Kto z nás by si neželal žiarivo biely úsmev, ktorý poteší, očarí a zvýši sebavedomie?
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Kto z nás by si neželal žiarivo biely úsmev, ktorý poteší, očarí a zvýši sebavedomie?
Negatívnu odpoveď by sme zrejme nedostali od nikoho. Po krásnych, zdravých a prirodzene bielych zuboch túžime všetci, no nie každý sa s nimi narodí. Na druhej strane, mnohí, ktorí sa niekedy mohli popýšiť žiarivým úsmevom dnes chodia so sklonenou hlavou. Biely úsmev im pokazili vlastné zlozvyky – fajčenie, káva, sladkosti, ale aj antibiotiká, protizápalové ústne vody či niektoré druhy jedla.
S bielymi zubami sa niektorí narodia, iní do svojho úsmevu pravidelne investujú u zubára, prípadne si chcú krajší úsmev vyrobiť doma. Áno, hovoríme o bielení zubov, ktoré však nie je bezpečné, a teda ani vhodné pre každého.
Prečo nemám biele zuby?
Túto otázku si možno kladiete aj vy. Prečo má niekto krásne biele zuby od prírody a iný len odtiene svetložltej či sivej farby? Za všetkým je genetika. Kvalitu zubov dedíme spravidla po starých rodičov. Ak vaša babička či deduško nemali pekné a zdravé zuby, trpeli zvýšenou kazivosťou, abnormalitami tvaru alebo prišli o zuby v skoršom veku, pravdepodobne pôjdete v ich šľapajách a nič s tým nenarobíte. Môžete si zuby čistiť od večera do rána a cez deň aj sto krát, váš boj bude len bojom s veternými mlynmi. Na druhej strane sú prípady, kedy sa dedičnosť u vás neprejaví a napriek tomu, že vaši rodičia či starí rodičia mali zuby v hroznom stave, váš úsmev môže byť krajší. Záleží na prírode, ako sa rozhodne a na ktorú stranu sa pridá.
Bieliť či nebieliť?
Táto otázka je úplne na mieste, ak chcete mať krajšie a belšie zuby, ako vám príroda nadelila. Existuje viacero spôsobov bielenia zubov, či už sa zveríte do vlastných rúk alebo rúk odborníka. Bieleniu zubov by v každom prípade mala predchádzať konzultácia s vaším zubným lekárom a podľa možností aj dentálnym hygienikom. Choré a špinavé zuby nevybielite, potrebná je 100% dentálna hygiena, ošetrenie prípadných zubných kazov, ale aj ďasien a odstránenie zubného povlaku. Až potom je na rad na bielení zubov.
Ktorý spôsob bielenia je pre vás najvhodnejší?
Tí, ktorí majú prirodzene pekné biele zuby, prípadne ich také mali kedysi a ich sklovina je len zafarbená jedlom či nápojmi, ktoré konzumujú sa môžu spoľahnúť na mechanické odstránenie povlaku bieliacimi zubnými pastami s obsahom abrazívnych zložiek. Treba však s nimi narábať šetrne, lebo môžu ľahko spôsobiť ryhy na sklovine alebo poškodiť zubné kŕčky. Šetrnejšou metódou je tzv. pieskovanie. Funguje tak, že na zuby pôsobí tlak vzduchu, vody a špeciálneho prášku, vďaka čomu sa sfarbenie mechanicky odstráni. Zákrok trvá približne hodinu a nie je bolestivý, ale naopak, môže byť pre klienta príjemný.
Pre tých ostatných, ktorí nemajú prirodzene biele zuby je určená chemická metóda bielenia pomocou karbamidu peroxidu. Po aplikácii tejto látky na chrup sa uvoľňujú oxidy, ktoré prenikajú do zubnej skloviny a odfarbujú ju. Zásah do štruktúry zubov je spojený s istými rizikami a nepríjemnými sprievodnými javmi, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého.
Môže ísť o zvýšenú citlivosť zubov a občasné bodavé bolesti, ktoré pretrvávajú istý čas po zákroku. Aj samotné bielenie môže sprevádzať slabšia tupá bolesť, ktorú je však možné zmierniť špeciálnou zubnou pastou. Chemické bielenie je však zásah do štruktúry skloviny a vplýva na životnosť chrupu, ktorý je tak náchylnejší na vytváranie povlaku a tvorbu zubného kazu. Chemickému bieleniu sa vyhnite, ak:
• máte menej ako 18 rokov
• ste tehotná
• trpíte zapálenými ďasnami či paradentózou
• máte zvýšenú kazivosť zubov
Za krásu si zaplať!
Bielenie zubov v zubnej ambulancii je časovo aj finančne náročné. Môže sa vyšplhať aj na sumu 300 eur, plus- mínus, závisí od stavu vášho chrupu a cenníka zubného lekára.
Najlacnejší spôsob dosiahnutia belšieho úsmevu je bielenie pomocou bieliacich zubných pást. Tento spôsob je však zdĺhavý a nemusí byť vôbec efektívny. Bieliace pasty stoja od 7 do 30 eur, pričom cena je priamo úmerná kvalite. Lacnejšie pasty sú menej, drahšie viac koncentrované a čistiť zuby pomocou nich je dlhodobá záležitosť. Ak chcete dosiahnúť výraznejší efekt, je potrebné úplne sa zriecť sladkostí, kávy a fajčenia, ktoré najviac znečisťujú váš chrup. Ak to nedokážete úplne, je potrebné vydržať aspoň mesiac po bielení, inak nedosiahnete požadovaný účinok.