Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako zistíte, že máte doma gemblera?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 25.01.2012

Hazard dnes nie je nebezpečný len pre stratu finančných prostriedkov, ale aj pre stratu iných, dôležitejších vecí.
Ako zistíte, že máte doma gemblera?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Počet závislostí sa zvyšuje na čoraz vyššie číslo. Od alkoholu cez drogy až po závislosti od hier. Hazard dnes nie je nebezpečný len pre stratu finančných prostriedkov, ale aj pre stratu iných, dôležitejších vecí.

Hazardovalo sa už aj v minulosti, v starovekom Grécku, Ríme, Číne, či iných krajinách vo forme hrania šachu, kociek alebo kariet. V dnešnej dobe k tomu pribudla ruleta, tipovanie a automaty. Pre zaujímavosť, prvý automat bol postavený v roku 1895.
gamlerka
Hazard na rozdiel od iných závislostí je menej kontrolovaný, je všeobecne dostupný v herniach, na internete alebo v stávkových kanceláriách a aj osveta o negatívnych dôsledkoch je slabšia ako pri alkohole alebo drogách.

Gemblerstvo alebo odborne patologické hráčstvo je podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb charakterizované ako psychická porucha, ktorá spočíva v častých, opakovaných epizódach hrania, dominujúcich v živote subjektu na úkor sociálnych, materiálnych, rodinných a pracovných hodnôt a záväzkov. Laicky hráč stráca všetko postupne od pevných vzťahov, cez peniaze, dobrej rodinnej atmosféry až nakoniec po prácu. Podľa štatistík je až 30% liečiacich sa gemblerov trestne stíhaných za majetkovú trestnú činnosť.
 
Tak ako pri iných závislostiach aj táto vzniká postupne, pomaly sa sústreďuje len na hru a všetko ostatné začína ísť bokom. Začínajú sa kopiť dlhy, narastajú klamstvá, postupne sa izoluje od okolia, mení sa správanie. U gemblerov nie sú zriedkavé ani samovražedné pokusy či depresie a to najmä v mladšej populácií. Medzi hráčmi prevažujú muži nad ženami a medzi najviac zasiahnuté skupiny obyvateľstva patria mladiství, kde sa priemerný vek pohybuje okolo 12 roku života.

Dôvody, pre ktoré začínajú mladí ľudia hrať:

1. vzory v rodine /gembler otec, matka alebo súrodenec/ a problematické rodinné vzťahy
2. nízka sebadôvera, nízka sebaistota, ale aj sociálna istota
3. tlak okolia, skupín, do ktorých patria, kamarátov
4. zaujímavosť hier, odbúravanie nudy
5. možnosť výhry

A akým spôsobom môžu rodičia zistiť, či ich dieťa podľahlo hraniu? Ak ho pozorne sleduje a má čas na vnímanie rôznych zmien v správaní, určite si všimne odchýlky, medzi ktoré patria:
1. deti častejšie pýtajú vreckové, pýtajú vyššiu sumu ako v minulosti
2. vo veciach detí sa nachádzajú tikety, kurzy zápasov, výherné lósy, atď
3. majú nevysvetliteľné dlhy u kamarátov a spolužiakov
4. deti sú zvýšene zamyslené, zasnívané, unavené, úzkostné, uzavreté, podráždené, nedbalé
5. prejavujú sa výraznejšou agresivitou, neprijímajú kritiku, začínajú mať problematickejšie medziľudské vzťahy
6. upadajú ich koníčky, začínajú flákať školu bez snahy opraviť si známky, neplnia si povinnosti doma, vyhýbajú sa triednymi akciám
7. somatické obtiaže súvisiace so stresom /žalúdočné ťažkosti, nechutenstvo, bolesti hlavy, chrbtice a iné

A čo má rodič robiť, keď príde na to, že jeho dieťa je patologickým hráčom? V prvom rade sa s ním treba pokojne porozprávať, nekritizovať, motivovať ho k hľadaniu iných riešení ako k ďalšiemu hraniu. Porozprávať sa s ním o možnosti liečby.

Gemblesrtvo sa vyliečiť úplne nedá. Ako aj závislosť na alkohole pretrváva a ako alkoholik nemá inú možnosť ako len úplne abstinovať, tak je to aj u hrania. Liečba patologického hrania je možná aj na Slovensku, najznámejšími zariadeniami sú OLÚP, Predná Hora, CPLDZ Bratislava a Psychiatrické oddelenie Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Liečba trvá približne 7 týždňov a po troch mesiacoch od ukončenia liečby opäť prichádzajú do zariadenia na týždeň čím si upevňujú liečebné postupy, ale zároveň pomáhajú svojou výdržou aj pacientom, ktorí sa začali liečiť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Hazard dnes nie je nebezpečný len pre stratu finančných prostriedkov, ale aj pre stratu iných, dôležitejších vecí. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/zivotny-styl/ako-zistite-ze-mate-doma-gemblera/

a pak vznikají takovéto stránky - http://www.akovyhravatvrulete.sk

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Kapela Yelllowe, ktorá v aktuálnej zostave funguje od roku 2010, ponúka ako prvý singel z pripravovaného debutového albumu skladbu Dnes zdá sa.
pred 8 rokmi
V Ženeve sa predstaví koncepčná štúdia Minagi s dizajnom Kodo Mazda Motor Corporation uvedie vo svetovej premiére na medzinárodnom autosalóne v Ženeve (01. – 13.03.2011).
pred 6 rokmi
Najviac škôl v hlavnom meste, ktoré sa zatiaľ zapojili do projektu elektronického testovania žiakov, je z bratislavskej mestskej časti Ružinov.
pred 8 rokmi
Audi predstaví na autosalóne v Tokiu A1 Samurai Blue
pred 2 rokmi
Vybrali sme pre vás 25 piesní, ktoré mapujú rôzne regióny Slovenska, ale aj folklór národnostných menšín a etnických skupín.
pred 10 rokmi
Dokonale zladený model.
pred 7 rokmi
Kauza Gorila splnila svoju úlohu, pokiaľ ide o zvýšenie transparentnosti vo verejnom živote a všetci sa z nej poučili, konštatoval premiér Robert Fico po rokovaní rozšíreného predsedníctva strany.
pred 5 rokmi
Chyťme sa za ruky! Prianie, prosba, výzva, ale aj názov benefičného podujatia, ktoré sa 4. mája 2014 piatykrát uskutoční v estrádnej sále Domu kultúry v Galante.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT