Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Citové vydieranie

Zdroj: © Server.sk, redaktor: red, pridané: 03.07.2012

Vydieranie sa dá identifikovať ťažko, pretože vyhrážky nemusia byť formulované presne a konkrétne, môžu byť zabalené len do narážok.
Citové vydieranie
Zdroj obrázku: Internet
 

Pravdepodobne každý človek sa aspoň raz stretol s jednou z foriem citového vydierania, a to či už vo vzťahoch na pracovisku, od priateľov, od partnera, alebo sám získava pozornosť a dosahuje svoje ciele, či uspokojuje svoje potreby práve týmto spôsobom a možno si to ani neuvedomuje. Človek je veľmi učenlivý tvor. Stačí, že raz zaberie použitá stratégia a stane sa pevnou súčasťou repertoáru správania sa v podobných situáciách. Týmto spôsobom síce viac menej ľahko človek dosiahne konkrétny cieľ, ale zároveň vyvoláva v iných nepríjemné pocity, výčitky alebo obavy.

Citové vydieranie je vlastne forma manipulácie, pričom nevyhovenie požiadavke je často podmienené trestom alebo hrozbou trestu. Využívajú zraniteľné miesta a formulujú svoje požiadavky presne takým spôsobom, ktorý účinkuje najlepšie. Vydieranie sa dá identifikovať ťažko, pretože vyhrážky nemusia byť formulované presne a konkrétne, môžu byť zabalené len do narážok. Priamočiare citové vydieranie je ľahko identifikované a má približne takúto formu: Ak neurobíš toto, tak sa stane toto!

Citové vydieranie však nemusí byť priame, ale dá sa identifikovať podľa 6 štádií, ktoré má:

1. štádium
Prvé štádium je vznesenie požiadavky. To zatiaľ nie je nič zlé, každý človek raz za čas od niekoho niečo potrebuje alebo chce.

2. štádium
Druhé štádium je odpor druhej strany alebo neochota vyhovieť, či splniť požiadavku, pričom splnenie požiadavky alebo odmietnutie je v jeho kompetenciách a právach.

3. štádium
Tretím štádiom je nátlak citového vydierača, ktorý charakterizuje správanie zamerané na zmenu názoru druhej strany, pričom môže využívať prekrútenie argumentov, apelovanie na dobré vlastnosti, či na všeobecnú mienku a iné citlivé oblasti.

4. štádium
Štvrtým štádiom, ak v predchádzajúcom neuspeje, je vyhrážanie sa, naznačenie dôsledkov, ak druhá strana neustúpi. Môžu stavať aj na vlastných subjektívnych pocitoch nešťastia pri nesplnení požiadavky.

5. štádium
Piatym štádiom je ústupok druhej strany a splnenie požiadavky z viacerých dôvodov, zo strachu pred dôsledkami alebo z únavy.

6. štádium
Posledným štádiom je opakovanie. Ako je spomenuté na začiatku článku, človek sa veľmi rýchlo naučí stratégiu, ktorá mu zabezpečí rýchle dosahovanie cieľov bez väčšej námahy.

Tento koncept sa zdá byť jednoduchý a ľahko prehliadnuteľný, ale opak je pravdou, málokto si uvedomuje, že sa stal obeťou citového vydieranie. Obvykle na to príde, až keď je neskoro, pretože požiadavka je často nepriama a na dosahovanie svojho sú využívané prvky manipulácie. Z manipulácie sa citové vydieranie stáva vtedy, keď je využívané opakovane. Dá sa mu predísť, samozrejme so svojimi hranicami, aby za citové vydieranie potom nebola označovaná každá prosba alebo konflikt.

Niektorí ľudia sú náchylnejší na citové vydieranie ako iní a to tým, že majú väčšie sklony k prežívaniu takých pocitov ako vina, obavy, neistota alebo komplexy, preberanie zodpovednosti za iných, potreba pokoja za každú cenu, potreba ocenenia. Tieto charakteristiky sú ľahko viditeľné a sú to práve tie slabé miesta, ktoré uľahčujú cestu citovým vydieračom.

A ako sa brániť?

V prvom rade treba zmeniť správanie a nariadiť si, že vydržíte nátlak. V prvom rade si nechajte čas na rozmyslenie, čo vám poskytne možnosť nadhľadu a objektivity a možnosť sformulovať argumenty a stratégiu umožňujúcu odmietnuť splnenie. Nikto vás nemôže nútiť urobiť to, čo je vám proti srsti, samozrejme ak to nepatrí k vaším povinnostiam, napr. v práci.

Zdroj: Forwardova Susan: Citové vydírání, Praha 1999
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Vo veku 90 rokov dnes zomrel český režisér a výtvarník Zdeněk Miler, ktorý sa preslávil predovšetkým ako autor obľúbenej postavičky Krtka.
pred 8 rokmi
Porsche 918 Spyder spája čistokrvnú pretekársku techniku s vynikajúcou každodennou využiteľnosťou a maximálnym výkonom s minimálnou spotrebou.
pred 8 rokmi
Na hlavnom pódiu tohtoročného Szigetu sa to bude hemžiť menami ako Nick Cave and the Bad Seeds, Blur, Biffy Clyro, Franz Ferdinand, Regina Spektor či Mika.
pred 8 rokmi
Po východnom Slovensku nasleduje stredné a napokon v marci bude oddychovať aj západ Slovenska.
pred 6 rokmi
Dodávateľ zemného plynu a elektrickej energie Energie2, a. s., Bratislava potešil svojich odberateľov, keď im od začiatku roka 2015 znížil ceny elektrickej energie i zemného plynu.
pred 11 rokmi
Hovorí sa tomu návrat roka.
pred 9 rokmi
Grand Cherokee dostal výrazný vzhľad vďaka čiernym doplnkom, predstavený bol na autosalóne v Pekingu
pred 8 rokmi
Chrysler plánuje pre svoj nekompromisný športiak SRT Viper sadu príslušenstva Mopar.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT