Hypnóza bola po stáročia považovaná za teatrálnu mágiu a šarlatánstvo, no v súčasnosti sa jej pripisuje stále väčší význam.
Zdroj obrázku: SXC/free
Hypnóza bola po stáročia považovaná za teatrálnu mágiu a šarlatánstvo, no v súčasnosti sa jej pripisuje stále väčší význam. Tam, kde často krát zlyháva medicína nastupuje hypnóza . Tá sa postupne stala doplnkom medicíny a psychológie, jej účinky dokonca oceňujú aj poprední lekári a vedci. Postupom času sa stala takou dôležitou oblasťou, že jej metódy začali vyučovať ako predmet aj na univerzitách po celom svete.
“Hypnóza nie je len kľúčom k ľudskej mysli, ale snaží sa usmerniť duševnú energiu, ktorej cieľom má byť zmena postojov, návykov i myslenia.
„
Hypnóza môže byť prostriedkom , ktorý nám umožní sprístupniť kapacitu mozgu a využiť ju pozitívnym spôsobom, to znamená, že práve hypnóza môže pomôcť sústrediť našu vnútornú silu na to, kto v skutočnosti sme a čo od života chceme. Jednoducho povedané, pomôže Hypnóza I. časť
nám zorientovať sa v nás samých a lepšie zvládnuť realizáciu našich cieľov.
Hoci návšteva hypnotizéra môže byť jednorázovou záležitosťou, jej účinok je vyšší pri opakovaných „sedeniach“. Nevyhnutné je, aby bol hypnotizér vľúdny, empatický, dôkladne vysvetlil klientovi čo sa bude diať, povzbudil ho a upokojil. Prvé sedenie je väčšinou informatívne a hypnotizér a klient sa na ňom zoznámia. Nasledujúce stretnutia by mali povzbudiť klientovu sugesciu, založenú na osobnom programovaní. Hypnotizér začína otázkami o motivácii a očakávaniach subjektu, mal by tiež odstrániť nesprávne predstavy i obavy.
Zhypnotizovať sa údajne dá každý. Výnimkou sú len imbecily a veľmi malé deti, lebo si hypnózu nedokážu uvedomiť. Výskumy ukázali, že až 95% ľudí je možné do určitej miery zhypnotizovať, približne 20% dosiahne strednú úroveň tranzu, 10% hlbokú úroveň tranzu. Zvyšok reaguje formou ľahkého tranzu, po opakovaných hypnózach sú však aj títo jedinci schopní dosiahnuť hlbšiu úroveň.
Čo je hlavnou úlohou hypnotizéra?
Predovšetkým zaktivizovať a rozvíjať to, čo už v subjekte je a nevplýva naňho zvonku. Treba mať na pamäti, že hypnóza nie je spánok, pretože keď spíme, naše vedomie nie je aktívne. Ide skôr o stav bezvedomia, počas ktorého je naše vedomie aktívne prostredníctvom myšlienok. Jedinec počas hypnózy zároveň prežíva dokonalý pocit relaxácie, pri ktorom sa uvoľňujú aj svaly a nervy. Jedinci, ktorí hypnózu podstúpili tvrdia, že tento stav im navodil nové predstavy, pocit ľahkosti, mnohí cítili oslobodenie od starostí a problémov, pre iných bola hypnóza duchovným zážitkom.
Je hypnóza naozaj liečivá?
Samotná hypnóza nelieči, ale dokáže liečenie urýchliť. Miera úspechu závisí od toho, aká silná je viera v uzdravenie. Čím hlbšia viera, tým lepšie výsledky a viditeľnejšie zmeny. Okrem vyliečenia a zlepšenia stavu môže hypnóza pomôcť v mnohých oblastiach ľudského života. Používa sa napr. pri odstraňovaní stresu, negatívnych zážitkoch, nespavosti, nechutenstve, problémoch v sexuálnom živote, ale aj pri ťažkostiach s učením a pamäťou. Hypnóza sa snaží všetky tieto oblasti skvalitniť a prispieť tak k celkovej spokojnosti človeka.