Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jarné symboly

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 29.03.2013

Všetky sviatky sú spojené s určitými zvyklosťami, ktoré sa viac-menej dodržiavajú dodnes.
Jarné symboly
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Veľká noc sa spája najmä s maľovanými vajíčkami, bahniatkami, korbáčmi, pečeným barančekom a vodou. Tieto zvyky sú veru poriadne staré a pochádzajú ešte z pohanských čias. Jedným z najstarších rituálov je vynášanie Moreny. S utopením Moreny sa symbolicky skončila zima a ľudia si týmto rituálom zabezpečili na celý rok ochranu pred rôznymi nákazami i chorobami ľudí i zvierat.

Vajce

veľkonočné vajcia
Vajce bolo oddávna symbolom plodnosti a znovuzrodenia.
zdroj: SXC/free

Maľované kraslice, ktoré dodnes dostávajú šibači a vinšovníci od dievčat, sú starodávnou ľudovou tradíciou. Vajcia sú však aj tradičným veľkonočným jedlom, zrejme preto, že počas pôstu sa nesmeli jesť. Kresťanstvo chápe vajce ako symbol zatvoreného Božieho hrobu, z ktorého vstal Kristus, teda ako symbol nesmrteľnosti.

Veľkonočný zajačik

veľkonočný zajačik
Zajace boli pohanskými symbolmi plodnosti.
zdroj: SXC/free

Má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Zajace, podobne ako vajíčka, boli pôvodne pohanskými symbolmi plodnosti a množenia. V súčasnej tradícii práve zajačik prináša veľkonočné vajíčka, ktoré deti hľadajú ukryté v záhrade. Tento zvyk sa dnes z anglosaských krajín rozšíril po celej Európe.

Baránok

baranček
Baránok je symbolom Ježiša Krista.
zdroj: SXC/free

Symbol baránka je veľmi starý. Je súčasťou aj židovských náboženských rituálov. Pečený baránok sa jedával na Sviatok nekvasených chlebov ako pripomienka vyslobodenia Židov z Egypta. Baránka pri tejto príležitosti jedol aj Kristus so svojimi apoštolmi pri poslednej večeri pred jeho ukrižovaním. Preto je v kresťanstve baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista. Podľa kresťanskej viery je Kristus ako baránok obetovaný za spásu sveta.

Bahniatka

bahniatka
Bahniatka sú živou tradíciou v ľudovom zvykosloví aj v kresťanských tradíciách.
zdroj: SXC/free

Pošibanie zelenými ratolesťami z vŕby či rakyty sa oddávna považovalo za prostriedok zachovania zdravia. Ratolesti bahniatok posvätené na Kvetnú nedeľu mali aj potom chrániť pred chorobami, bleskom a ďalšími katastrofami. Ľudia si ich uchovávali po celý rok.

Korbáč

korbáč Flickr thecnote
Vyšľahanie prútmi malo zabezpečiť zdravie, plodnosť, šťastie a odohnať zlých duchov.
zdroj: Flickr

Šibanie dievčat korbáčom na Veľkonočný pondelok pochádza ešte z pohanských čias a zachovalo sa ako ľudový zvyk. Vyšľahanie prútmi malo zabezpečiť zdravie, plodnosť, šťastie a odohnať zlých duchov. Plietli sa z ôsmich, deviatich, dvanástich či až dvadsiatich štyroch prútov v dĺžke od pol metra až p dva metre.

Kríž

Veľká noc
Kríž však poznali už starí Egypťania, Číňania i Gréci, kde ho chápali ako symbol večnosti a prepojenia božského a ľudského sveta.
zdroj: SXC/free

Jeden z najdôležitejších kresťanských symbolov, pretože Kristus bol odsúdený na smrť ukrižovaním. Tento trest bol v tom čase síce bežný, no bol veľmi krutý a ponižujúci. Popravovali na ňom len najväčších zločincov. Kríž však poznali už starí Egypťania, Číňania i Gréci, kde ho chápali ako symbol večnosti a prepojenia božského a ľudského sveta. Kríž má viac podôb, môže byť v tvare písmena T, X. Najčastejšie sa používa latinský kríž – klasický kresťanský – s dlhšou spodnou časťou.

Oheň, sviečka

sviečka
Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkriesenie Krista.
zdroj: SXC/free

Zapálenie svätého veľkonočného ohňa je pre kresťanov počas veľkonočných obradov centrálnou udalosťou. Oheň sa zapaľuje a svätí na začiatku slávnostnej liturgie na Bielu sobotu pri obradoch slávnosti Vzkriesenia. Začína sa vnesením zapálenej sviece do úplne tmavého, zhasnutého kostola. Svetlom sa vyjadruje zásadný obrat v dejinách ľudstva, ktoré spôsobilo Kristovo vzkriesenie. Od tohto centrálneho ohňa si potom veriaci zapaľujú svoje veľkonočné sviečky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Peugeot 208 T16 Pikes Peak, ktorý bude štartovať v triede Unlimited, má poháňané všetky štyri kolesá.
pred 7 rokmi
Peugeot 207 CC v exkluzívnej a luxusnej edícii Roland Garros
pred 7 rokmi
Madonna s rozhodnutím YouTube nesúhlasí a myslí si, že ide "o návrat do čias, keď MTV odmietlo vysielať Justify My Love".
pred 6 rokmi
Da Vinciho kód sa stal tak známym príbehom po celom svete, že už samotný úspech celého diela by mi nedovolil moc namietať. Aj keď sa s mnohým Brownovými „poznatkami“ nestotožňujem, som v podstate na jeho strane a hltal som mu to rovnako, ako celý sve
pred 4 rokmi
Každý si sám volí svoju cestu.
pred 6 rokmi
Kabinet nesúhlasí s uznesením, ktoré chce opozícia presadiť na mimoriadnej schôdzi.
pred 6 rokmi
Orgány činné v trestnom konaní si podľa opozičných poslancov doteraz neprevzali všetky potrebné dokumenty
pred 8 rokmi
Tuningová spoločnosť pripravila individualizačný program pre novú generáciu BMW 6er Cabriolet (F12).

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT