Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dievčatá plačú veľa, chlapci málo

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 14.12.2012

Chlapci v našej kultúre vyrastajú s tým, že by mali byť schopní potlačiť svoje emócie na verejnosti a neplakať. Plač je typ reakcie hodnotenej ako slabošská, spájaná s mäkšími a slabšími povahami.
Dievčatá plačú veľa, chlapci málo
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Od narodenia sa robia rozdiely medzi pohlavím, a to nie len vo výbere farieb pri obliekaní, či výberom hračiek, ale aj spôsobom výchovy. Chlapci v našej kultúre vyrastajú s tým, že by mali byť schopní potlačiť svoje emócie na verejnosti a neplakať. Či ich niečo bolí, alebo sú smutní, či nešťastní, plač je prejavom emócie, ktorá nie je u chlapcov podporovaná a podlieha kritike. Plač je typ reakcie hodnotenej ako slabošská, spájaná s mäkšími a slabšími povahami, ktoré sa nevedia ovládať.

Deti oboch pohlaví sa nelíšia v prežívaných emóciách, dokážu byť smutné, šťastné, nahnevané.

Pritom jedna štúdia za druhou ukazujú, že temperament dievčat a chlapcov má síce odlišnosti, ale nie až také veľké ako si koľkokrát myslia rodičia vychovávajúci svojich synov v presvedčení, že chlapci neplačú. Deti oboch pohlaví sa nelíšia v prežívaných emóciách, dokážu byť smutné, šťastné, nahnevané. V tom rozdiel nie je. Niektorí chlapci majú dokonca väčší sklon plakať ako dievčatá. Rozdiel je hlavne v tom, ako okolie reaguje na ich emocionálne prejavy. Matky napr. hovoria o smútku viac so svojimi dcérami ako so synmi.

Hoci bývajú podľa niektorých údajov chlapci okolo puberty viac ohrození depresiou než dievčatá, u nich sa o smútku toľko nehovorí. Rodičia často učia svojich synov, že vyjadrenie smútku je hlavne pre dievčatá. Napriek tomu, že smútok patrí k základným emóciám, u chlapcov sa nepodporuje. Zato u dievčat áno. Samozrejme, pocit smútku sa len tak nevyparí a pretože sa nedá vyjadriť plačom, prejaví sa inak. U chlapcov sú kultúrne viac prijímané prejavy hnevu. Preto ako deti môžu bojovať, byť agresívni a sú za to menej kritizovaní ako za plač.

U dievčat je situácia opačná, smútok je prijateľný, kým hnev sa nepodporuje. Smutné situácie sa preberajú podrobnejšie, prevláda tendencia prehrávať si v duchu tieto situácie znovu a znovu, čo sa neskôr prejavuje aj v dospelom živote. Napr. na hádku manželia reagujú rôzne. Kým muž rieši situáciu väčšinou len raz, žena má potrebu sa v duchu k situácii opakovane vracať a opätovne prežívať negatívne emócie, čím sa čoraz viac rozrušuje. Podľa niektorých vedcov tento rozdiel ukazuje, prečo sú ženy depresívnejšie než muži.

Chlapcom by malo byť dovolené, aby plakali, ak treba

Možno by v dospelosti neboli takí agresívni, a rovnako u dievčat by sa nemalo podporovať, aby sa smútkom toľko zaoberali. Možno by sa dievčatá mali trochu poučiť od chlapcov a rovnako chlapci od dievčat. Pretože čím viac stratégií zvládania záťažových situácií má človek na výber, tým prijateľnejšie jeho reakcie môžu byť.

V minulosti, keď boli muži považovaní za silných a vzhľadom na vrstvenie spoločnosti sa museli stať hlavou rodiny a zabezpečiť ju, vznikli rozdiely vo výchove, aby sa podporovala mužská sila a u žien ich jemnosť. Ale v dnešnej spoločnosti majú ženy možnosť postarať sa samy o seba a muži majú možnosť prejaviť jemnocit, a preto je dôležité, aby boli výchovné postupy volené s ohľadom na rozdiely, ktoré medzi pohlaviami sú. Ako je napr. u chlapcov vyšší podiel svalovej hmoty či testosterónu, lepšie priestorové videnie a u dievčat sú vyzdvihované zase iné prednosti. Výchovné prístupy by mali brať ohľad na ich individualitu a potreby. Treba ich nechať, aby boli samy sebou, aby boli podporovaní v rozvoji svojho potenciálu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Casey Beckerová – sladko blonďavá tínedžerka je sama vo veľkom dome, keď tu zrazu zazvoní telefón,...
pred 3 rokmi
Európska cena za inováciu pre Kúpele Luhačovice od Európskeho zväzu kúpeľov
pred 7 rokmi
Na staniciach moskovského metra Lubjanka a Park kultúry sa 29. marca 2010 odpálili dve samovražedné útočníčky, pričom zahynulo 40 ľudí
pred 7 rokmi
Zväz automobilového priemyslu (ZAP) predpokladá, že opatrenie bude mať viac negatívnych než pozitívnych dopadov.
pred 4 rokmi
Nie každý má účet na Kajmanských ostrovoch. Nie každý z nás si môže dovoliť mať v garáži tri drahé autá. Každý z nás má na účte iný obnos peňazí a so štatistických hľadísk vyplýva, že skoro každý tretí Slovák si musí požičiavať.
pred 5 rokmi
Exekútori po novom budú môcť na účte zablokovať iba sumu vo výšky pohľadávky a nie celý účet, ako to bolo možné doteraz.
pred 7 rokmi
Zosnulá Houston si priamo vo videoklipe nestihla zahrať, objavuje sa v ňom len niekoľkokrát prostredníctvom scén z filmu Sparkle.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT