Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Duševný wellness

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 30.06.2010

Wellness začal byť populárny v 20. a 21. storočí a jeho popularita stále stúpa.
Duševný wellness
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Wellness začal byť populárny v 20. a 21. storočí a jeho popularita stále stúpa. Znamená pre človeka rozhodne cestu k zlepšeniu: pozornejší vzťah k ľudskému telu, zdravší životný štýl, vyváženosť medzi prácou a oddychom, harmónia vo vzťahoch a pozitívny prístup k životu, tzv. duševný wellness.

Duševný wellness má podľa najnovších vedeckých poznatkov veľmi silný vplyv na ľudský organizmus. Dlhodobý stres a napätie, také typické pre manažérov od vrcholových cez stredné, až po základné riadiace pozície, devastujú ľudské schopnosti i zdravie. Ak človek nedokáže odbúrať množstvo negatívnych impulzov a podnetov, ak sa nedokáže na veci pozrieť z nadhľadu, jeho zdravotný stav sa dostáva do priameho ohrozenia. Ak ochorie, dostáva sa do priameho ohrozenia jeho kariéra, prísun financií, vzťahy. Aj preto hodnota duševného wellnessu stále rastie.

Optimisti sú silnejší
K duševnému wellnessu patrí optimistický prístup k realite. Podľa známeho citátu platí: „Smejte sa a svet sa bude smiať s vami, plačte a ostanete sami“. Optimisti skutočne bývajú menej často chorí, majú silnejší imunitný systém, oveľa menej podliehajú depresiám a po operáciach sa zotavujú rýchlejšie ako tí, ktorí všetko vidia čierne.

Optimistickí ľudia majú podľa výskumov vyššiu hladinu T-lymfocytov a ďalších buniek, ktoré sa starajú o ochranu imunitného systému a likvidáciu vírusov, baktérií a ďalších nepriateľov ľudského zdravia. A aby toho ešte nebolo dosť, výskumy preukázali, že ženy s pozitívnym pohľadom na život majú pri zdravotných ťažkostiach menšie bolesti ako ich pesimistické protipóly.

Programovanie mozgu
Aj vy ste si všimli, že optimistov je okolo nás oveľa menej, ako pesimistov? Dnes už je dokázané, že vzácnu povahovú a charakterovú črtu – optimizmus, dostane pri narodení do vienka iba 25% ľudí. Ostatní sa k optimizmu musia dopracovať vlastným úsilím. Pestovať duševný wellness optimizmus sa oplatí. Človek si musí vypestovať zmysel pre nádej. Náš mozog si vlastne „programujeme“ my sami, alebo naše okolie. Ak sa naprogramujeme na neúspech, nešťastie, tak sa potom nemôžeme čudovať, prečo sa nám smola lepí na päty. Ak však budete do mozgu posielať pozitívne správy, mozog sa preprogramuje a bude nás chrániť. Dokonca aj pred chorobami.

V dnešnom uponáhľanom svete sa pesimista môže stresovať od rána do noci. Duševný wellness pomáha pozerať sa na problémy ako na niečo prechodné. Pomáha hľadať cesty, ako ich odstrániť alebo zmierniť. Optimizmus nie je iba viera, že sa veci zmenia k zlepšeniu, je to viera, že sa veci zmenia k lepšiemu preto, že ich dokážete zmeniť. Optimisti väčšinou žijú dlhšie, stravujú sa racionálnejšie, viac športujú, menej alebo vôbec neriskujú, preto majú pevnejšie zdravie, menej úrazov a nehôd.

Bezmocnosť
Najnebezpečnejší útočník na naše zdravie je práve pocit bezmocnosti. Pocit, že človek nemôže proti danému stavu nič urobiť. Veľkú úlohu v tomto smere zohráva výchova. Ak deťom počas ich vývoja neustále zdôrazňujeme, že svoj život nemôžu ovplyvniť, naprogramujeme ich na negatívnu vlnu. A keďže sú pesimisti takto nastavení a vlastne sa v skutočnosti neusilujú o zmenu aktívne a všetkými silami, ich situácia sa nezlepšuje. Zázraky sa nedejú. Zázraky sa musia vybojovať.

Preto: problémy neodkladajte, ale ich riešte. Berte ich ako dočasnú záležitosť. Verte si. Naučte sa v práci vypnúť a oddychovať. Naprogramujte sa pozitívne. Urobte si plán a choďte za svojím snom. Veci posudzujte s rozumom. A žite s citom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Po vyhodnotení záverov ministerstvo vnútra prijme opatrenia, ktorých súčasťou môže byť aj vyvodenie personálnej zodpovednosti voči konkrétnym pracovníkom
pred 8 rokmi
Od čias Kristíninho Horehronia a jej predchádzajúceho albumu ubehlo už dosť vody na to, aby sa urodilo ďalšie Jabĺčko na tej našej malej šoubiznisovej jablonke.
pred 7 rokmi
Speváčka Katka Koščová odohrá so svojou kapelou v decembri rekordný počet vystúpení. Pôjde prevažne o Vianočné koncerty, s ktorými precestujú celé Slovensko a zastavia sa aj na Morave.
pred 9 rokmi
Lidice vznikli podľa scenára s pôvodným názvom Nokturno od uznávaného scenáristu a historika Zdeňka Mahlera
pred 6 rokmi
Kabinet má schvaľovať vykonávacie nariadenie k nedávnej novele Občianskeho zákonníka. Parlament ju schválil ako súčasť tzv. protiúžerníckeho balíčka začiatkom apríla.
pred 7 rokmi
Právna norma dáva viac právomocí kontrolórom a policajtom a zároveň sprísňuje sankcie za nedostatky.
pred 7 rokmi
O novej hlave cirkvi má právo rozhodnúť 115 kardinálov, ktorí postupne prichádzali do Ríma z celého sveta.
pred 8 rokmi
Spoločenským akciám sa zatiaľ vyhýba, pretože má pocit, že to nezvládne. Poctivo sa preto lieči a drží prísnu diétu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT