Podľa lekárov vznik
celulitídy podporuje všetko, čo bráni odbúraniu odpadových látok z tela: zastavenie toku lymfy, pomalé trávenie, problémy krvného obehu, zhoršená funkcia pečene, močového mechúra alebo obličiek.
Zdroj obrázku: StockFreeImages
A tá celulitída! Majú ju takmer všetky ženy, a i keď sa vraví, že je to následok obezity, nie je to tak. Aj štíhle ženy s dlhými nohami ňou často trpia. Takže v čom je problém vzniku nechutných preliačenín a výčnelkov?
“Neustály stres, málo spánku, alkohol a predovšetkým silné fajčenie vraj vyvolávajú a zhoršujú celulitídu aj u štíhlych žien.
„
Podľa lekárov vznik celulitídy podporuje všetko, čo bráni odbúraniu odpadových látok z tela: zastavenie toku lymfy, pomalé trávenie, problémy krvného obehu, zhoršená funkcia pečene, močového mechúra alebo obličiek. Ba dokonca i užívanie nevhodných antikoncepčných tabletiek. Ďalej je to neustály stres, málo spánku, alkohol a predovšetkým silné fajčenie vraj vyvolávajú a zhoršujú celulitídu aj u štíhlych žien. Ale asi najčastejšie sa objavuje počas tehotenstva. Vtedy sa môže vytvoriť zrnitá štruktúra v dôsledku rýchleho zväčšovania a priberania a ak už celulitídu žena má, môže sa zhoršiť v tomto období. Našťastie, celulitída nie je choroba, iba chyba krásy, takže zo zdravotného hľadiska nie je nebezpečná. Taktiež nie je pravda, že súvisí s vekom, objavuje sa aj u mladých žien. Ako prevencia slúžia najmä masáže, športovanie a zdravá vyvážená strava. Tukové bunky, ak ich nútite pohybovať sa, teda ich masírujete alebo športujete, sú nútené uvoľňovať tuk. Urýchľuje sa látková premena, tvorba kolagénu. Povzbudzuje sa prekrvenie. Pomáha aj mikromasáž pomocou špeciálnych nohavíc – zlepšuje prekrvenie pokožky.
Čo sa týka rôznych elektrických masážnych strojčekov, sú síce pohodlné, ale nesmú sa používať pri rozšírených žilkách, kŕčových žilách a trombózach. Suchá masáž kefkou, rukavicou alebo masážnym kotúčom by mala byť príjemná. Pri nesprávnom používaní môžete pokožku dokonca poškodiť.
Strava
Treba jesť viac zeleniny a prirodzene dozretého ovocia, obmedziť mäso, najmä bravčové, jesť ryby a hydinu. Uprednostňovať celozrnné potraviny. Nemalo by chýbať mlieko a mliečne výrobky bez tuku. Dôležité je tiež denne vypiť 2-3 litre tekutín, najlepšie minerálne vody bez obsahu sodíka, ale aj čistá voda či nesladené čaje sú vítané. Pravidelne sa stravujte, menšie porcie aspoň 5x denne.
Prirodzená pomoc
Behanie – pravidelný beh rozhýbe „zabrzdenú“ vodu v tkanivách. Pri behu sa do krvi dostáva najviac kyslíka, ktorý svaly potrebujú.
Masáž – v kombinácii so športom je masáž špeciálnym krémom veľmi účinná.
Lymfodrenáž – odborná masáž pôsobí uvoľňujúco a pomáha vypudiť z tkanív tekutinu.
Vodná terapia - denná studená sprcha či kúpeľ s teplotou max. do 200C.
Zábaly – majú hladiaci efekt – zábaly z morského bahna a určitých druhov ílovitej zeminy.
Mastiť – krémy s obsahom gingka a brečtanu, rastlinné enzýmy v súčinnosti s kofeínom.
Odborné metódy
Celulopolýza
Pod kožu sa vsunú jemné ihly rovnobežne vedľa seba a napoja sa na nízkofrekvenčné elektrické zariadenie. Elektrický prúd odbúrava tuk a tukové bunky sa majú zmenšiť.
Ultrazvuk
Je kozmetický chirurgický zákrok bez skalpela, dosť drahý. Lekár roztiahne tukové bunky pomocou roztoku kuchynskej soli, potom cez nepatrný rez skalpelom zavedie sondu. Ultrazvukové vlny šíriace sa zo sondy vyvolávajú taký tlak, že bunky vyplnené soľným roztokom prasknú. Zákrok má trvalý efekt, ale nie je veľa takých operatérov, ktorí to dokážu dokonale urobiť.
Lipoplaning
Drobnými zárezmi do kože sa pri ľahkej anestézii vsunie do tkaniva tenká 2-3 milimetrová sonda z titánu. Je riadená počítačom a vysiela ultrazvukové vlny minimálnej frekvencie. Ich pôsobením majú tukové bunky uvoľniť svoj obsah.
Foto: © Zhgmondi | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images