Pod týmto exotickým názvom sa skrýva terapia pomocou bylinných kúpeľov.
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Pod týmto exotickým názvom sa skrýva terapia pomocou bylinných kúpeľov. Mnohým sa už len pri pomyslení na teplý voňavučký kúpeľ rozžiaria oči a tiež zatúžia po takomto relaxe.
Fytobalneoterapia nie je len relaxom pre unavené telo, ale aj očistou mysle i duše. Voňavé kúpele sa používali už v dávnych dobách, najmä medzi bohatou vrstvou, ktorá si mohla takýto luxus dovoliť. Samozrejme, aj tí chudobnejší si občas do kúpeľa pridávali rozličné bylinky, a to najmä po ťažkých chorobách a dlhotrvajúcich nepriaznivých stavoch.
“Fytobalneoterapia nie je len relaxom pre unavené telo, ale aj očistou mysle i duše.
„
Pridávanie bylín do kúpeľa nestratilo svoje opodstatnenie ani v dnešnej dobe plnej moderných výdobytkov. Nielen ľudoví liečitelia, ale aj lekári vedia, že fytobalneoterapia pôsobí priaznivo na organizmus a vyvoláva príjemné pocity aj v našej mysli. Veď komu by bolo proti srsti ponoriť sa do teplej vody plnej voňavých byliniek a zrelaxovať svoje telo po ťažkom a hektickom dni? Ak k tomu pridáme príjemnú hudbu a tlmené svetlo v podobe sviečok – romantika ako vystrihnutá z filmu. Čo takto potešiť svoju polovičku? Valentín sa blíži, nechajte sa inšpirovať. Fytobalneoterapiu dnes ponúka aj väčšina kúpeľných domov či relaxačných centier, vychutnať si ju môžete aj v pokoji domova.
Pozrime sa na tento druh terapie odbornejším okom
Pri fytobalneoterapii dochádza k mechanickému a termickému pôsobeniu medzi ľudským telom a látkami obsiahnutými vo vodnom kúpeli. Tieto procesy pôsobia súčasne profylakticky a liečebne a celkovo posilňujú organizmus. Po absolvovaní terapie sa síce môžete cítiť unavene, malátne, ale ide len o krátkodobý následok terapie, ktorý po pár dňoch úplne zmizne a vy sa budete cítiť ako znovuzrodený a plný energie.
Napriek svojim pozitívnym účinkom nie je táto forma terapie či relaxu vhodná pre každého. Vyhnúť vy sa jej mali pacienti s poruchami štítnej žľazy, tuberkulózou, anémiou a s prudkými zápalovými stavmi. Pri fytobalneoterapii je vždy nutná konzultácia s lekárom.
Bylinné kúpele sa delia na celkové – vaňové a čiastočné, ktoré sa aplikujú na určitú časť tela, napríklad chodidlá, chrbát... Obyčajne trvajú od 10-30 minút, výnimočne aj dlhšie podľa stavu pacienta. Do kúpeľa sa zvyčajne pridáva 300-800 gramov bylín. Odporúčaná teplota je 34-38°C.
Kúpele bývajú najčastejšie silicové, pri ktorých sa využívajú liečivé účinky silíc, napríklad borovicovej, harmančekovej, eukalyptovej alebo trieslovinové, využívajúce triesloviny, napríklad šalviový list, jablčníkovú vňať či dubovú kôru. Zároveň pôsobia dezinfekčne a protizápalovo.
Bylinné kúpele sú vhodné v každom období, zvlášť pozitívny účinok majú práve počas zimy, kedy sa pomocou nich zahrejeme a ozdravíme celé telo. Vyskúšajte ich aj vy!