Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Emócie sú nákazlivé

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 19.11.2012

Pod týmto pojmom si nemusíme predstavovať len negatívne emócie, „chytiť“ sa dajú aj tie pozitívne.
Emócie sú nákazlivé
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Aspoň to tvrdí článok na portáli Psychology Today. Po celé stáročia výskumníci študovali tendenciu ľudí nevedomky a automaticky napodobňovať emočné prejavy druhých, a v mnohých prípadoch skutočne aj cítiť rovnaké pocity jednoduchou expozíciou emócií v sociálnych interakciách.

Jednoducho povedané sme prirodzene náchylní k "chytaniu" emócií iných ľudí. A aj keď rôzne štúdie preukázali, aký silný vplyv môžu mať emócie na naše vzťahy, partnerstvo, priateľstvo, tímy, obchodné vzťahy, zaujímavé je, že si často neuvedomujeme, ako veľmi sú naše vlastné emócie ovplyvňované emocionálnymi stavmi druhých ľudí. Dôležitou otázkou je, v akom smere a ako veľa sú naše emócie ovplyvnené.

Šťastní ľudia majú tendenciu byť v centre svojich sociálnych sietí a šírením ich šťastie narastá.

Pod týmto pojmom si nemusíme predstavovať len negatívne emócie, „chytiť“ sa dajú aj tie pozitívne. Napríklad ak idete von so šťastnými ľuďmi, budete mať tendenciu cítiť sa šťastnejší, mať viac energie, a cítiť sa menej stresovaní. V článku sa ukazuje príklad u kolektívnych športov. Podľa niektorých vedeckých prác, ak je tím optimistický, pozitívne naladený a celkovo v dobrej nálade, majú tendenciu aj lepšie hrať. Obdobne môžu podľa uvedených zdrojov fungovať aj sociálne siete. Ak je obsah na stránkach, ktoré prezeráte pozitívne ladený, ak na stránkach, ktoré zdieľate, niekto uvádza svoje šťastie, je možné, že sa na vás z jeho šťastia niečo „nalepí“. Vedci tiež zistili, že šťastní ľudia majú tendenciu byť v centre svojich sociálnych sietí a že šírením ich šťastie narastá. Z týchto záverov sa môžeme inšpirovať a snažiť sa obklopiť prevažne pozitívnymi osobami, alebo sa snažiť, aby sme takými boli sami a pozitívne vplývali na svoje okolie.

Ženy majú tendenciu byť viac náchylné k absorpcii stresu a negativity ľudí okolo nich, pretože citlivejšie vnímajú potreby ľudí okolo nich.

Samozrejme ako sa dajú „nachytať“ pozitívne emócie, tak sa dajú aj tie negatívne. Vzhľadom k tomu, že manželstvo, partnerstvo, rodinné pomery, a dokonca aj blízke priateľstvo je z veľkej časti založené na emóciách, môže každý smútok, strach alebo hnev na strane inej osoby v našom živote (dieťa, rodič, partner, najlepší priateľ) mať hlboký a trvalý vplyv na našu náladu a náhľad na život. Fakt, že aj negatívne emócie sú nákazlivé, má pre nás dôsledky úplne iného charakteru. Dokážu mať devastačné účinky. Výskum zistil, že depresia u jedného človeka v manželstve často vedie k depresii v celom vzťahu. To isté platí pre spolubývajúcich. Okrem toho, u detí vychovávaných u krízových rodičov je podstatne viac pravdepodobné, že budú v budúcnosti diagnostikované s depresiou. V skutočnosti sa depresia u jedného členov rodiny môže zvrhnúť na celý rodinný systém. Ostatné emócie, ako je úzkosť a strach, môžu mať rovnaký účinok. Jeden z vedcov pripomína, že rovnaký vplyv môžu mať vedúci na emocionálny stav svojich zamestnancov a celkové pracovné prostredie, bez ohľadu na to, či sú tieto emócie vlastné alebo externe generované negatívnym vplyvom v spoločnosti.

Mohli by sme si predstaviť ako jednoducho narábať s týmto informáciami, čiže vyhýbať sa ľuďom, ktorí sú negatívne naladení a obklopovať sa len tými šťastnými, ale nie je to také jednoduché ako tvrdia aj závery článku na portáli Psychologie Today. Mnohí odborníci sa domnievajú, že negatívne emócie ako strach alebo bolesť idú oveľa jednoduchšie „chytiť“, než kladné, čo vyplýva hlavne z evolučnej potreby prežiť. Domnievajú sa tiež, že ženy majú tendenciu byť viac náchylné k absorpcii stresu a negativity ľudí okolo nich, pretože citlivejšie vnímajú potreby ľudí okolo nich a chcú ostatných potešiť viac ako muži.

Na trhu je veľa literatúry, ktorá ukazuje ako sa brániť proti zlej nálade a zlým emóciám, tým prvým však je pozorovanie samého seba v rôznych prostrediach a v prítomnosti rôznych jednotlivcov a skupín. Sami potom efektívnejšie môžete zisťovať, čo vám pomôže strániť sa pesimizmu a zlej nálady.

Zdroj: www.psychologietoday.com, Golemann, D.: Emocionálna inteligencia, Columbus 1997
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Od pondelkového večera do utorkového rána teda za prvých 14 hodín predpredaja sa minulo úctyhodných 900 vstupeniek!
pred 16 rokmi
V porovnaní s päťmiestnou Grand Vitarou 2.0 HDI, ktorú sme testovali na sklonku minulého roka, sa výrazne zmenil interiér.
pred 7 rokmi
Hyundai Motor zverejnil obrázky nového Santa Fe
pred 6 rokmi
Predznamenáva novú generáciu kupé Genesis?
pred 8 rokmi
V prvej polovici osemdesiatych rokov mladých spevákov objavili Hana Zagorová a Karel Vágner...
pred 6 rokmi
Dnešným dňom sa zároveň otvoril slovenský trh práce pre občanov Chorvátskej republiky.
pred 6 rokmi
Podniky môžu vytvoriť projekty zamerané na tvorbu či inováciu vzdelávacích programov pre zamestnancov, môžu na to získať peniaze z eurofondov.
pred 6 rokmi
Štvorčlenná partia z Londýna by v slovenskej metropole nemala vynechať single Feel Good, Sunlight, To The Stars a Show Me a Sign.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT