Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. mája 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hudba a spievanie mantier

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.04.2010

Hudba a spievanie mantier – očista tela aj duše a dosiahnutie harmónie.
Hudba a spievanie mantier
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Hudba a spievanie mantier – očista tela aj duše a dosiahnutie harmónie

Skúsme si nájsť denne niekoľko minút, uvoľnime sa, prestaňme na čokoľvek myslieť a pokúsme sa obrátiť svoju pozornosť dovnútra, do seba a nechajme sa na chvíľu unášať príjemnou hudbou. Hudba je skutočne najjednoduchším a zároveň nechemickým liekom proti stresu. Stačí sa len uvoľniť a počúvať. Pozitívne pôsobí na nervový systém, aj na jednotlivé orgány tela.

Nevnímame ju len sluchom, ale ako zvukové vibrácie ju preciťuje celé naše telo. Pomocou hudby je možné aspoň čiastočne obnoviť pohyblivosť a koordináciu svalových pohybov. Hudba spomaľuje tep srdca, znižuje krvný tlak, posilňuje imunitný systém, povzbudzuje sebavedomie, obnovuje životnú silu, pomáha pri problémoch so zaspávaním.

Umenie počúvať
- je jedným z najdôležitejších predpokladov nášho životného úspechu, vnútornej harmónie a šťastia. Až keď sa vieme zastaviť a pozorne počúvať sami seba, dokážeme počúvať druhých.
- znamená oveľa viac ako len počuť. Ak sa naučíme počúvať, naučíme sa aj chápať. Začneme lepšie rozumieť nielen sami sebe, ale aj druhým.
- znamená nájsť kľúč k bráne do nových dimenzií nášho vnímania sveta. Ak budeme pravidelne relaxovať s hudbou, po čase sami pocítime zmenu - budeme vyrovnanejší, kľudnejší, spokojnejší a vnímavejší.

Počúvanie je oveľa dôležitejšie ako myslíme
Samotné počúvanie nie je náročné - veď naše uši sú stále otvorené, nemusíme robiť vôbec nič zvláštne - a predsa našim veľkým problémom je, že nedokážeme počúvať. Každý zvuk, ktorý počujeme, okamžite hodnotíme, zaujímame k nemu nejaký postoj - a to práve nie je potrebné. Ak vieme počúvať, nepotrebujeme klasifikovať, nepripustíme, aby nám naša myseľ našepkávala.

Spočiatku to pre nás nebude ľahké, pretože stále nad niečím rozmýšľame, žijeme rýchlym tempom, v strese a napätí. Po čase pocítime blahodárne uvoľnenie a naplnenie harmóniou. Stačí jednoducho zostať pozorovateľom a dovoliť zvukom, aby cez nás pozvoľne pretekali. Budeme sa cítiť ako po kúpeli v mori krištáľových tónov - čistí, svieži, noví. Každý z nás dokáže porozumieť skrytému posolstvu zvukov v podobe hudby. Stačí len počúvať - trpezlivo, s pokorou a láskavosťou.

Význam mantier

Prečo aj pre ľudí, žijúcich v západnom svete má význam spievanie mantier v staroindickom sanskrtskom jazyku? Naša racionálna myseľ má tendenciu stále sa zaoberať slovami a ich významom. Ak spievame niečo, čomu rozumieme, núti to našu myseľ premýšľať nad tým, čo spievame. Keď pri spievaní opakujeme stále dookola nejaké slová, ich význam akoby sa po čase stratil. Odpútame sa od významu slov, ktoré opakujeme.

Spievaním mantier - opakovaním tých istých slov, nad významom ktorých neuvažujeme, sa oslobodzujeme od svojej mysle. Dostávame sa do stavu uvoľnenia, hlbokej relaxácie. Upokojuje sa náš dych, znižuje sa spotreba kyslíka organizmu, spomaľuje sa metabolizmus a tep srdca.

Všetky pozitívne účinky mantier môžeme pocítiť sami na sebe, ale treba trpezlivosť a vytrvalosť pre ich spievaní. Keď Tibeťan dostane od svojho učiteľa mantru, spieva ju 108-krát trikrát denne 49 dní po sebe. A keď sa na 42. deň pomýli, začne od začiatku. Ale potom to funguje!

Každá mantra má svoj účel, pre ktorý ju spievame.

Čo sa deje v našom tele a mysli, keď spievame mantru
- uvoľňujeme hlasivky a s nimi aj emocionálne bloky; keďže mantru spievame dlhé minúty, uvoľnenie je skutočne hlboké
- spievanie je jedným z najúčinnejších dýchacích cvičení - zvyšujeme vitálnu kapacitu pľúc a zefektívňujeme prácu s dychom, zlepšujeme okysličenie mozgu a celého tela
- pri spievaní prebieha akustická (vibračná) masáž čelových a lebečných dutín a kostí a tiež masáž spodných častí mozgu
- nastáva dokonalá relaxácie - spomaľuje sa až zastavuje neustály tok myšlienok (človek síce spieva akési slová, ale keďže presne nevie, čo znamenajú, nie je pripútaný k ich významu
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Vôbec po prvýkrát v Čechách vystúpi v lete francúzska speváčka a pesničkárka ZAZ, ktorá sa stala jednou z najväčších hudobných senzáciou roka.
pred 9 rokmi
Muzikál Matúš Čák Trenčiansky bude mať v divadle CASSIA v Košiciach premiéru 18. novembra 2011.
pred 8 rokmi
Predsedovia vlád sa počas plenárneho zasadnutia budú venovať aktuálnym otázkam spolupráce v oblasti obrany a bezpečnostnej politiky.
pred 10 rokmi
Nové špičkové modely s pohonom 4x4 a výkonom 300 kW / 408
pred 7 rokmi
Národná rada SR neschválila novelu obecného zriadenia poslanca za OĽaNO Martina Fec.
pred 9 rokmi
Bob sa teraz bude venovať svojej rodine a bude rád, ak budete rešpektovať jeho súkromie, uviedol jeho hovorca.
pred 7 rokmi
Vo Williamse sa jazdci nevedia zhodnúť, či platí tímová réžia.
pred 8 rokmi
Keď sa konečne Malcolm rozhodne zavesiť staromládenectvo na klinec a dovolí svojej priateľke, aby sa k nemu nasťahovala, netuší, kto privandruje s ňou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT