V ďalšej časti rozprávania o hypnóze sa dozviete o jednotlivých štádiách – stupňoch hypnózy, ich priebehu a účinku.
Zdroj obrázku: neuvedený
V ďalšej časti rozprávania o hypnóze sa dozviete o jednotlivých štádiách – stupňoch hypnózy, ich priebehu a účinku. Hypnóza je proces, ktorý prebieha vo viacerých štádiách a ak sa chystáte podstúpiť ju aj vy, mali by ste o nich vedieť čo najviac.
Hypnóza má až 6 stupňov. Začína
hypnoidálnym stupňom, počas ktorého hypnotizovaný subjekt pociťuje ospalosť a miernu letargiu, pokračuje
ľahkou hypnózou, počas ktorej svalstvo i myseľ reagujú sugestívne, oči sú už prevrátené a ramená úplne stuhnuté. Treťou fázou je
stredná hypnóza, kedy sa už jedinec nachádza v hlbokej relaxácii a reaguje len na pokyny hypnotizéra – sám nevstane ani neprehovorí. Štvrtou fázou je
hlboká hypnóza. Jedinec si po prebudení nepamätá už nič, čo sa dialo počas hypnózy. Sugesciou sa dá vyvolať aj znecitlivenie alebo zvýšená zmyslová vnímavosť. Predposlednou fázou je
somnabulizmus. Ide o fázu, v ktorej subjekt prežíva pozitívne halucinácie, vracia sa do detstva, respektíve nastáva progresia k budúcim udalostiam. Poslednou fázou hypnózy je
hlboký somnabulizmus, počas ktorého je subjekt schopný aj negatívnych halucinácii – odstránenie zaznamenanej informácie. Všetky podnety sú vykonávané ako rozkazy.
Prvé tri stupne sú
mensické, čo znamená, že subjekt si pamätá všetko, čo sa dialo počas hypnózy, často ide o popieranie hypnózy. Ďalšie tri fázy sú
somnabulizmické, čiže subjekt si nepamätá proces hypnózy. Treba povedať, že nie každý jedinec dosiahne všetky tieto fázy hneď na prvý krát. Časť jedincov sa presunie z jednej fázy do druhej úplne plynulo a prirodzene, iní dosiahnu všetky fázy až počas ďalších stretnutí, kedy sa jeho psychika úplne uvoľní a prijme hypnózu ako poznanie seba samého.
Jednotlivé štádiá hypnózy sú užitočné pri korekcii správania, napr. pri trestných činoch či negatívnych zážitkoch. V 80% sa používajú pri modifikácii správania – odstraňovanie zlozvykov, liečba zdravotných ťažkostí.
V súvislosti s jednotlivými fázami treba spomenúť aj klasifikáciu mozgových vĺn, teda vĺn, ktoré vysiela mozog. Najnovšie americké výskumy dokázali, že mozog má schopnosť meniť svoje vibrácie a tým ovplyvňovať nielen naše správanie, ale aj neovládateľné funkcie vnútorných orgánov.
“Mozgové vlny delíme na štyri druhy, a to beta, alfa, theta a delta vlny.
„
Je zaujímavé, že väčšinu bdenia strávime v beta vlnách, ktoré sú považované za plné napätia a námahy, kedy myseľ reaguje na zmyslové vnemy. Stav alfa prináša fyzickú relaxáciu, ale aj zvýšenú kreativitu. Hladina stresu klesá, subjekt sa dostáva do stavu meditácie. Tretia fáza je vlastne vstupnou bránou do ríše spánku. Túto fázu zažíva každá z nás počas zobúdzania i zaspávania. Dobrý hypnotizér dokáže túto hladinu udržať dlhšie a tak robiť korektúry v ľudskej psychike. Počas delta vĺn dochádza k hlbokému spánku, kedy nielen snívame, ale triedime svoje mentálny a fyzický aparát. Je to proces regenerácie a obnovy buniek. Mnohí jedinci majú záujem dať sa zhypnotizovať, majú však strach, a to buď z priebehu hypnózy alebo z prebúdzania. Úlohou hypnotizéra je takýchto jedincov upokojiť a podrobne im celý proces vysvetliť. Ak sa subjekt dostane len do prvých troch fáz, zobúdzanie je rýchle, obyčajne stačí pomalšie počítanie do troch. Pri jedincoch, ktorí sa dostali do stavu hlbokej hypnózy a nechcú sa zobudiť, obyčajne zaberá poklepanie po končekoch prstoch alebo lusknutie prstami, prípadne zvýšenie hlasu hypnotizéra.
V niektorých prípadoch sa pri hypnóze používajú narkotiká, ktoré sa jedincovi podávajú priamo do žily. Dávkovanie je rôzne, no aj tu platí, že čím menej, tým lepšie. Narkotiká sa používajú najmä na navodenie stavu hypnózy u klientov, ktorí s tým majú problém, alebo pri uvoľnení organizmu a pripravovaní sa na samotný akt zhypnotizovania. Nejde však o nič nebezpečné a nie vždy sa podávanie narkotík uplatňuje. Sú subjekty, ktoré na navodenie stavu hypnózy žiadne narkotiká nepotrebujú.
Chcem sa dostať do „inej“ hladiny, ako na to?
Jedinec, ktorý sa chce dať zhypnotizovať, ale tak, aby mala hypnóza svoj význam, by sa mal predovšetkým ubezpečiť, že to naozaj chce, naštudovať si o hypnóze čo najviac, uvoľniť sa a nechať sa unášať mozgovými vlnami tam, kam ho zaviesť chcú.