Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hlad a chudnutie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 21.06.2010

Obezita je choroba, ktorú zapríčiňuje mozog.
Hlad a chudnutie
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Obezita je choroba, ktorú zapríčiňuje mozog. Ten môže zlyhať na viacerých úrovniach. Vedci zistili, že nadváhu zapríčiňuje mozog a jej hlavným spúšťačom je hlad. Keď sa v tele prebudia pocity hladu, schopnosti triezvo sa rozhodovať o vhodnom príjme potravy sa značne obmedzia.

Hlad je mocný pud. Impulz rýchlo niečo zjesť, ktorý vyvoláva v organizme, je zväčša silnejší ako ktorýkoľvek iný podnet. Hoci ho možno chvíľu ignorujete, skôr či neskôr nad vami určite zvíťazí. Nepomôže vám pritom ani pevná vôľa, ani snaha upriamiť pozornosť na niečo iné. Ani chvíľkové odolávanie hladu sa nevypláca, lebo po čase sa túžba vráti a bude ešte silnejšia. Myšlienky sa vám začnú krútiť len okolo jedla a vzápätí nastane okamih, keď to už dlhšie nevydržíte a najete sa. Toto býva výsledok odtučňovacích diét.

Hlad a chuť do jedla
Bez dlhého rozmýšľania by asi väčšina ľudí povedala, že hlad je opodstatnená potreba organizmu prijímať potraviny, zatiaľ čo chuť do jedla je len rozmar, ktorý vzniká z túžby po niečom dobrom. Ak by sme vychádzali z tejto teórie, hlad by predstavoval stav organizmu pri nedostatku živín, teda prirodzenú telesnú potrebu. Naopak, chuť do jedla by bola len akousi duševnou potrebou alebo pocitom. Ak by sme sa riadili týmto rozdelením, uspokojovanie hladu by bolo našou povinnosťou, zatiaľ čo chuť do jedla by sme uspokojovali len na základe našej slobodnej vôle.

V skutočnosti je to trochu inak. Hlad nie je len telesný stav. Túžbu po jedle vyvolávajú na jednej strane telesné a na druhej strane duševne podmienené impulzy. V bežnom živote prebiehajú podnety na oboch úrovniach súčasne, preto nie je jednoduché jednoznačne rozlišovať chuť do jedla od hladu a naopak, a to aj na úrovni vedy a výskumu. Hlad a chuť do jedla tvoria nerozlučnú dvojicu tak, ako telo a duša, preto je potrebné vnímať ich ako pár a zaoberať sa nimi súčasne.

Minulosť a súčasnosť
Evolúcia v ľuďoch po celé tisícročia upevňovala potrebu okamžitých reakcií hneď na prvé príznaky hladu. Bez ohľadu na to, aké náročné to bolo, nemohli sa vzdať, kým neukoristili niečo pod zub. Už oddávna predstavovalo lovenie koristi a bezprostredné utišovanie hladu dôležitý a zmysluplný proces, bez ktorého by sme ako druh neprežili.

V čase, keď sa už ľudia vďaka technickému pokroku dostali do lepšej situácie a vedeli si zaobstarať väčšie množstvo potravy, ako potrebovali k životu, stratil pojem „hlad“ svoj pôvodný význam. Z pudu, ktorý kedysi zachraňoval životy, sa medzičasom stala hrozba. Pre obyvateľov západných vysoko rozvinutých krajín predstavuje v súčasnosti prehnaná chuť do jedla dokonca najväčšie zdravotné riziko. Štvrtina dospelej populácie je dokonca taká tučná, že ich v medicínskej terminológii označujú ako chorobne obéznych.

Na druhej strane má chuť do jedla v živote aj mimoriadne pozitívny význam, predovšetkým u zdravých ľudí s normálnou hmotnosťou. Vďaka nej môžeme prispôsobovať príjem potravín svojmu biorytmu a navyše zvyšuje pôžitok z jedenia. Ak sa však naruší prirodzená rovnováha medzi pocitom hladu a sýtosti, chuť do jedla začne zapríčiňovať problémy. Získať stratenú rovnováhu späť môže byť po čase poriadne náročné. Keďže hlad nevzniká v bruchu, ako sa väčšina ľudí domnieva, ale v mozgu, je to vec osobného presvedčenia. Predovšetkým tučným ľuďom, pre ktorých je chudnutie nevyhnutnosťou, padne zmena stravovacích návykov zaťažko.

Nemá zmysel zamýšľať sa nad tým, či túžba po jedle, ktorú práve pociťujete, je skutočnou potrebou tela alebo nie. Nie je možné rozdeliť hlad na dôležitý a menej dôležitý. Akákoľvek je jeho momentálna príčina, vždy nejaká je, a preto treba hladu venovať pozornosť za každých okolností.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Máte chuť na prehliadku najväčších hitov Eltona Johna a pár noviniek? Nenájdete lepšiu príležitosť...
pred 9 rokmi
Poslanec ČSSD síce z titulu svojej funkcie disponuje imunitou pred stíhaním, vzťahuje sa však na neho výnimka, keďže ho zadržali priamo pri páchaní trestného činu.
pred 7 rokmi
O Štoplíkovi, kým do školy nechodil je názov prvého dielu veselých príbehov korkového panáčika vo svete ľudí.
pred 9 rokmi
Dnes je skúmanie ľudského tela niekde inde a vďaka tejto encyklopédii ho môžete preskúmať aj vy.
pred 9 rokmi
Mitsubishi Mirage sa vyrába v úplne novom výrobnom závode Mitsubishi Motors v Thajsku, ktorý je najväčším závodom spoločnosti MMC mimo územia Japonska.
pred 9 rokmi
Vo vode, či na súši, v pokoji, alebo v pohybe, pri pádoch i v prachu - vždy je pripravená snímať čo najlepšie videá.
pred 6 rokmi
Najstarší slovenský tanečný festival BeeFree zverejnil kompletný hudobný program 17. ročníka. Na štyroch pódiách sa v sobotu 25. júla predstaví celkovo 42 DJov a DJských zoskupení z 5 krajín.
pred 6 rokmi
Vranovská skupina Frequency vydáva svoj debutový album s názvom Moon Starer a už ich hudobná kritika označuje za objav roku či novú hudobnú vlnu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT