje Bernard Minier.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT