Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Aký je váš temperament?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 16.09.2011

Prečítajte si charakteristiku 4 základných typov temperamentu: sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik. Ktorý z nich ste?
Aký je váš temperament?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Každý z nás rieši situácie inak a s rôznou dynamikou, niekto sa rozhoduje rýchlo, robí unáhlené závery, iný sa ovláda a všetko si dopredu premyslí. Reakciami na rôzne situácie u rôznych typoch ľudí sa zaoberali ľudia už v minulosti a vytvorilo sa viacero teórii temperamentu. Tento pojem zaviedol Hippokrates žijúci v 2. storočí nášho letopočtu a neskôr ho prevzal I. P. Pavlov pre typológiu založenú na meranie nervových procesov, ich sily, rýchlosti a premenlivosti. Neskôr sa vytvorilo viacero ďalších teórií temperamentu.

Podľa slovníka sa temperamentom označuje súbor dynamických osobnostných vlastností, je to citová a rozumová zložka povahy.

Temperamentom označujeme v súčasnosti súhrn vlastností organizmu, ktoré určujú dynamiku prežívania a správania osobnosti, to znamená tempo, akým sa striedajú psychické procesy, stavy, činnosti a ako intenzívne prebiehajú. Táto dynamika závisí od vlastností nervovej sústavy, v sile procesov vzruchu a útlmu a v ich pohyblivosti a vyrovnanosti medzi nimi. Temperament nie je len vrodený, ale závisí aj od výchovných činiteľov. Veľa ľudí sa snaží zmeniť svoj temperament, ale korigovaním správania je možné len potlačiť, alebo vyzdvihnúť určité vlastnosti. Ale v takomto prípade by sa mal človek veľmi dobre poznať, vedieť o svojich pozitívach aj negatívach.
 
Podľa Hippokrata existujú v tele 4 tekutiny, krv /sanguis/, žlč /chole/, čierna žlč /melan-chole/ a hlien /phlegma/. Tieto tekutiny sa v tele človeka miešajú a podľa toho, ktorá z nich u človeka prevláda, taký má temperament. Tomu zodpovedajú aj 4 základné typy temperamentu: sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik, ktoré sa prejavujú v správaní a konaní. Toto pomenovanie sa udržalo až do súčasnosti a stále sa používa. Prišlo sa na to, že človek nie je „čistý“ typ určitého temperamentu. Nie je napr. len melancholik, skôr sa dá povedať, že prevláda tento typ vo viacerých situáciách.

Sangvinik

Je živý, optimistický, prispôsobivý, pohyblivý, ale aj nestály, môže byť plytký v emocionálnych zážitkoch, nesústredený a so sklonom k rozptyľovaniu. Konflikty a urážky neberie moc vážne, ale býva menej zodpovedný, čo môže iných dráždiť.

Cholerik

Je výbušný, jeho citové reakcie vznikajú náhle a sú silné, inak je schopný veľkého vôľového vypätia. Môže sa prejavovať ťažším sebaovládaním, v interpersonálnych kontaktoch môže byť panovačný, agresívny a nedisciplinovaný, s nerovnomerným výkonom v práci. Nie je účelné sa s ním hádať, keď je rozčúlený a odporovať mu, tým sa jeho hnev len stupňuje. Je lepšie počkať, kým ho to prejde a potom sa s ním porozprávať. Flegmatik – je vyrovnaný, pokojný, trpezlivý a rozvážny, na druhej strane však môže byť pasívny, nepružný a ľahostajný. V konfliktných situáciách sa rozčuľuje málokedy, všetko „hádže za plece“. Je to najmenej konfliktný typ, ale jeho vyrovnanosť za každej situácie môže privádzať do hnevu iných.

Melancholik

Je vážny, city u neho vznikajú pomaly, ale bývajú trvalé, je svedomitý, húževnatý, disciplinovaný, na druhej strane môže byť skleslý, bojazlivý, ľahko unaviteľný, precitlivený a samotársky. Je treba mať s ním trpezlivosť, správať sa k nemu s taktom, povzbudzovať ho, dodávať mu sebadôveru a komunikovať s empatiou. Ďalšia teória je podľa podľa nemeckého psychológa G.Junga, ktorý skôr ako temperament určuje rozdiel medzi osobnostným typom. On označuje ľudí za extrovertov alebo introvertov.

Extrovert

Je družný, rád trávi čas v spoločnosti ľudí, rád sa baví, je komunikatívny a má rád zmenu. Je dynamický, realistický a optimisticky naladený. Na druhej strane môže byť impulzívny a ľahkovážny.

Introvert

Je pokojný, skôr utiahnutý a spoločnosť vyhľadáva menej. Je premýšľavý, kontroluje svoje city a býva spoľahlivý. Na druhej strane môže byť pesimistický a má sklon k únikovým reakciám.

Toto sú však len charakteristiky čistých typov a ako sme si už povedali, žiaden z nás nie je úplne čistý typ podľa týchto teórií. A bolo by nesprávne škatuľkovať ľudí len podľa určitých škál.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Príbeh chlapca z Libanonu, z ktorého sa stala svetová hviezda pop music, naberá zjavne na obrátkach.
pred 7 rokmi
Zverina prichádza po štvorročnej prestávke s treťou štúdiovkou, ktorá nesie názov Umelecké Delo. Album nahratý v progresívnom štýle, so 16 skladbami, kde dve neexistujú, pokrstí 13. februára 2014 v klube LOFT! v Bratislave.
pred 7 rokmi
Speváčka Lily Allen ohlásila dátum vydania nového albumu. Vyjde 5. mája pod názvom Sheezus.
pred 8 rokmi
Grécko naďalej tvrdí, že spoločnú menu prestať používať nechce.
pred 16 rokmi
Shadows and Light je DVD verziou záznamu koncertu, ktorý môže byť rovnako príťažlivý pre obdivovateľov osobnosti a tvorby Joni Mitchell, ako aj milovníkov jazzu v podaní špičkových inštrumentalistov.
pred 16 rokmi
Skutočná lahôdka pre milovníkov domácej, teda skôr českej populárnej hudby. Hudobný mág, a minimálne na európskej úrovni uznávaný hudobný skladateľ Karel Svoboda, oslávil na sklonku minulého roku 65. narodeniny a niekdajší hudobný gigant Supraphon ..
pred 8 rokmi
Vláda by sa mala pripravovať na rozpad eurozóny, tvrdí Sulík
pred 7 rokmi
Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne bude predstavovať najmenej 5 tisíc eur.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT